"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linna kuulsaim vaateplatvorm muutub õunapuudega pargiks (0)
11. august 2017
Albert Truuväärt

Piiskopi aeda tulevad õunapuud, alused uutele skulptuuridele, graveeritud teeplaadid ning korras ja seest valgustatud keskaegne kaev.

Praegu käib kesklinnas Tammsaare pargis suur ümberehitamine, kuid see pole kaugeltki ainus park, kus töömehed tänavu ametis ning midagi uut ja ilusat linnapilti juurde tuleb. Oktoobri lõpuks peab saama uue korrastatud ilme Toompeal Toomikiriku lähedal asuva Piiskopi aia kõrgem osa. Piiskopi aeda kasutatakse praegu peamiselt vaateplatsina, kust avaneb suurepärane vaade Snelli tiigile ja Toompargile. OÜ Kivisilla koostatud projekt peaks selle muutma ka nägusaks pargiks.

Korras tee ja trepid

Tallinna kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesialliku sõnul rajatakse töö käigus Piiskopi aeda õunapuuaed ning praegu olemasolev graniidipuruga ala piiritletakse selgemalt. Graniitplaatidest peatee kõrvale tulevad diagonaalsed kõrvalteed ja uued murulapid. Paika saavad ka istepingid, prügikastid ja ning täiendavad valgustid. Vaateplatvormi paekivimüüritis korrastatakse ning hoolitsetakse, et autod ei pääseks parki. Peatee graniitplaatidesse graveeritakse Kristuse Kolgata tee 14 peatuspunkti. Samuti rajatakse platsid tulevastele skulptuuridele ja restaureeritakse keskaegne kaev, mis on plaanis seestpoolt valgustada ning katta lamineeritud klaasiga. Vaateplatsi kahe tasapinna vahele on projekteeritud istemüürid.

“Praegu on seis selline, et riigihange kuulutati välja ja pakkumised tuli esitada 1. augustiks, tööga loodetakse alustada samuti augustis,” selgitas Vesiallik.

3. augustil lõppesid uuendustööd Kopli kalmistupargis. Park sai 27 uut pinki ja 17 uut prügikasti, korras teed ja purskkaevu. Korda tehtud on ka keskse tee juurde kuuluvad trepid. Parandati piirdeaed ja paigaldati mitmed uued infostendid. Septembri alguseks uuendatakse pargi serval asuv mänguväljak. Korrastus läks maksma 90 000 eurot.

Stroomi rannapargis jõudis ümberehitus lõpule 27. juulil. Uuendati ligi sada metallist pargipinki, mis on nüüd laudisega kaetud. Pinkide kõrvale paigaldati betoonalustele uued mahukad prügikastid. Rajati ka kolm kümnekohalist jalgrattaparklat. Parki läbiv tee sai uue asfaldi. Vahetati välja kõik viidad, kaardid ja infotahvlid, parandati ranna tugimüüri ja paigaldati uhked grillimiskohad.

“Stroomi rannapargi ja Kopli kalmistupargi uuendamine oli üks kolmest tähtsamast selle aasta investeeringust,” selgitas linnaosavanem Raimond Kaljulaid. “Nüüd on järjekorras Kase ja Süsta park.”

Rand sai uued pingid ja riietuskabiinid, mis on samuti paigaldatud betoonalustele nii, et puhkajad saavad vajadusel jalgu liivast puhtaks raputada. Linna eelarves oli Stroomi rannapargi renoveerimiseks ette nähtud 420 000 eurot. Peamised tööd tegi Altos Teed OÜ.

Juuni alguses sai korda 2,2 km pikkune Pirita rannapromenaad rannahoonest kuni Ranniku teeni. Tee kulgeb läbi rannametsa ja mitmes kohas avaneb sealt suurepärane vaade merele. See andiski Pirita linnaosa vanemale Tõnis Mölderile alust öelda: “Tallinna kõige ilusam rattatee lõik.” Tööd teeb Tallinna Teede AS.

Ettevalmistused Kadrioru juubeliks

Juba pikka aega on menetletud Pirita rannaala detailplaneeringut, mis on rannapargile ja kogu piirkonnale uue ilme andmise eelduseks. Möldri sõnul on detailplaneeringu menetlus nüüd lõppenud ja loodetavasti augustis võtab linn planeeringu vastu. Septembris peaks tulema detailplaneeringu uus avalik arutelu ja järgmise aasta algul oleks siis võimalik see lõpuks ka kehtestada.

Aprillist juulini korrastati purskkaevuseina ehk Miraaži seina, treppe ning dekoratiivset piiret ehk balustraadi Kadrioru pargi lilleaias Veekaskaad, Miraaži sein, treppide balustraadid ja balustraadidel asuvad vaasid puhastati soodapritsiga, seejärel tehti kahjustused korda ja pinnad värviti üle. Samuti värviti üle Miraaži seinal asuvad maskaroonid ehk inimnäokujulised purskkaevud. Veekaskaadi esise basseini ning külgmiste veesilmade valgustid ja elektrikaablid asendati uutega.

Töö tegid ADD Grupp OÜ, BAU Ehitus OÜ ja Trust Ehitus OÜ. Maksma läks see 121 000 eurot. Ühtlasi valmistuti sellega Kadrioru pargi 300. juubeliks, mis jõuab kätte järgmisel aastal.

 

Ilmarise rulapargis nüüd mõnusam trikitada

Juuli lõpus läbis põhjaliku värskenduskuuri Nõmmel asuv Ilmarise rulapark, mis on üks paremaid linnas.

Nõmme linnaosa vanem Tiia-Liis Jürgenson kinnitas, et Ilmarise park on ratturite ja rulatajate seas populaarne. “Tallinnas ju selliseid väga palju pole ning nii mõnigi sõitja peab meie oma olemasolevatest üheks parema disainiga rulapargiks, kus käiakse harjutamas kaugemaltki kui Nõmmelt,” rääkis linnaosavanem. “Remondi käigus uusi elemente parki ei lisatud, kuid kõik olemasolevad korrastatakse. Töödele kulub ligi 5900 eurot.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.