"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Marju Lauristin: vabaduse tõi rahva erakordne üksmeel (6)
14. august 2017
Foto: Scanpix

"Me oleme oma vabadust kasutanud nii, nagu me oleme osanud," ütles sotsiaalteadlane Marju Lauristin." Kõik oleks võinud minna teisiti, kui me poleks 1991. aasta 20. augustil suutnud võtta vastu üksmeelset vabaduse otsust, mis tagas ka selle, et pärast võeti üksmeelselt vastu põhiseadus."

Kogu riigi iseseisvuse taastamise protsessi tuli omalajal väga hoolikalt jälgida, et see oleks seaduspärane, õiguslikult õige ja ka poliitiliselt üksmeelne.

“Kui me oleksime jäänud ootama üle 21. kuupäeva, oleks võinud tõepoolest asi raskeks minna. Me tõesti suutsime kasutada ära seda peataolekut, mis oli ka Läänes seoses sellega, et Gorbatšov kadus äkki ekraanilt,” lisas Lauristin.Tema sõnul poleks hiljem poleks hiljem ilmselt suudetud saada Lääne või üldise maailma toetust, mille tulemusel oleks läinud raskeks. “Nii et see õige hetke tabamine oli oluline,” selgitas Lauristin.

Lauristin selgitas, et õnneks olid selleks ajaks Stalini aeg möödas.

“Tegemist ei olnud Venemaaga, nagu ta on nüüd, ega ka mitte selle Venemaaga, mis oli enne, vaid see oli ka Venemaa jaoks selline väga erakorraline aeg,” ütle Lauristin ja selgitas, et ka Venemaal olid samuti suured rahvaliikumised.

“Jeltsin oli siis demokraatlike jõudude eesotsas, mitte see, kelleks ta hiljem muutus. Seegi, et putš Moskvas läbi kukkus, oli ju selge märk, et endisi aegu ei olnud vaja enam karta. Aga muidugi, eks putšihetk oli muidugi kõige hirmsam, sest tõepoolest olid tankid Tallinna tänavatel ja keegi veel ju ei teadnud 19. augustilgi, millega see asi lõpeb,” lisas Lauristin.

Lauristini sõnul oli aga väga oluline, et kogu rahvas siis tagasi ei põrkunud.” See oli tõepoolest aeg Eesti ajaloos, mil tõesti oli tunda, et kogu rahvas oli väga suures üksmeeles,” nimetas Lauristin.

Tema sõnul on aga teaduslik ajalugu sellest ajast veel kirjutamata ja olemas on vaid subjektiivsed memuaarid. Lauristin selgitas, et kindlasti tuleks välja ka üllatavaid fakte, kui seda aega teaduslikult uurida.

“Taasiseseisvumispäeval tegelesin sellesama teksti kirjutamisega, mis pärast vastu võeti, siis selle puldilt ette kandmisega, siis vastamisega kõikidele rünnakutele, mis tulid venekeelsetelt saadikutelt, eeskätt härra Lebedevilt. Siis selle üle hääletamisega ja siis selle üle rõõmustamisega, et hääletus läbi läks. Isamaalased tahtsid teha intritega valitsuse, siseministri koht oleks läinud Lebedevile,” lõpetas Lauristin.

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kontra
25. aug. 2017 20:54
1988. aasta 24. veebruaril toimus Vabaduse väljakul veoauto kastis kontramiiting vastulöögi andmiseks USA balti päritolu senaatoritele, kes sekkuvat Eesti NSV siseasjadesse. Selle organiseerisid partei -, kultuuri - ja spordiringkonnad (esinesid Rüütel, Põldroos, Talts jne). Mati Talvik ja Trivimi Velliste esinesid Tammsaare pargis. Lisaks: http://www.delfi.ee/news/paevauudised/arvamus/sergei-stadnikov-kogu-tode-mati-talvikust-jaan-taltsist-enn-poldroosist-ja-trivimi-vellistest-ehk-paevast-tana-25-aastat-tagasi.d?id=65726096
siht silme ees
25. aug. 2017 20:09
NATO vägede ülemjuhataja Kosovos kindral Weseli Clark tunnistas CNN-i saates juulis 1999: "Moodsas Euroopas pole homogeensetel rahvusriikidel kohta. See oli XIX sajandi idee, XXI sajandil aga viljeleme me multikulturalismi, rajades multietnilisi riike." http://whitegenocideproject.com/about-white-genocide/ “There is no place in modern Europe for ethnically pure states. That’s a 19th century idea and we are trying to transition into the 21st century, and we are going to do it with multi-ethnic states.” – General Wesley Clark.
ants
21. aug. 2017 11:38
Mis lolli juttu te vabadusest ajate. Oma vabaduse olete brüsselile ja jänkidele maha parseldanud.Oma rahvast olete teinud orjad ja nüüd veel mölisete mingist vabadusest.
jutt
20. aug. 2017 11:46
Isamaalased olidki Koganiga ühelpool (tasub vanu ajalehti sirvida), müüsid elamislube jne. Rehvid käisid isamaalastega Moskvas alles hiljuti Saaremaasuurust tükki "agressorile" ära kinkimas. Niikaua kui reeturite ja kollabronistide suhtes ollakse lojaalsed ei saa tekkida ka uut üksmeelt.
Nojah
17. aug. 2017 23:57
Võib ka nii öelda, aga suuri teeneid oli E.Savisaarel ja A.Rüütlil. Ma ei usu, et ilma nendeta oleks saavutatud vabadus. M.lauristin andis ka oma panuse, kuid hiljem läks vales suunas ja tema püüdlused jäid arusaamatuks.
mis loll jutt see on?
20. aug. 2017 10:56
Savisaar on taasiseseisvumise VASTU. tahtis hoopis luua mingit autonoomset nullkodakontsusega venemaa osariiki, mille diktaatoriks plaanis ise hakkata.