"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linn kahekordistab omakseid hooldavate inimeste toetust (0)
21. august 2017
Scanpix

"Me ei tea ju kunagi ette, kas vanema hooldamine on ühe või mitme kuu või aastate küsimus, mis vahel nõuab ka töölt ära jäämist. Senine tasu oli ju pisuke, sellega keegi hakkama ei saa," rõõmustas omastehooldajate tugirühma eestvedaja Pirjo Vaarmaa linna antava 162 640 euro suuruse lisaraha üle.

Seniste, 2010. aastast kehtinud määrade järgi maksti hooldajatoetust raske puudega isiku hooldamisel 15,4 eurot, sügava puudega isiku hooldamisel 25,6 ning 3-16-aastase keskmise ning raske või sügava puudega lapse hooldajale 19,20 eurot kuus. “Riik andis aastaid tagasi selle kohustuse omavalitsusele üle väga väikese rahaga,” ütles abilinnapea Merike Martinson. “Septembrist suurendab linn hooldajatoetust ligi kaks korda, kuid arvan, et tõus peaks järgmistel aastatel kindlasti jätkuma. Omastehooldajate tänuväärse töö väärtustamine on väga oluline.”

Suuremate toetuste maksmiseks on linna lisaeelarves 162 640 eurot. Kokku on selle aasta eelarves hooldajatoetuse ja sellega seonduva sotsiaalmaksu maksmiseks 1 588 080 eurot.

Tõeliselt teretulnud

“See on tõeliselt teretulnud otsus ja olen kahe käega selle poolt!” ütles Vaarmaa. “Senine tasu oli ju üsna pisikene. Me ei kujuta kunagi ette, kas vanema hooldamine on ühe või mitme kuu või aastate küsimus, mis vahel nõuab ka töölt ära jäämist. Väikese rahaga ei saa keegi hakkama. Vanema, abikaasa või lapse hooldamine on raske füüsiliselt ja psühholoogiliselt, mõjudes ka närvikavale.”

Seepärast hindab Vaarmaa eriti linna pakutud võimalust tellida tasuta koju professionaalne hooldaja, kes võimaldab omastehooldajale nii vajalikke hingetõmbepause. “Me oleme tänulikud Merike Martinsonile, sest tean ema hooldades omast käest, kui vajalik selline võimalus on,” ütles Vaar-maa. “Selline olukord võib tekkida ju väga järsku ja kui poleks kelleltki nõu küsida, oleks lugu üpris troostitu. Kogu teave ei jää ka hoobilt meelde, seepärast on tänuväärne, kui kodus käib aitamas professionaal. Nii on inimesel kergem hooldajarolli sisse elada ja vältida paanikat – et ma ei saa hakkama. Samuti annab see omastele hingetõmbepausi, lubades minna jalutama või sisseoste tegema. Professionaalne hooldaja peseb, vahetab voodilinad ja teeb muud vajalikku – ta on täisprofessionaal, keda võib haige juurde usaldada. Meie perekond on selle teenuse eest küll väga tänulik.”

Nõutud teenus

Martinsoni kinnitusel on koos omastehooldajate tugirühma liikmetega välja arendatud hooldajateenus paari aastaga väga nõutuks kujunenud. Puuetega laste vanematele ja hooldajatele pakub linn ka intervallhoolduse teenust. “Intervallhooldus võimaldab lastevanematele ajutist leevendust ja rahulikku puhkust teadmisel, et lapsele on tagatud tema eale ja seisundile vastav hooldamine, toitlustamine, kasvatamine ja arendamine ning vajadusel meditsiinilise abi korraldamine,” ütles Martinson.

Omastehooldajad kogunevad kolmapäeval kell 12 botaanikaaias. “Oodatud on kõik omastehooldajad,” lausus Vaarmaa. “Toimub giidiga ringkäik ja pärast seda väike vestlusring.” Botaanikaaia pilet maksab pensionärile 2,5, täispilet 5 eurot.

Taotluse blankett linna kodulehelt

• 1. septembrist on hooldajatoetuse määrad vähemalt 16-aastase raske puudega isiku hooldajale 30 eurot ja vähemalt 16-aastase sügava puudega isiku hooldajale 40 eurot kuus. Kolme- kuni 16-aastase keskmise, raske või sügava puudega lapse hooldaja toetus on 30 eurot kuus.

• Hoolduse seadmiseks ja hooldaja määramiseks tuleb esitada vormikohane taotlus elukohajärgse linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnale, blanketi leiab linna kodulehelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.