"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LUGEJAKIRI: Valimisliit püüab protestihääli (2)
03. august 2017
Scanpix

Enne kohalikke valimisi kerkib alati esile erakondadele alternatiivi pakkuvaid valimisliite. Neisse koonduvad inimesed, kes mingil põhjusel, pole ühegi traditsioonilise erakonnaga liitunud, ent soovivad kohalikus poliitikas osaleda, kirjutab Pealinna lugeja.

Erakonnaväliseks jäädakse sageli puhtalt isiklikel põhjustel, liigse individualismi või isepäisuse tõttu. Sageli on valimisliitude asutajaks ambitsioonikad isikud, kes üritavad moodustada teovõimelist gruppi, millega hiljem võiks erakonnastumist katsetada. Eks iga sõduri ranitsas peitu marssalikepp.

Miks valimisliidud poliitmängureid ahvatlevad?

Valimisliit omab erakonna suhtes mitmeid teenimatuid eeliseid. Kõigepealt ei kanna valimisliit endaga eelnenud perioodi taaka. Alustatakse puhtalt lehelt ning tänu sellele võib muretult vastanduda kõigi poliitiliste jõududega, kahmates endale hulga protestihääli.

Valimisliitude leitmotiiviks on väide, et korrumpeerunud poliitikud ei seisa rahva eest ning ajavad jonnakalt taga vaid isiklikke huvisid, seevastu nemad on ise rahva hulgast ja mõistavad lihtsa inimese hinge. See väide töötab ja kuidas veel! Kui peale valimisi siiski selgub, et liit on oma inimsõbralikkuse minetanud ning parteidistsipliini puudumisel seisavad selle liikmed igaüks isiklike, mitte üldsuse huvide eest, on juba hilja. Populistlikud lubadused on töö teinud ja protestihääled nopitud.

Valimisliidud ei vastuta oma lubaduste täitmise eest. Olgu see Kodumuru, Murelik kodanik, Aus ja uhke tallinlane või kuidas neid ajutisi moodustisi ka iganes kutsutakse, mitte ükski neist ei vastuta oma liikmete tegevuse eest. Kui midagi nihu läheb, ja tavaliselt läheb, saadetakse liit laiali ja enne järgmisi valimisi tullakse kokku uue lööva nime all.

Tegus Tallinn – esiletükkiv ent vähepakkuv

Valimisliidud on eriti populaarsed maapiirkondades, kuid ka Tallinnas löövad need kohalikel valimistel alati kaasa. Tõsi, seni pole liitunuid pealinnas eriline edu saatnud, ent proovida tasub ju ikka, sest mäng kommunaalpiruka jagamise juurde pääsemise nimel, väärib küünlaid. Seda, et valimisliidud on tõepoolest väärt ettevõtlusvorm, tõestab kõige selgemalt, et neil valimistel on otsustanud ühise liidu asutada suurärimehed Sõõrumaa ning Mõis. Tegemist on ettevõtjatega, kes oma raha piinliku täpsusega loevad ja kui juba nemad otsustasid valimisliidu abil vett segada, pole tegemist riskiinvesteeringuga, vaid kapitalipaigutus tõotab õnnestumisel heldet intressi.

Vene valijatele suunatud valimisliitu Tegus Tallinn veab end juba pikemat aega, ent suhteliselt edutult, Eesti poliitikasse pressida üritav Leonid Tsingisser, kes oma ambitsioonide teostamiseks on valmis kokkulepeteks igaühega, kes hea pakkumise teeb. Tsingisser tegi kunagi koostööd Keskerakonnaga, ent läbematu inimesena pidas selle perspektiive enda jaoks liialt vähelubavaiks.

Eelmistel kohalikel valimistel panustas ta Vasakparteile ja ebaõnnestus. Nüüd on Tsingisseri uueks projektiks Tegus Tallinn, valimisliit, mille eestkõnelejana ta uhkustab, et pole tarvis mingit valimiseelset programmi, vaid kohe pannakse kokku tegevuskava. Kaheldav, kas sellise filoloogilise hookus-pookusega ka valijaid püüab. Vaevalt, sest inimesed muutunud targaks ja tunnevad poliittehnoloogilise vigurdamise kaugelt ära, sest muuks kui sõnamänguks ei saa Tsingisseri sisutut avaldust pidada.

Kuhu jäävad Tegusa Tallinna teod?

Tsingisser väidab, et mingeid hinnanguid hetkeolukorrale pole tarvis anda ning ka pikemaid tulevikuvisioone on mõttetu kavandada. Tegusa Tallinna liikmed hakkavat tegutsema kohe, siin ja praegu. Talle sekundeerib Rodion Denissov, kelle sõnul Tegusa Tallinna jüngrid ei hakka linnavolikokku valimise puhul pelgalt tagumikutunde tegema, vaid sukelduvad ülepea töösse, nii et higipull otsa ees. Aga seda kinnitavad ju kõik kandideerijad, keegi ei tunnista, et plaanib linnavolikogu istungid nina nokkides ja kukalt kratsides mööda saata.

Kui Tegus Tallinn oma kiivalt varjatud plaanidelt veidi saladuseloori kergitab, selgub, et midagi senikuulmatult ja originaalsed seal pole. Mainitakse linna läbipaistvat ja tulemuslikku juhtimist, lastedu ja koole, sotsiaalsfääri, linnaruumi, tegelemist transpordiprobleemidega ja Tallinna viimist maailmakaardile. Mis on siin uut, sellist, mida ei teeks Keskerakond või mida ei lubaks teised erakonnad? Mitte midagi.

Selgub, et Tegusa Tallinna tegevuskavake on kahvatu copipeist, ei enamat. Ah jaa! See maailmakaardile viimine on muidugi äärmiselt innovatiivne, ent siiski juba teostatud idee. Tallinn on Euroopa Liidu eesistuja riigi pealinnana juba kindlalt maailmakaardil. Nii, et ka selles osas on Tegusa Tallinna geniaalne algatus juba ära tehtud.

Kära Tegusa Tallinna ümber meenutab ütlemist – suuga teeb suure linna, käega ei kärbse pesagi. Muidugi on valijate otsustada, kellele anda oma hääl, ent kindlasti poleks mõtet seda raisata valimisliitudele ja eraldiseisvatele nimekirjadele, mis enne valimisi ühepäevaliblikatena välja ilmuvad. Toetage tulevikuperspektiiviga erakondi, mis oma lubaduste täitmise eest ka vastutavad.

Vsevolod Jürgenson

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lisna
3. sept. 2017 12:16
http://pluss.postimees.ee/4230495/talvik-meenutab-kokkupuudet-konovaloviga?_ga=2.196947753.402046725.1503465370-306378047.1409497078
Arvaja
9. aug. 2017 10:32
Artikkel on täis valesid väiteid. Tsingisser EI VEA valimisliitu Tegus Tallinn. Ta pole veel isegi ametlikult selle liikmeks nimetatud. Tegus Tallinn eesotsas on Urmas Sõõrumaa ja Jüri mõis. Lisaks ei ole tegemist suunatud venekeelsele valijaskonnale mõeldud valmisliiduga, vaid kõigile tallinlastele, kes soovivad muudatusi praeguses olukorras. Kolmandaks ei korja valimisliidud "protestihääli", vaid on tõsiseltvõetavaks alternatiiviks erakondadele, omades tihti tugevaid isiksusi ja läbimõeldud programmi. Kodanikuühiskonnas, kus valitseb demokraatia, on IGAL KODANIKUL ÕIGUS valida kas saada valituks erakonna nimekirjas või valimisliidus ning mitte kellelgi pole õigus halvustada seda millisel moel kandideeritakse.