"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tunnistaja Paavo Pettai: Savisaare kujutamine teavitustes oli vältimatu, sest ta oli linnapea (0)
17. august 2017
Albert Truuväärt

Kuigi reklaamiärimees Paavo Pettailt oodati täna jätkunud Savisaare protsessil mingeid paljastusi, ühtegi uudispommi Pettai Keskerakonna rahaasjade või Edgar Savisaare kohta tunnistust andes ei lõhanud. Tema tunnistus piirdus peamiselt juba ammu teada tõsiasjade ülekordamisega. Ka ei kujunenud tema tunnistus, vastupidiselt ootustele, just suureks toestuseks süüdistusele.

Vaata galeriid (26)

Pettai hinnangul oli Savisaare osalemine linna teavitusklippides, mida Savisaarele süüdistuses ette heidetakse, paratamatu. Keskerakonna ja Tallinna programmide kattuvus oli mõnes osas Pettai hinnangul aga paljuski vältimatu, sest keskerakond esindas linnas võimu.

Tänase päeva põhitunnistaja Paavo Pettai saabus kohtumajja 5 minutit enne istungi algust, siirdudes õiget kohtusaali otsides pikkade sammudega kõigepealt kohtumaja teisele korrusele. Tema kannul jooksis parv reportereid, kuid Pettai ei teinud nendest välja, näol kerge muie. Lõpuks leidis ta teiselt korruselt uuesti alla fuajeesse tormates õige saaliukse ja istus tunnistajapinki.

Paavo Pettai väärtus süüdistaja jaoks seisneb selles, et teda peetakse meheks, kes teab keskerakonna rahaasjade ja Edgar Savisaarele inkrimineeritava rahapesu kohta üsna palju. Reklaamiärimees Paavo Pettai, kes algselt oli Edgar Savisaare süüasjas kahtlustatav, vabanes kriminaalsüüst, sest ta tegi kapo ja prokuratuuriga koostööd tõendite kogumisel. Kuluaarides on spekuleeritud, et praegusel kohtuprotsessil on tal oluline roll.

Pettai: oleme Savisaarega vanad tuttavad

Pettai rääkis prokurör Steven-Hristo Evestuse küsimustele vastates, et tunneb Savisaart 1996. aastast. “Me oleme väga head tuttavad ja pikaaegsed partnerid,” märkis Pettai. Reklaamikampaaniaid tegi ta erakonnale aastani 2015. Põhiline kontaktisik oli Edgar Savisaar.  Pettai sõnul oli ta seotud KE 18 valmiskampaaniaga – nii kohalikul kui riigi tasandil. 2010 oli deklareeritud võlgnevus 38 mln Eesti krooni (ca 2,5 mln eurot), kirjeldas Pettai KE rasket rahalist seisu. “Põhiline probleem, et kui kampaania algas, olid eelnevad võlgnevused tasumata,” märkis Pettai.

2010-15 tegelesid rahastuse otsimisega tema sõnul Edgar Savisaar, finantssekretär Kalev Kallo ja peasekretär Priit Toobal. Rahastamiseks olid kasutusel erinevad laenud ja ka välismaalt, Šveitsist saadud laen. “Ma arvan küll,” ütles Pettai vastuseks prokuröri küsimusele, kas välismaalt saadud raha oli seadusega kooskõlas.

2011. a kevadel oli Riigikogu valimiskampaania, pangast laenu ei saadud, ja siis tutvustas Savisaar võimalust saada raha ühest Šveitsi fondist Arsai Investments, rääkis Pettai pikemalt. Raha pidi pärinema ES erinevatest loengutest jm tegevusest. Pangad olid Eestis aga teinud otsuse, et nad erakondi ei rahasta. Savisaare kaitsja, advokaat Oliver Nääs protesteeris seepeale, et 2011. a valimised ei puutu süüdistusse, prokurör jäi aga kindlaks, et ütlused käsitlevad rahapesusüüdistust. Jutt oli Sveitsi laenu näol seega 470 000 eurost. Pettai sai tseki, sõitis Luxemburgi, seal andis ta tseki laenu tagatiseks panka. Sellelt 470 000 tasusin ka tulumaksu, toonitas Pettai. See summa oli kulunud keskerakonna valimiskampaaniaks. Vahepeal oli KE saanud päranduseks maja, KE oli see maja pigem tüliks ja Pettai soostus maja ära ostma.

Kuigi erakond võis laene võtta ainult Eestist, oli väljastpoolt Eestist ehk Sveitsist raha saamine Pettai hinnangul igati õiguspärane, sest Pettai kampaaniameistrina ja erakonda mitte kuulunud isikuna võis võtta laenu ka väljastpoolt Eestit.

Tederi poja firma laenas raha Pettai firmale

Seejärel rääkis Pettai oma ärisuhetest ettevõtja Hillar Tederiga. Pettai oli Tederile seletanud, et kampaania on tulemas, aga seis on raske. Hillar Teder oli seepeale korraldanud oma pojale Rauno Tederile kuuluva Retail Real Estate OÜ poolt 275 000 euro laenamise Paavo Pettaiga seotud ettevõttele Midfield OÜ, kes kasutas kõnealust raha Keskerakonna kampaaniaarvete maksmiseks.

Teder oli samas ise kaevanud oma firmade likviidsusprobleemi. Savisaarega laenamisega seoses Pettai enda sõnul ei suhelnud. Laenu tagatiseks oli koostööleping Hillar Tederiga. Tagatiseks olid ka 2014. a Keskerakonnaga sõlmitud garantiikirjad Pettai kasuks. Ettepaneku garantiikirjadeks oli teinud tollane erakonna peasekretär Toobal. Jutt oli kahest garantiikirjast, summas 460 000 ja 270 000 eurot. Need kirjutas alla Priit Toobal 2. detsembril 2014. Kampaaniakuluks augusti seisuga 2014 oli määratud 700 000 eurot, rääkis Pettai tol ajal eel seisnud Riigikogu valimisteks. Kuna garantiikirjad on vaidlustatud, pole Pettai või tema ettevõte keskerakonnalt raha saanud.  Garantiikirjad olevat suunatud mitte oleviku, vaid tuleviku kohustuste täitmiseks – selline on Pettai sõnul üks vaidlustuse aluseks olev väide.

Seejärel tuli juttu KE valimisklippidest 2013. a kohalike valimiste eel. Pettai sõnul oli ta Savisaare mitteametliku konsultandi rollis. “Keskerakonna ja linna programm ei saanudki erineda, need paratamatult kattusid,” rääkis Pettai. Üks-ühest kattuvust linna teavitustel KE sõnumitega ei olnud, küll kulgesid linn ja erakond paratamatult tema sõnul paralleelselt. Teavituskampaania klippides osalesid seetõttu paratamatult ka need inimesed, kes osalesid KE ridades valimistel. “Ettepanekud klippide sisu osas tegin mina, kinnitas Edgar Savisaar,” märkis Pettai. “Ma ei saa rääkida jupi kaupa,” ütles Pettai prokuröri pinnimise peale, kes proovis oma küsimustega katta ühekorraga kõiki Tallinna teavituskampaaniaid.

Pettai kutsus Savisaart reklaamklippi

Seejärel kirjeldas Pettai lasteaedade ja mänguväljakute teavitusklippi: kuidas see sündis, kus näidati jne. Ettepaneku klipis osalemiseks tegi Savisaarele Pettai. Teavitustegevus oli Pettai sõnul tõenäoliselt kooskõlastatud linnavalitsuse juriidilise teenistusega, kes ei näinud neis klippides vastuolu seadustega. “See oli sõnumite kattuvuse küsimus,” märkis Pettai taas küsimuse peale, kas teavituskampaania võis esindada peale linna ka keskerakonna huve. “See oli vältimatu, kuidagi need asjad ju kattuvad.”

“Minu hinnangul oli Savisaare kujutamine teavitustes vältimatu,” väitis Pettai veel. “Sest ta oli linnapea. Ta oli linna keskne kuju, raske oli temast mööda minna.”

Samamoodi kirjeldas Pettai Tallinna maratoni teavitusklippi. “See oli faktiliselt ikkagi selle ürituse reklaam,” eitas Pettai sidet keskerakonna poliitiliste eesmärkide ja Tallinna maratoni klipi vahel. “Minu arvates jäi selle klipi periood eemale konkreetsest valimisperioodist,” lisas ta.

Veel tuli jutuks eakatele suunatud teenuste reklaamklipp. “Me valmistasime selle klipi aprillis 2013, nad tahtsid seda kasutada varem sisekommunikatsioonis, hiljem tuli idee kasutada seda sügisel” (kohalike valimiste eel – toim). Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhatajale Vahur Keldrimale ei sobinud viimane lõpulause, kuna seda võinuks tõlgendada valesti ja see oli tema sõnul liiga poliitiline. “Ei saanud öelda et see olnuks üks-ühene parteipropaganda, seal ei kutsutud üles kedagi valima, küll osalesid seal inimesed, kes astusid üles valimistel,” märkis Pettai.

Pettai: klipid ei kutsunud valima 

Edgar Savisaare kaitsja, advokaat Oliver Nääsi küsimuste voor Paavo Pettaile kujunes üsna lühikeseks. Taas, nagu ka prokuröri küsimustele vastates, kordas Pettai Nääsile, et linn reklaamis teavitusklippides omi teenuseid. “Kas mõni neist klippidest sisaldas valimispropagandistlikku sõnumit?” uuris Nääs. “Ei kutsutud valima kedagi, ei kutsutud hääletama kedagi, sellist üleskutset ei olnud,” vastas Pettai eitavalt.

Keskerakond peaks mulle maksma raha, mina omakorda Tederi firmale, kirjeldas Pettai rahalisi suhteid enda, keskerakonna ja ärimees Hillar Tederi vahel.

“Kinnistute vahetamine ei olnud absoluutselt seotud laenu tagastamisega,” ütles Paavo Pettai aga vastuseks Hillar Tederi advokaadi Toomas Vaheri küsimusele, kas Tederilt saadud laenul keskerakonna kampaaniakuludeks ja Tederi huviga kinnistute vahetamisel Tallinnas Kadriorus leidub mingi seos.

Teatavasti on süüdistuse konstruktsiooni järgi saanud Pettai firma sellepärast ärimees Tederil firmat laenu, et Tederil oli huvi Kadriorus linnaga kinnistuid vahetada , millest Tallinna linnavalitsus aga keeldus. Tederi käest laenatud rahast maksis Pettai enda sõnul peamiselt vanu võlgnevusi, sealhulgas võla meediategelase Margus Metsa firmale Marimarkile, samuti maksti selle rahaga keskerakonna valimisarveid ning riigimakse.

Sensatsiooni ei olnud

Pettai “grillimine” kohtu ees kestis ühtekokku ligi kaks ja pool tundi, kujunedes oodatule vastupidiselt seega pigem teeneks kaitsjatele, kui süüdistusele.

Meedia pettumus, et “sensatsiooni” ei sündinud, ehk Pettai tunnistused jäid oodatust teistsugusteks, väljendus muuhulgas pärast tunnistajapingist lahkumist talle esitatud küsimustes. Pettailt uuriti, miks ta on järsku mõnedes küsimustes mälu kaotanud. Pettai kostis, et ta on enne kohut andnud ütlusi 44 leheküljel ja kõike ei saagi mäletada. Prokuratuuriga oligi ta lihtsalt sõlminud kokkuleppe, et annab ütlusi.

Veel toonitas Pettai meediale antud lühikestes vastustes, et on kõiki tehinguid teinud arusaamisega, et need vastavad seadusele. Praegu ta rohkem keskerakonna kampaaniaid ei korralda, lisas Pettai veel, enne minema kiirustamist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.