"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Euroopa tervisevolinik: vastutustundlikku joomist pole olemas (0)
28. juuli 2017
Scanpix

Alkoholitööstusele ei meeldi piirangu, mistõttu nad eelistavad harida tarbijat "vastutustundlikult jooma". Sellist terminit ei ole Euroopa komisjoni tervisevoliniku Vytenis Andriukaitise sõnul olemas, see on varjatud viis, kuidas inimesi alkoholi jooma julgustada.

“Balti riikides on pilt üsna sarnane: 10 protsenti populatsioonist on väga rikkad, sealt edasi langeb inimeste majanduslik tase tugevalt ning 30 protsenti elavad halbades tingimustes,” ütles Eesti Päevalehele tervisevolinik, kelle sõnul on võimatu saada sotsiaalset kindlust ja madalaid makse.

“Nüüd näeme suurt sotsiaalset eksperimenti – kumb riik on võrdsem, Rootsi või Eesti?” kommenteeris Andriukaitis Balti riikide otsust valida Skandinaaviamaadega konkureerimiseks madalad maksud.

90ndatest tänaseni ulatuva kogemuse põhjal saab ta väita, et Soome või Rootsi ühiskonnas valitseb suurem sotsiaalne võrdsus kui Eestis, Lätis ja Leedus.

Samuti rääkis tervisevolinik, et alkoholipoliitikad on vaja kasutada erinevaid riiklike vahendeid: aktsiisimaksu, reklaami ja turuprobleemide reguleerimist, nagu alkoholi müümisaega, müümiskohti (näiteks bensiinijaamas alkoholi müümist) või ostmisvanust, sest kuigi alkoholitööstus pakub alkoholitarbimise vähendamiseks välja inimeste harimise, on see tema hinnangul tegelikult ettekääne, mis aitab tööstustel aega võita ja samal ajal alkoholimüügist tulu teenida.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.