"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Taavi Aas merepäevadest: üle 25 aasta on Tallinna sadamad taas kõrgeid purjekaid täis (0)
08. juuni 2017
Albert Truuväärt

"Avatus ei tähenda seda, et kaldalt on merd näha, vaid seda, et inimestel on põhjust mere äärde minna ja põhjust seal midagi teha," rääkis tegevlinnapea Taavi Aas. "Sel aastal on Tallinna Merepäevade märksõnaks infotehnoloogia ja merendusega seotud valdkondade tutvustamine. Räägitakse ka allveearheoloogiast, millest saab ise osa saada."

Vaata galeriid (18)

Selle aasta Tallinna Merepäevi tutvustades ütles Tallinna tegevlinnapea ja merepäevade korralduskomisjoni esimees Taavi Aas, et linna eesmärk on mereääre avatuks muutmine. “Avatus ei tähenda seda, et kaldalt on merd näha, vaid seda, et inimestel on põhjust mereäärde minna ja põhjust seal midagi teha,” märkis Aas lisades, et tal on tõeliselt hea meel, et on üks sadam Kakumäe Haveni näol on Tallinnal ja merepäevadel juures.

Praegusel kujul on merepäevad toimunud juba 10 aastat, alates sellest ajast, kui nende korraldamisega liitusid Tallinna Sadam ja Tallinna linn. “Merepäevad on kasvanud igal aastal. Oleme jõudnud ühest Tallinna otsast teise – Piritast ja Kesklinnast Haabersti ja Kakumäeni,” rääkis Aas.

Merepäevad avavad Maarja, Liisi Koikson ja Rolf Roosalu

Aasa sõnul teeb merepäevad põnevaks ka see, et igal aastal tuleb tegevusi ja üritusi aina juurde, mistõttu kestavad merepäevad sel aastal lausa neli päeva – 15.-18. juulini. “Sel aastal on märksõnaks infotehnoloogia ja merendusega seotud valdkondade tutvustamine. Räägitakse ka allveearheoloogiast, millest saab ka ise osa saada,” ütles Aas. “Selle aasta teeb eriliseks ka see, et meil on üle 25 aasta jälle kõrged purjekad külas.”

Kuigi Aasa sõnul on tervet merepäevade mahukat programmi hõlmata praktiliselt võimatu, siis on ta kindel, et igaüks leiab endale põneva ja meelepäraste ürituse. “Tähtsündmusteks on igas sadamas muidugi kontserdid, eriti aga suurejooneline avakontsert,” märkis ta. Avakontserdil esinevad Maarja-Liis Ilus, Liisi Koikson, Rolf Roosalu ja Pärnu Linnaorkester dirigent Jüri-Ruut Kanguri juhendusel.

Eesti Meremuuseumi Urmas Dreseni sõnul on üheks põnevaimaks ürituseks Lennusadamas toimuv purjetamisvõistlus Tallinn Race. “Kohale tuleb ka laev Flying Phantom, mis purjetab niivõrd kiirelt veepinna kohal, et kaovad silmist nagu kummituslaev Lendav Hollandlane,” lisas Dresen.

Muidugi ei maksa unustada ka öölaulupidu, kus solistid Uku Suviste, Liis Lemsalu, Artjom Savitski, Maian, Margareth, Saara Kadak ja Indrek Ventmann muudavad sumeda suveöö tõeliselt maagiliseks. “Öölauloupidu võib olla väga hea emotsionaalse laenguga üritus,” ütles Dresen, kelle sõnul võib hea vedamise korral laulupeo ajal ka öist purjelaevade saabumist näha.

Tallinna tuleb ligi 1500 noort purjetajat

Merepäevade kolmandal ja neljandal päeval vallutavad TallinnaTall Ship õpperegati purjekad. “Tall Ship Regati näol on tegu 1965. aastal alanud purjeõppe regatiga, mille eesmärk on viia noored vanuses 15-25 merele, anda neile  meresõiduoskusi ja anda tänapäeva noortele, kes on merest võõrdunud ja kellel ei ole muid eelteadmisi peale selle, et vesi on märg ja tuulega lainetab, võimaluse võidu purjetada,” kirjeldas Eesti Noorte Purjeõppeseltsi juhatuse liige Madis Rallmann.

Purjelaevu on Tallinnasse oodata 24, kuhu mahub Rallmanni sõnul 1200-1500 noort purjetajat. “Terve linn on purjetajaid ja melu täis,” lubas ta.

Noblessneri sadamas avatakse arendus- ja turundusjuhi Ann Virkuse sõnul merepäevade ajal aga külastajatele kaks kohta, kuhu muidu inimesed ligi ei saa. “Noblessneri eelinguparki ehitatakse lava, seal kõlab muusika ja saab maitsta parimat tänavatoitu. Lavale astuvad muuseas ka Jarek Kasar ja Popidiot. Lisaks avatakse selleks päevaks ka Eesti kõige mereäärsema kortermaja, kus toimub lastele kokanduskool, esinevad dj-d ja röstitakse kohvi,” kirjeldas Virkus.

Lapsed saavad purjetamist õppida

Merepäevade raames korraldatakse esmakordselt Eestis ka purjekate kiirustest. “Alustame optimistist ja lõpetame kiirete kaatritega,” ütles Haven Kakumäe sadama tegevjuht Neeme Kaarma. “Koostöös meie purjekooliga toimub ka projekt Meresõber – lastel on terve nädala jooksul võimalik saada purjetamise aga ka mereohutuse ja merepääste algteadmisi.”

Eesti heitliku ilma pärast Tallinna Merepäevade korraldajad ei muretse. “Merenduses pole halba ilma- on vale riietus. Kui ilmataat teeb vigurid paneme õiged riided ja üritused saavad toimuda,” sõnas Kaarma.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.