"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kohus karistas vanuritelt raha välja petnud naist (0)
29. juuni 2017
Scanpix

Pärnu maakohus karistas vanuritelt ligi 11 000 eurot välja petnud Egery Sepling-Horuženkot neljapäeval tingimisi vangistusega kolme aasta pikkuse katseajaga ning kohaldas maksimaalse pikkusega ehk poole aasta pikkust elektroonilist valvet, samuti mõistis kohus naiselt välja tsiviilhagid ning jättis hagide tagamiseks aresti alla temalt konfiskeeritud ehted ja nutitelefonid.

Karistuse mõistmisel arvestas kohus, et süüdistatav kahetses tegu ning kinnitas kohtule, et vahi all oldud aja jooksul jõudis järeldusele oma tegude lubamatusest. Samuti on naine asunud tsiviilhagisid hüvitama, tasudes 21. juuniks kolmele kannatule kogu nõude. Naine on olnud pea seitse kuud vahi all ning tal on poolteise aastane laps, vahendas BNS.

Kohus leidis, et naise suhtes on põhjendatud kohaldada elektrooniline valve maksimaalse tähtajaga kuus kuud. Samuti kohaldas kohus maksimaalset katseaega kolm aastat kohustusega järgida kriminaalhooldaja nõudeid. Kohus jättis tsiviilhagi katteks kohtumäärusega arestitud süüdistatava vara kuni tsiviilhagide hüvitamiseni aresti alla. Lisaks sellele arestis kohus tsiviilhagide tagamiseks kollast värvi metallist käevõru, kollast värvi metallist kaelaketi koos ripatsiga ning kollast värvi metallist kaelaketi. Kohus leidis, et mõistetud karistuse puhul on oluline mõjutada süüdimõistetut oma käitumist ümber hindama ja edaspidi kuritegusid mitte toime panema.

Et säästa väga eakaid kannatanuid kurnavast üldmenetlusest, nõustus prokuratuur üldmenetluses kohtusse saadetud Egery Sepling-Horuženko süüdistuse lahendamisega lühimenetluses. „Kannatanute sünniaastad jäävad vahemikku 1921-1939 ning paljud neist elavad väljaspool Pärnut. Leidsin, et ütluste andmine üldmenetluses oleks just kannatanute seisukohast liialt kurnav ning seetõttu nõustusin süüdistatava ja kaitsja taotlusega lahendada asi lühimenetluses,“ selgitas Lääne ringkonnaprokurör Merry Tiitus.

Seaduse järgi vähendatakse lühimenetluses määratud karistust kolmandiku võrra ning süüdimõistva otsuse korral ei saa prokuratuur vaid karistuse muutmiseks kohtuotsust edasi kaevata.

26. juunil peeti süüasjas Pärnu kohtumajas lühimenetluses istung, kus prokurör palus Egery süüdi mõista ning karistada teda liitkaristusena kahe aasta, 11 kuu ja 27 päeva pikkuse reaalse vangistusega.

„Kõige tähtsam on, et kelmus leidis tõendamist ja naine mõisteti süüdi,“ rõhutas prokurör Merry Tiitus. „Kohus andis talle neljapäevase otsusega veel viimase võimaluse, kuid ta teab, mis ees ootab, kui ta katseaja kontrollnõudeid või elektroonilise valve tingimusi rikub.“

Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistas 31-aastast naist terves reas vargustes, kelmustes ja võltsimises, millega ta teenis kõrges eas ohvrite arvelt enam kui 11 000 eurot tulu. Süüdistuse järgi langes naise ohvriks 18 pensioniealist daami ning üks härrasmees, kuid kolm ohvrit olid kohtupidamise alguseks juba surnud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.