"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Barnier ärgitas Londonit tasuma EL-is võetud finantskohustused (0)
12. juuli 2017
Scanpix

Euroopa Liidu pealäbirääkija Brexiti kõnelustel Michel Barnier ärgitas täna Suurbritanniat jõudma Brüsseliga kokkuleppele EL-i eelarves võetud finantskohustustes, mille London peab tasuma enne blokist lahkumist.

Ühendkuningriik peab viimaks tunnistama, et peab tasuma nende kohustuste eest, mis riik on EL-i eelarves võtnud, rõhutas läbirääkija, vahendas BNS.

EL-i hinnangul on London võtnud eelarvekohustusi umbes 100 miljardi euro ulatuses. Seda osa kõnelustest tuntakse nn lahkumisarvena.

“Mis puudutab finantslepet, siis on keskse tähtsusega, et Ühendkuningriik tunnistaks selliste finantskohustuste olemasolu, mis tulenevad perioodist, mil nad olid EL-i liikmed,” ütles Barnier.

Ainult siis saavad EL ja Ühendkuningriik välja töötada “metodoloogia” kõnealuste kohustuste suuruse väljaselgitamiseks, lisas ta.

Brexiti-kõneluste esimene etapp keskendub kolmele küsimusele: lahkumisarve, EL-i ja Ühendkuningriigi kodanike õigused üksteise territooriumil pärast Ühendkuningriigi lahkumist ning piir Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel.

Barnier’ sõnul kavatseb blokk alustada arutelu tulevikusuhtest ja võimalikust kaubandusleppest Ühendkuningriigiga alles pärast seda, kui esimeses etapis käsitletud kolmes valdkonnas on saavutatud “piisavaid edusamme”.

“Edasiliikumisest ühes või kahes valdkonnas ei piisa,” rõhutas ta.

Suurbritannia suhtub lahkumisarvesse kriitiliselt ning peab seda liiga suureks, kuid Barnier andis kolmapäeval mõista, et mis tahes EL-Briti kaubanduslepe sõltub lahkumisarve maksmisest.

“Kuidas ehitada kestlikku suhet riigiga, kui pole usaldust? … Usaldus tähendab kindlustunde andmist neljale miljonile Briti ja Euroopa kodanikule. See tähendab arvete tasumist.”

“Ma ei suuda ette kujutada, et selline suurriik nagu Ühendkuningriik pole ühtlasi ka vastutustundlik riik ega austa võetud kohustusi,” ütles läbirääkija.

Barnier ärgitas Londonit saatma Brüsselile oma läbirääkimistepositsiooni enne esmaspäeval algavat teist Brexiti-kõneluste vooru.

Barnier rõhutas korduvalt, et läbirääkimisteaega jääb pidevalt vähemaks.

EL tahab läbirääkimiste sisulise küljega ühele poole saada 2018. aasta oktoobriks, et lepe saaks läbida 2019. aasta märtsiks Euroopa Parlamendi, millel on leppe üle vetoõigus.

“Me oleme seni avaldanud erinevates teemades üheksa EL-i positsioonipaberit. EL-i seisukohad on selged.”

“Nüüd peame teada saama Ühendkuningriigi seisukohad igas selles küsimuses, et liikuda edasi,” lisas Barnier.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.