"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Rootsi majandusminister: kõrged maksud ja suured sotsiaalhüved on majanduskasvu eduvalem (2)
22. august 2017
Scanpix

"Rootsi mudel näitab, et riigil võivad olla kõrged maksud ja kõrge tööhõive ja majanduskasv," märkis Rootsi majandusminister ja majandusteadlane Magdalena Andersson, kelle sõnul on oluline, kuidas maksudega kogutud raha kasutatakse. Rootsi eduvalemiks olev maksuplaan on USA-s Trumpi poolt rakendatavale täiesti vastupidine.

Keskmiselt muutuvad kõik Rootsi ühiskonnakihid üha rikkamaks, mis on vastupidine oluliselt madalama maksukoormusega USA-ga, mille maksusüsteemist lõikavad kasu vaid kõige rikkamad.

Kõrged maksud, tugevad ametiühingud ja võrdne rikkuse jagamine on Rootsi majandusministri majandusteadlase Magdalena Andressoni sõnul globaalne eduretsept.

Minister on tõstnud makse ja kulutanud üha rohkem sotsiaalhoolekandele alates võimule saamisest 2014. aastal. Samuti on ta pannud aluse majandusbuumile, mis on eelarvedefitsiidi muutnud ülejäägiks.

Rootsi majanduskorraldus esitab väljakutse USA-st alguse saanud majandusarusaamadele, mille kohaselt peitub edu valem äritegevuse soodustamises võimalikult madalate maksude kaudu. Anderssoni sõnul taandub edu kolmele asjale: töökohad, sotsiaalhoolekanne ja rikkus ümberjagamine.

USA president Donald Trump loodab aga vastupidiselt, et  maksude ja regulatsioonide vähendamine ning uued kaubanduskokkulepped annavad kahe aasta jooksul 3 protsenti majanduskasvu. Euroopas on samal ajal tähelepanu äratanud Põhjamaade mudel, mida kasutades saavutas Rootsi eelmisel aastal 4 protsendilise majanduskasvu. 

Rootsis on maailma üks suuremaid maksukoormusi ning nende maksutulu on vastavalt OECD andmetele ligikaudu 43% SKT-st. Rootsi majandus on kasvanud peaaegu kaks korda kiiremini kui 26 protsendilise maksukoormusega USA oma, kasvades möödunud aastal 3,1%, võrdluseks oli USA kasv vaid 1,6%.

Rootsis on ka kõige kõrgem tööhõive Euroopa Liidus. Andersson peab selle põhjuseks maksudest rahastatavat vanemapuhkust ja taskukohast lasteaeda, mis teeb mõlemal vanemal tööl käimise lihtsamaks.

Vastupidiselt enamikule oma Euroopa kaaslastele on Rootsi eelarve ülejäägis. EL-i keskmine puudujääk tuleb 2018. a 1,6%, samas kui USA eelarvedefitsiidi prognoos on 5,7% SKT-st.

Riigil on ka pragmaatiline suhtumine kapitalismi, mis lubab äridel läbi kukkuda, kui nad ei suuda võistelda. Osa sellest sisaldab turvavõrgustikku ja töötajate väljaõpet, mis Anderssoni sõnul on üliolulised hoidmaks ohtlikku globalismivastast hoiakut vaka all.

“Rootsis on omaks võetud, et ühiskond muutub ja et osa ettevõtteid laieneb, samas kui teised tõmbuvad kokku. See põhineb tõsiasjale, et on olemas sild vana ja uue töökoha vahel,” ütles ta. ” Selle muutuse ajal on oluline omada turvalisust nii hästi funktsioneeriva  töötuskindlustuse kui ka aktiivse tööturu poliitika vormis.”

Rootsi valitsus on hakanud oma ülejääke ära kasutama kulutuste suurendamiseks alates tervishoiust, haridusest, riigikaitsest ja tugevamast politsei kohalolekust.

“Loomulikult on kõikidel maksudel ka negatiivseid külgi, kuid see, milleks sa raha kasutad, sellel on positiivne mõju ja see on täpselt see, mida Rootsi mudel näitab. Sul võivad olla kõrged maksud ja kõrge tööhõive ja majanduskasv,” ütles ta.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Õnneks
1. sept. 2017 09:13
Rootsis ei ole suurkorruptsiooni ja võõrpankasid, mis kogu tulu endale kandivad.
tervishoid ja polits
22. aug. 2017 12:41
Teeks Svenssonimaal esmalt tervishoiu korda ja politsa ning kohe siis klaariks nn pagulastega. Juba kergem.