"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Massiivne jälitamine: Savisaare protsessil mängiti ette hulk salalindistusi Keskerakonna rahastamise kohta (5)
15. august 2017
Albert Truuväärt

Täna pärastlõunal jätkati Savisaare protsessil pealt kuulatud telefonikõnede ette mängimist, muuhulgas esitleti salvestust, kus üheks jutu osapooleks keegi salapärane lätlane Raimond, kelle isikut polevat uurijad suutnud tuvastada. Jutt käis Keskerakonna rahaasjadest, kusjuures Raimondi repliigid jäid kõnesalvestuse halva kvaliteedi tõttu pea täies ulatuses arusaamatuteks.

Ilmselt on kohtutoimikutesse köidetud kokku kõik salaja salvestatud jutuajamised, mida Edgar Savisaar on erinevate isikutega pidanud enne 2015. a Riigikogu valimisi. Tegemist on väga mahuka materjaliga, sest Savisaar on sel perioodil toonase Keskerakonna esimehena kohtunud kümnete ja kümnete inimestega.

Kaitsja: ükski tõend ei viita altkäemaksule

Seega esines ettevõtja Aivar Tuulbergi kaitsja, advokaat Indrek Leppik taas, nagu ka hommikupoolsel istungil, avaldusega, mida annab kokku võtta lihtsa küsimusega: miks me peame seda kõike kuulama? Tema sõnul peaks kohus vastu võtma ainult sellise tõendi, millel on kriminaalasjas tähtsust. Paraku aga mitte ühtegi otsest ega kaudset viidet altkäemaksuepisoodi(de)le pole pealt kuulatavate tekstidest võimalik leida.

Prokurör Steven-Hristo Evestus aga vaidles advokaat Leppikule vastu, et tõendeid hakatakse hindama alles protsessi järgmises faasis, kui seisavad ees sisulised kohtuvaidlused. Leppik tsiteeris kriminaalmenetlusseadustiku kommenteeritud väljaannet, mille järgi kohtul on õigus keelduda asjasse puutumata tõendi vastu võtmisest. Kuid kohus jäi prokuratuuriga samale seisukohale ning pealt kuulatud vestluste esitamine tõendina jätkus.

Pärast lõunat võeti istungil ette Edgar Savisaare ja ekspoliitiku, Rahvaliidu juhina tuntud Villu Reiljani kohtumine jõulude ajal. “Boss tervitab saabuvate pühade puhul ja saadab hea magusa joogi,” rääkis Reiljan, andes tervitused edasi oma leivaisalt, ettevõtja Vello Kunmanilt.

Savisaar lubas “asja uurida”

Räägiti poliitikast, sealhulgas ärimees Neinar Seli kohtuasjast, samuti Reformierakonnast ning sealhulgas arutati endise keskerakondlase Ain Seppiku käekäiku, kes läks teatavasti Keskerakonnast üle Reformierakonda. Reiljan kirjeldas seejärel muret oma tööandja Vello Kunmani tütre maja ehitamisega. “Mida tema, vaene inimene tegema peab, eksole,” kurtis Reiljan, et Kunmani noorimat tütart kiusavat linna ehitusinspektorid.  “Ei teagi, mida teha, ei teagi. Midagi ei räägita,” sõnas Reiljan. “Ta ehitab oma lapsele kodu, tead, eks ole…”

Savisaar huvitus, kes on ehitusametnik. Lõpuks lubas, et “uurin seda asja”. Savisaar ise jälgis vestluse käiku kohtusaalis naerul näoga.

Järgnes salvestuse ettemängimine 14.12.2014 kohtumiselt Alexander Kofkini ja Edgar Savisaare vahel Hundisilma talus, kus osales ka Siret Kotka.

Jutt käis taas elust-olust: kuidas läks Kofkini reis või tulek Šveitsist. Tõsteti süüa, valati juua, Kofkin rääkis Eesti Päevalehe intervjuusoovist. Kofkin avaldas arvamust, et uurimine Savisaarega seotud fondi asjus  lõpeb aegumise tõttu, sest Austria pole uurimisest huvitatud. Savisaar tõdes, et teda pole seoses rahapesu uurimisega Eestis  isegi välja kutsutud.

Juttu tuli taas linnade organisatsiooni INTA konverentsist, ja seda nentivas vormis, et toimub ja tuleb. Hiljem läks jutt erakonna rahamuredele. Savisaar rääkis Keskerakonna finantssekretärist Kalev Kallost, ja erakonna rahastamisest laiemalt, et Kallo on proovinud pankadest laenu küsida, aga võib-olla tuleks proovida leida raha hoopis väljastpoolt Eestit.

Kotka lisas, et hindamispaberid pankade jaoks on tehtud – jutt käis ilmselt erakonna Toom-Rüütli tänava kontori pandiks andmisest. Järgnes jutuajamine Kalev Kalloga, et mis võiks olla protsent, millega Keskerakond oleks nõus laenu võtma.  Savisaar lisas, et arutab laenu teemat ühe oma sõbraga (Kofkiniga). Kallo sõnul oleks hea, kui see asi edeneks, sest tema lootused on juba kustunud. 

Erakond vajas raha?

Ilmselt oli prokuröri eesmärgiks, miks ta nõudis nende pealtnäha mitte midagi ütleva sisuga vestluste ette mängimist, soov tõestada, et Keskerakond otsis ja vajas valimiste eel raha.  Kofkini ja Savisaare kohtumisel järgnes arutelu teoreetilise laenu detailidest: milline oleks intress, kui pikaks ajaks jne. Laenu tagasimaksed olnuksid tagatud Keskerakonna riigi-poolse toetusega.

Kofkin lubas vaadata Šveitsis ringi, kas võiks leiduda huvitatud Keskerakonnale selle laenu andmisest. Räägiti riikidest, kust võiks laenu saad: Šveits, Luksemburg, Saksamaa. Savisaar eelistanuks Šveitsi. Järgnes pikem filosoofilise alatooniga arutelu vajadusest säästa igapäevapoliitikaga tegelemise juures tervist ja närve.

Ilmselt on prokuratuur lasknud toimikusse köita kõik vestlused, mis Keskerakonna liikmed on pidanud erakonna rahastamise teemal. Nii leidis protsessil ette mängimist 18.12.2014 telefonivestlus Kalev Kallo ja kellegi tuvastamata Läti elaniku Raimondi vahel. Nii palju kui venekeelsest jutust aru saada, käis taas jutt raha laenamisest Keskerakonna vajadusteks, kuid taas, nagu ka eelmised pealtkuulatud kõned, ei sisaldanud see vestlus mitte ühtegi konkreetset kokkulepet ega lubadust. Pigem oli tegemist maakuulamisega. Raimond peamiselt vaikis, tema lühikeste repliikide asemel on stenogrammis viide “ei saa aru”: ilmselt oli süüdi kehv telefonikõne kvaliteet.

Kõikide salvestuse mõte pole veel selge

Salvestuste kuulamine jätkus pärastlõunasel istungil üldiselt ühtlases tempos, kusjuures jutuajamiste side korruptsiooniga on hetkel veel teadmata, kuid loodetavasti selgub nende salvestiste esitamise mõte edasise protsessi käigus, kui kunagi peaksid algama poolte vaidlused.

Pealt oli kuulatud veel Savisaare ja ehitusettevõtja Tuulbergi vestlusi spordirajatiste ehitamise teemal, hiljem lisandus vestlusesse abilinnapea Kalle Klandorf. Kapo oli salaja lindistanud ka Savisaare  kohtumise kellegi Nataljaga Meritoni hotelli sviidis, mida prokuratuur peab samuti altkäemaksuks, sest sviidi eest olevat süüdistuse väitel tasunud Kofkin. Seda lindistust soostus kohus poolte kokkuleppel siiski mitte avaldama, sest see sisaldas eraelulisi momente.

Järgnesid samuti lindistused Edgar Savisaare ja Kalev Kallo kohtumiselt, kus räägiti taaskord rahaasjadest, samuti esitleti lindistust Savisaare ja ärimees Tederi vestlusest Ukraina teemadel, mis jätkus taas Keskerakonna rahastamise küsimusega. Teder väitis, et neil pole raha vaid, pool miljonit firmade kontodel ja nad ootavad EBRD-lt vahendeid.  Teder kurtis, et nendegi reserv sulab nagu kevadine lumi. Suur osa täna pärastlõunal kuulatud vestlustest sisaldaski ärimees Tederi ja Savisaare omavahelist suhtlemist, milles ettevõtja muuhulgas kirjeldas oma ehitusplaane Tallinnas. Istungi lõpuosas juhtis advokaat Leppik taas tähelepanu vajadusele pealt kuulatud vestlusi kuidagi süüdistuse sisuga ära siduda, kuid ei pälvinud seegi kord kohtunikult toetust.

LOE KA:

FOTOD! TUULBERG PEALTKUULATUD VESTLUSES: “Tehku õige otsus, mis vastab kõigile seaduse punktidele.”

Savisaare protsess jätkus Savisaare ja Kofkini vestluste kuulamisega

PEALTKUULATUD VESTLUSED: Miks Savisaart ja Kofkinit kujutati ohuna riigi julgeolekule?

VIDEO, FOTOD, BLOGI! Savisaare protsessi täna viimases osas mängiti ette kapo salalindistusi

FOTOD! Kaitsjad: Pettailt saadi tunnistus vägisi, süüdistused ei põhine faktidel, vaid hinnangutel

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kapp
16. aug. 2017 06:00
Erakona toetuse saamisel on ju alati põhjuseks kellegi huvi? Kui see on kriminaalnse, siis peaks ju kõikide selliste keisside kohta korruptsiooni-protsessid algatama? Reffid ja IRL vabastasid investeeritavad pangakasumid maksudest, mille tõttu jääb riigil saamata miljardeid Eurosid. Kilekottides rahapakkide päritolu aga ei uurita?
willu
15. aug. 2017 21:49
15. detsembril 2014 ilmus probleemiga seoses Tallinna linnapea jutule ekspoliitik Reiljan, kes esitas Vello Kunmani palve lubada Sihi 108 ehitust jätkata ehitusloa rikkumisest hoolimata. Savisaar nõustus vastava korralduse andmisega ja vastutasuks lubati Keskerakonda toetada 20 000 euroga. http://tallinncity.postimees.ee/3936999/galerii-savisaare-kriminaalsueuedistusega-seotud-maja-nommel-on-endiselt-puesti?_ga=1.143665207.306378047.1409497078
lammutaja
15. aug. 2017 21:47
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/linn-kaskis-savisaarele-ja-kunmanile-kahtlustuse-toonud-maja-lammutada-omanik-kaebas-korralduse-kohtusse?id=75898757 Linn käskis Savisaarele ja Kunmanile kahtlustuse toonud maja lammutada. Omanik kaebas korralduse kohtusse.
kõmureporter
15. aug. 2017 21:46
Palju kõmu tekitanud lavastuslike elementidega tõsielusarja "Savisaare protsess". Sündmused keerlevad Nõmmele Sihi tn 108 kerkinud ehitusloata maja ümber. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/jatkub-savisaare-protsess-kohtunik-mees-mustas-ja-teised-kaevuvad-n168172
Jan
15. aug. 2017 20:13
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kohtunike-pralle-laks-riigile-maksma-100-000-eurot-tagatipuks-vihastas-uritus-valja-kuressaare-elanikud?id=79097030 Huvitav kas kohtunik ka osales kohtunike öisel prallel Kuresaare lossiõues 4.aug., laamendati nii, et linnaelanikud ei saanud magada ja ühe ööga pandi magama 100 000 eurot maksumaksja raha!!! Siiani pole kohtus leitud ühtegi senti, mida oleks Savisaar võtnud maksumaksjalt!!! Mis siin Eestimaal ikkagi toimub?