"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Collegium Musicale alustab teekonda Karjalasse Viljandi Pärimusmuusikafestivalilt (0)
28. juuli 2017
K. Üksvärav

Kammerkoor Collegium Musicale annab laupäeval, 29. juulil kell 16 XXV Viljandi Pärimusmuusikafestivali raames kontserdi Viljandi Jaani kirikus, millega alustatakse teekonda Karjalasse, retkele "Unustatud rahvaste radadel". Ühtlasi teeb koor kontserdiga kummarduse helilooja Veljo Tormisele, kes läbi aastate ka ise Viljandi pärimusmuusikafestivaliga seotud on olnud.

Viljandis toimuval kontserdil tuleb ettekandele läbilõige Veljo Tormise

(1930-2017) kuueosalisest kooritsüklist “Unustatud rahvad”, mille aluseks on kuue läänemeresoome rahva runolaulud.
Kooritsüklisse kuuluvad: “Liivlaste pärandus”, “Vadja pulmalaulud”, “Isuri eepos”, “Ingerimaa õhtud”, “Vepsa rajad” ja “Karjala saatus”.
Dirigendid on Endrik Üksvärav ja Miina Pärn

Pühapäeval, 30. juuli varahommikul asub koor teele esimesele retkele sarjast “Unustatud rahvaste radadel”, mis viib koori läbi Ida-Soome Valge Mere Karjalasse ja mille lõppsiht on soome-ugri kultuuripealinn
2017 Vuokkiniemi. Retke kaks esimest kontserti toimuvad Soomes, seejärel siirdutakse Karjala Vabariiki Venemaal, kus liigutakse ringi nn runokülades, kust on 19. sajandi alguses kogutud suur osa Soome rahvuseepose ”Kalevala” runodest.

“Collegium Musicalel oli suur rõõm omandada Veljo Tormise kooritsüklit “Unustatud rahvad” helilooja enda kohalviibimisel ja õpetuste järgi.
Veljo Tormis oli 2013. aastal teose täispika esiettekande eel koori kõikides proovides, koos tegime materjali õppimisel tööd ka Kuusalus peetud koorilaagris. Nakatusime sellest nii, et tekkis soov minna unustatud rahvaste radadele ning nüüd saabki see mõte teoks,” rääkis koori dirigent Endrik Üksvärav.

Karjalasse viival retkel antakse kokku kuus kontserti:
30.7 kell 17 Joensuun Pakkahuone
31.7 kell 12 Kuhmo-talon juttu-kahvila
31.7 kell 19 Jyskyjärven kulttuuritalo
1.8 kell 13 Haikolan konserttitalo
1.8 kell 18 Kalevalan kulttuuritalo
2.8 kell 15 Vuokkiniemen kylätalo

Kontserdiretk “Unustatud rahvaste radadel” kuulub EV100 välisprogrammi ja on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut, Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuride elushoidmisel.

Kaks järgmist reisi tehakse 2018. aastal Leningradi oblastis elavate vadjalaste ja isurite ja vepslaste juurde ning liivlaste aladele Lätis.
Retke korraldamine toimub koostöös soome-ugri rahvastega koostööd edendava Fenno-Ugria organisatsiooniga.

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale
(www.collegiummusicale.ee) on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav ja abidirigent Miina Pärn. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve, Tõnu Kõkrvits jt). Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori eesmärk on pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool.
Koor on teinud koostööd erinevate dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Andres Mustonen, Aapo Häkkinen (FIN), Kaspars Putninš (Läti), Jos van Veldhoven (Holland), Simon Carrington (UK), Darrel Ang (Singaur/Prantsusmaa), Mihhail Gerts jt. Samuti orkestrite ja
ansamblitega: Helsingi barokkorkester , Rascher Saxophone Quartet, Tallinna Kammerorkester, Tallinna barokkorkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Corelli Barokkorkester, barokkorkester Barrocade (Iisrael), Iisraeli sümfooniaorkester Rishon Letzion ja Jeruusalemma sümfooniaorkester.
Kuue tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias (Gorizia, Arezzo, Rooma), Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis ja Jaapanis, sh koori Tokyo kontserdil osalesid ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür.

2017. aasta toob koorile kontserdid kuues välisriigis – Iisraelis, Hollandis, Poolas, Saksamaal, Venemaal ja Soomes. Üheks aasta tähtsündumuseks on kindlasti Lera Auerbachi “72 Angels” Eesti esiettekanne koos Rascher Saxophone Quartetiga.

Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet lausa kahel korral “Aasta koori” tiitliga (2014 ja 2011), Endrik Üksvärav on saanud Noore dirigendi preemia (2011) ja koori CD “Peegel peeglis” on premeeritud tiitliga “Aasta kooriplaat”.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.