"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riigikogu ratifitseeris USA-ga sõlmitud kaitsekoostöö kokkuleppe (0)
06. juuni 2017
Scanpix

Riigikogu ratifitseeris täna suure häälteenamusega USA-ga sõlmitud kaitsekoostöö kokkuleppe, mis reguleerib Eestis viibivate Ameerika Ühendriikide sõjaväelaste, nende ülalpeetavate ja lepinglaste staatust ja varalisi suhteid puudutavaid küsimusi.

Eesti Vabariigi valitsuse ja Ameerika Ühendriikide valitsuse kaitsekoostöö kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu poolt hääletas 82 saadikut, vastu ega erapooletu ei olnud keegi.

Kolm Keskerakonna saadikut – Vladimir Velman, Dmitri Dmitrijevja Valeri Korb – ei hääletanud, selgub riigikogu kodulehe andmetest.

Kokkuleppe kirjutasid alla kaitseminister Margus Tsahkna ja USA suursaadik tänavu 17. jaanuaril Tallinnas. Pärast allakirjutamist oli vaja kokkulepe riigikogus ratifitseerida, sest selle rakendamiseks on vaja muuta käibemaksuseadust ja riigikaitseseadust. Rahvusvaheliste lepingute ratifitseerimiseks on vaja kahte lugemist, teatas riigikogu pressiteenistus.

Kokkulepe määrab raamistiku Ameerika Ühendriikide ja Eesti vaheliseks tihedamaks partnerluseks ning kaitse- ja julgeolekukoostööks. Kokkulepe täiendab NATO Põhja-Atlandi lepingu osalisriikide vahelises relvajõudude staatust reguleerivas kokkuleppes (SOFA) sätestatud tingimusi, mis kehtivad USA relvajõududele ja nende liikmete ülalpeetavatele Eestis ning ka USA lepinglaste Eestis viibimisele ja tegevusele.

2014. aasta kevadel käivitas USA seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas operatsiooni Atlantic Resolve, millega suurendati oluliselt USA sõjalist kohalolu kõikides NATO idapoolsetes liikmesriikides, sealhulgas Eestis. Tunamullu sõlmiti Eesti ja USA vaheline kaitseväe valduses olevate alade ja ehitiste kasutamise kokkulepe, mis asendatakse nüüd uue ja üksikasjalikumaga. Uues kokkuleppes reguleeritakse USA relvajõudude, nende liikmete ülalpeetavate ja lepinglaste staatust, maksuvabastusi, vara sisse- ja väljavedu, keskkonnakaitset, tolliprotseduure, kriminaaljurisdiktsiooni jagamist Eesti ja USA vahel jpm.

Kokkulepe jõustub pärast selle ratifitseerimist Riigikogus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.