"Eestis on kurioosne olukord, kus väga tähtsat valdkonda veterinaariat juhib juristi haridusega inimene. Ma ei pea seda õigeks. Sellel kohal peaks olema oma valdkonda väga hästi tundev spetsialist," sõnas Eesti seakasvatajate liidu esimees Urmas Laht lisades, et Eesti seakasvatus on niigi olnud pikalt kriisis.
“2014. aastal nõudsid farmerid esimest korda väga tõsiselt riigi käest, et hakataks metssigu küttima ja piiranguid kehtestama. Juba siis me ennustasime, et kulub 10 aastat, enne kui me suudame seakatkust vabaneda. Tänaseks on jõutud selleni, et kolmes Balti riigis ja Poolas levivad kogu aeg katkujuhtumid,” rääkis Laht Tallinna Televisiooni saates “Nädal+”.
“Poolas on tänavu seni 9 juhtumit, Leedus 3, Lätis tabas jaanuaris- veebruaris nakkus 15 000 siga. Lootsime, et seekord läheb seakatk meist mööda, kuid kahjuks nüüd tuli teade, et Pärnumaal on üks farm nakatunud. Farmi 3400 siga on tänaseks hukatud.”
Lahe sõnul on Eesti seakasvatus olnud väga pikalt kriisis. “Esimene tagasilöök oli juba 2012. aastal. Seakatkuga võitleme kolmandat aastat. Kunagi ligikaudu 900st seakasvatusettevõtjast on tänaseks järel 143. Isevarustustase on langenud 60 protsendini. Meil on 360 000 seast järel 260 000. Oleme sattunud riigina väga keerulisse olukorda,” sõnas ta ja lisas, et poodides on tihti müügil ainult importliha.
“Seakatkuga saavad võidelda farmerid ja bioohutuse kontroll peaks olema väga tugev. Eestis on kurioosne olukord, kus väga tähtsat valdkonda veterinaariat juhib juristi haridusega inimene. Ma ei pea seda õigeks. Sellel kohal peaks olema oma valdkonda väga hästi tundev spetsialist.”
ants
26. juuni 2017 09:25