"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! TUULBERG PEALTKUULATUD VESTLUSES: "Tehku õige otsus, mis vastab kõigile seaduse punktidele." (0)
15. august 2017
Albert Truuväärt

Täna jätkus Savisaare kohtuprotsess tõendite esitamisega ehk Edgar Savisaare ja ettevõtja Alexander Kofkini, samuti Savisaare ja ehitusettevõtja Aivar Tuulbergi vaheliste pealt kuulatud kõneluste ette mängimisega. Pealt kuulatud vestlusest ilmnes muuhulgas omapärane paradoks: ettevõtja Aivar Tuulberg, keda justkui süüdistatakse altkäemaksu andmises, toonitas linnavalitsuses hoopis, et Kultuurikatla ehitushankel tuleb seadusi igati täita.

Vaata galeriid (10)

Jälitustoiminguid on Savisaart jälitanud salapolitsei sooritanud Meritoni hotellis, ühes Meritoni baaris, restoranis Balalaika, Hundisilma talus, linnapea kabinetis, linnavalitsuse Poska residentsis, Sikupilli kaubakeskuse söögikohas Basiilik – sellise ülevaate on süüdistaja Steven-Hristo Evestus andnud pealt kuulatud paikadest.

Süüdistuse konstruktsiooni kohaselt olevat Savisaar vastutasuks Hispaania reisi eest võimaldanud Kofkiniga seotud hotellis Meriton korraldada rahvusvahelise linnade liidu konverentsi. Süüdistuse seisukohalt on Savisaare ja Kofkini omavahelistest vestlustest olulised ehk vaid väike osa jutuajamistest, kus nad räägivad Hispaania sõidu üksikasjadest, ometi kuulub kohtus avaldamisele kogu tõend ehk jutuajamine, mis muudab tõendite avaldamise pikaks või aeganõudvaks. Valdavalt kujutavad pealtkuulatud jutuajamised endast kahe sõbra mõttevahetusi maailmapoliitikast, reisidest, tervisest, puudutatakse ka Savisaare visiiti Hispaaniasse.

Savisaare ja Kofkini täna ette mängitud vestluses räägiti täpsemalt öeldes Kofkini visiidist Hundisilmale, samuti Savisaare visiidist Marbellasse. Juttu oli rahvusvahelise linnade assotsiatsiooni konverentsi korraldamisest Kofkiniga seotud Meritonis. Kõneks oli, et alternatiivseks võimaluseks olnuks Viru hotell. Teatavasti esitas Meriton konverentsi korraldamiseks kõige soodsama pakkumise, mis ei jätnud maksumaksja raha kokkuhoiu seisukohalt linnaametnikele konverentsi toimumispaiga otsinguil muid valikuid..

Kofkini ja Savisaare järjekordse vestluse kuulamisele järgnes lindistus kohtumisest linnapea kabinetis ehitusettevõtja Aivar Tuulbergi  ja sportlasena tuntud Aleksander Tammertiga. Viimane kuulub spordiselts Kalevi juhatusse, ja tema on ka üks eestseisjatest, et Kalevi staadion renoveerida kaasaegseks rahvusstaadioniks. Jutuajamisel oligi peamiselt sellest juttu.

Järgnes vestlus linnapea tagatoas Kultuurikatla ehituse ühest hankest huvitatud Tuulbergi ja Savisaare vahel. Räägitigi Kultuurikatla riigihankest. Tuulberg andis seal ülevaate riigihanke ümber toimunud vaidlustest, arvustades seejuures konkurente. Savisaare roll piirdus peamiselt kuulamisega ja küsimuste esitamisega. Teatavasti võitis Kultuurikatla ühe ehitushanke Antifire OÜ ja Tafrix ühispakkumine. Süüdistuse konstruktsiooni järgi oli 50 000 eurone altkäemaks Aivar Tuulbergilt mõeldud muutma hankekonkursi tulemusi, ja võitjaks saigi hoopis Astlanda Ehituse ning Rand ja Tuulberg ASi 3,1 mln eurone ühispakkumine. Süüdistuse koostamise lõpus lisas prokuratuur sellele 50 000 eurosele altkäemaksule veel 30 000. Savisaare ja Tuulbergi kaitsjate väitel kasutas Tuulberg pangast välja võetud sularaha siiski mitte Savisaarele maksmiseks, vaid oma kuluka hobi, purjetamise finantseerimiseks.

Vestlusest võib aru saada, et Tuulberg soovis Savisaare nõuandeid riigihanke vaidluse lahendamiseks, kuigi tal oli ka seaduse järgi õigus hange endale saada. Tuulberg rõhus vestluses, et “tehku nüüd seaduslikult”, viidates Kultuurikatla juhtidele hanke võitja valikul. Tehku nüüd “õige otsus, mis vastab kõigile seaduse punktidele.” Savisaar pidi pealtkuulatud vestluse järgi ära sõitma, aga lubas Tuulbergi mure lahenemist edaspidi jälgida. Ühtegi viidet raha andmisele vm hüvedele vestluses ei leidu.

Edasi kuulati vestlust Tarvo Tederi ja Savisaare vahel. Tarvo Teder on ettevõtja Hillar Tederi poeg. Too küsis linnapoolset abi “ütleme nagu asja lahendamisel”. Süüdistuse järgi andis ettevõtja Hillar Teder Keskerakonnale suure varjatud annetuse – tänuks selle eest, et linnapea Edgar Savisaar lubas organiseerida Kadrioru pargi juurde kuuluva linna kinnistu vahetamise Tederi lähedalasuva krundi vastu.

Raha liikumine vormistati süüdistuse konstruktsiooni kohaselt laenuna Keskerakonna reklaamimehe Paavo Pettai firma OÜ Midfield ja Tederi ettevõtte Retail Real Estate OÜ vahel. Raha kulus väidetavalt keskerakonna 2015. aasta Riigikogu valimiste rahastamiseks jm meediakuluks. Ka sellest pealtkuulatud kõnelusest viiteid hüvedele või raha küsimisele või pakkumisele kuulda ei olnud.

Järgmine lindistus kajastas kohtumist erakonna finantssekretäri Kalev Kallo  Edgar Savisaare, Vene taustaga isiku Viktor Tarassovi ja transpordiettevõtja Stanislav Alteri vahel. “Süüdistust ei ole esitatud nende kõnedega seoses mitte üheski punktis,” ütles Savisaare kaitsja Oliver Nääs. “Prokurör soovib esitada neid kõnesid vaid fooni loomiseks.”

Prokurör Steven-Hristo Evestus omakorda seostas seda salvestust keskerakonna rahaotsingutega, mistõttu pidas tõendi esitamist igati asjakohaseks.

Salapolitsei seekordne sooritus kajastas täpsemalt öeldes keskerakonna võimalikku finantseerimisest, samas oli jutuajamine üldine ning ei sisaldanud teoreetilise raha laenamise kohta midagi konkreetset. Finantssekretär Kalev Kallo kurtis, et on saanud pankadest rahastamise osas eitavaid vastuseid. Stanislav Alter jättis igal juhul mulje, et on nõus Peterburist või Pihkvast raha hankima. Kogu jutt käiski selle ümber, kuidas erakondi rahastatakse, miks pankadest on raske laenu saada jne. Kohtumine päädis mitte millegagi, ehk teoreetilise lubadusega omavahel kontakti hoida. Nimetatud jutuajamise stenogramm oli ilmselt “fooni loomiseks” ehk avaliku arvamuse kujundamiseks süüdistusele soodsas suunas meediale lekitatud juba eelmise aasta detsembris – tõlgendusega, nagu otsiks keskerakond Venemaalt raha  

Mis on nendes pikkades vestlustes kriminaalset, või kuidas need süüdistust peaksid toestama, selgub loodetavasti edasise kohtuprotsessi käigus.

Ettevõtja Tuulbergi kaitsev advokaat Indrek Leppik küsis, milleks on vaja kõiki neid salvestusi kuulata, ehk kus on ettemängitavate salvestuste puhul prokuratuuri arvates need asjaolud, mis tõestavad tema kliendi kriminaalset käitumist. Teisisõnu ei saanud advokaat Indrek Leppik aru, miks kulutatakse aega pikkade salvestuste ette mängimisele, samas, kui prokurör ei tee ühtegi viidet tõendile, et miks peaks see ette mängitav vestlus mingit tähtsust omama. Leppiku sõnul võiks ta sama hästi esitada kohtus Kafka romaani “Protsess”, tõestamaks, et Tuulberg pole süüdi.

Prokurör Evestus omakorda väitis, et selged viited tõendi vajalikkusele leiduvad süüdistusaktis. Kohus jäi prokuröri pooldavale seisukohale ja salapolitsei lindistuste ettemängimine jätkub veel ilmselt terve tänase päeva. 

LOE KA:

Savisaare protsess jätkus Savisaare ja Kofkini vestluste kuulamisega

PEALTKUULATUD VESTLUSED: Miks Savisaart ja Kofkinit kujutati ohuna riigi julgeolekule?

VIDEO, FOTOD, BLOGI! Savisaare protsessi täna viimases osas mängiti ette kapo salalindistusi

FOTOD! Kaitsjad: Pettailt saadi tunnistus vägisi, süüdistused ei põhine faktidel, vaid hinnangutel


Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.