Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
Politsei vahetab välja alles mõni aasta tagasi soetatud püstolid (2)
08. august 2017
Scanpix/ Illustreeriv pilt

Kuigi Waltherid pole politseinikke teenistusülesandeid täites alt vedanud, ilmnesid probleemid harjutuste ajal, kui relva intensiivsemalt kasutati. Püstol kippus lagunema ja vahel kukkusid ära väikesed detailid, nagu sihikud.

Politsei vahetab välja alles mõni aasta tagasi soetatud Waltheri püstolid, millel ilmnes hulk probleeme, vahendas BNS Eesti Päevalehte.

Kõigest kaks aastat tagasi soetas politsei- ja piirivalveamet endale uued teenistusrelvad Walther, millega pandi algus miilitsas ja taasiseseisvumisajast saadik Eesti politseis kasutatud vanade Makarovite väljavahetamisele. Kavas oli osta 4000 uut teenistusrelva Walther P99Q.

Uue relva puhul oli oluline, et see oleks kiirem, täpsem ja turvalisem kui vanad Makarovid. Lõpuks jäid sõelale Walther P99Q ning Heckler & Koch P30. Otsus tehti Waltherite kasuks, sest need olid soodsamad. Ühe relva eest tuli välja käia 336 eurot ja rahanappuse tõttu soetati esialgu veerand vajalikest relvadest ehk 1000 püstolit.

Nüüdseks on selgunud, et ülejäänud 3000 kasutuses oleva Makarovi väljavahetamiseks on politsei- ja piirivalveamet (PPA) Waltherile selja pööranud ning otsustanud osta hoopis uued püstolid Glock 19.

Kuigi Waltherid pole politseinikke teenistusülesandeid täites alt vedanud, ilmnesid probleemid harjutuste ajal, kui relva intensiivsemalt kasutati. Püstol kippus lagunema ja vahel kukkusid ära väikesed detailid, nagu sihikud. Samuti oli probleeme lukumehhanismiga, mis tähendab, et relv on seest katki ega lae ennast pärast tulistamist ümber.

Peale tehniliste põhjuste mängis Glockide eelistamise puhul suurimat rolli hind. 3000 relva ostmiseks välja kuulutatud riigihankel osales Walther seegi kord ja täitis ka hankele seatud tehnilised tingimused. Tingimused täitsid ka Heckler & Koch ja Sig Sauer, kuid Glock suutis nad üle pakkuda. Uute Glockide eest maksti kokku 1,13 miljonit eurot ja ühe relvakomplekti hind on 375 eurot. Selle hinna sees on ka kaks salve, puhastuskomplekt, relvakarp, kabuur ja varusalvetasku ning peale selle relvurite väljaõppekursus.

Kuigi hankel eelistati jälle kõige odavamat pakkujat nagu ka eelmisel hankel mõni aasta tagasi, pole PPA pearelvuri Georg-Tomek Triškini sõnul vaja muretseda, et relvad võiksid kujuneda ebasobivaks. Riigihanke võitnud Glockide varasema põlvkonna relvi on politseinikel ka varem käes olnud, kui 1990-ndate keskel telliti paarsada sellist kriminaalpolitseinikele, mis on probleemideta kasutuses praegugi. Uue põlvkonna Glockid peaksid PPA käsutuses vastu pidama järgmised 20-25 aastat.

3000 uut Glocki antakse kasutada politseipatrullidele ja 1000 Waltherit jäävad edasi piirivalvurite käsutusse. Pikemas perspektiivis on needki kavas Glockide vastu vahetada ning siis lähevad Waltherid osalt abipolitseinikele ja reservrelvadeks.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ants
8. aug. 2017 11:46
Idiootide riik. Muud ei oska teha , kui rahva raha tuulde loopida , istudes ise rahva turjal tööd tegematta.
Ants2
9. okt. 2017 00:36
Lugesid lõpuni? Kõik leiab kasutust ning mitte mingit raha ei lenda tuulde. Oled sa välismaal elanud, et kutsuda Eesti riiki idiootseks? Võin kinnitada, et ega mujal parem pole. Igal pool omad reeglid ja tavad. Riigi loob sealne rahvastik. Kutsudes riiki idiootseks, kutsusid sa ka end idioodiks.