"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Savisaare protsess võib tuua Keskerakonnale uusi tagasimaksenõudeid (3)
17. august 2017
Albert Truuväärt

Keskerakonna rahastamise telgitaguseid avav Edgar Savisaare kohtuprotsess võib tuua erakonnale uusi tagasimaksenõudeid, kuna süü tõendamise korral osutuvad mitmed rahastusallikad lubamatuks ehk tegemist on olnud keelatud annetustega.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) esimees Ardo Ojasalu rõhutas, et juriidiliste isikute annetused erakondadele on teatavasti keelatud, vahendas BNS.

“See, mis puudutab Šveitsi fondi, mille nimi oli Arsai, siis see on läbi jooksnud majatehinguga seoses. Ja majatehinguga seoses me oleme Kekserakonale ettekirjutuse teinud. Kuid jälgime väga tähelepanelikult seda protsessi. Meil oli neljapäeval kohtus oma õigusteenuse vaatleja, kes kuulas hoolikalt üle, mis kohtus räägiti, ja kui siit selgub midagi, mis annab alust täiendavalt uue analüüsi või menetluse tegemiseks, siis kahtlemata selle info me võtame teadmiseks ja järgmisel koosolekul analüüsime seda,” rääkis Ojasalu, lisades, et ERJK järgmine istung on 14. septembril.

Ojasalu sõnul on ERJK teadli, et Savisaare kohtuprotsess võib paljastada uusi asjaolusid Keskerakonna rahastamise kohta. “Üks on tuntud teema, mis puudutab Keskerakonna garantiikirju. See summa, millele need välja antud on, viitab sellele, et seal peaks olema justkui midagi sellist, mis Keskerakonna enda raamatupidamises ei kajastu. Ehk siis tõesti need kulutused valimiskampaaniale võisid olla märksa suuremad, kui raamatupidamine näitab. Selles mõttes on see ka asi, mida me peame uurima, et olla veendunud, et kõik, mida me oleme raamatupidamises ja aruandluses näinud, on ka tõele vastav. Aga kahtlusi on, et seal on lisaks veel midagi,” märkis Ojasalu.

Riigiprokuratuuriga koostöö tegemise eest kohtu alt pääsenud reklaamiärimees Paavo Pettai rääkis neljapäeval Harju maakohtus Edgar Savisaare kohtuprotsessil, et võttis ärimees Hillar Tederilt laenu tasumaks sellega Keskerakonna valimiskampaania kulutusi, ühtlasi sai Keskerakond raha ka Šveitsist ja seda taas Pettai vahendusel.

Pettai sõnul ütles Savisaar 2011. aastal, et Keskerakonnal on võimalik rahastust saada ühest Šveitsi fondist, Arsai Investmentist, kuhu Savisaare väitel oli raha kogunenud erinevate loengute tasudest. Pettai sõnul väljastati talle tšekk 470 000 eurole ja seda tšekki sai kasutada tagatisena. Seejärel sõitis ta Savisaare korraldusel Luksemburgi panka, kust selle tšeki vastu kanti raha tema erakontole. Sealjuures oli kohal ka ärimees Alexander Kofkin, kes aitas pangatoimingute juures, kuna ta valdas saksa keelt. Seda raha kasutati Pettai sõnul Keskerakonna valimiskampaaniaks.

Samal ajal oli Keskerakond saanud päranduseks ühe maja ning Keskerakonna toonane peasekretär Priit Toobal tegi ettepaneku, et Pettai võiks selle ära osta. Nii Pettai ka tegi, 250 000 euro eest, ja seda raha kasutati samuti valimiskampaaniaks.

Ühtlasi tunnistas Pettai, et sõlmis ärimees Hillar Tederiga seotud firmaga Retail Real Estate OÜ laenulepingu. Pettai meenutas, et 2013. aastal tutvus ta ärimees Hillar Tederiga. Pettai sõnul läks jutt ka valimiste peale ning Pettai väitel rääkis ta Tederile, et Keskerakonnal on keeruline rahaline seis.Seejärel selgus Pettai sõnul, et tal on võimalik võtta laenu Tederi vahenditest, kahe lepinguga kokku 275 000 eurot, millest omakorda Pettai finantseeris Keskerakonna kampaaniat. Pettai ise esitas aga Keskerakonnale arveid.

 

LOE KA:

Tunnistaja Paavo Pettai: Savisaare kujutamine teavitustes oli vältimatu, sest ta oli linnapea

Ehitusettevõtjast tunnistaja: ei mina ega suurärimees Aswani pole Keskerakonnale raha maksnud

Massiivne jälitamine: Savisaare protsessil mängiti ette hulk salalindistusi Keskerakonna rahastamise kohta

FOTOD! TUULBERG PEALTKUULATUD VESTLUSES: “Tehku õige otsus, mis vastab kõigile seaduse punktidele.”

Savisaare protsess jätkus Savisaare ja Kofkini vestluste kuulamisega

PEALTKUULATUD VESTLUSED: Miks Savisaart ja Kofkinit kujutati ohuna riigi julgeolekule?

VIDEO, FOTOD, BLOGI! Savisaare protsessi täna viimases osas mängiti ette kapo salalindistusi

FOTOD! Kaitsjad: Pettailt saadi tunnistus vägisi, süüdistused ei põhine faktidel, vaid hinnangutel

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

korruptsiooni eri
17. aug. 2017 21:21
http://www.linnaleht.ee/820042/raivo-aeg-valistab-igasuguse-koostoo-savisaarega
lisaja
17. aug. 2017 21:10
http://www.kesknadal.ee/est/g2/otsing?extra=2&otsiprofiil=2&otsi=Edward+A.+Burkhardt&tyyp=yld
Ojasalule!
17. aug. 2017 16:35
"Edward A. Burkhardt esines 17. jaanuaril 2007 Eesti Televisioonis, kus ta teatas, et Eesti Reformierakonna esindajad nõudsid enne Eesti raudtee tagasiostmist 2,35 miljardi krooni eest Eesti riigi omandusse BRS-ilt miljon eurot altkäemaksu."