"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Proviisorite ja apteekrite ühendused süüdistavad Anvar Samostit kallutatuses (2)
24. august 2017
Scanpix

Eesti Proviisorite Koda ja Eesti Apteekrite Liit süüdistavad rahvusringhäälingu uudisteportaali juhti Anvar Samosti kallutatuses ning ühe apteegiketi huvide eest seismises, Samost nimetas etteheiteid laimu elementidega katseks ajakirjandust survestada.

Rahvusringhäälingu eetikanõunikele lähetatud avalikus kirjas, mille pealkirjaks on “Kas Anvar Samost on apteegikettide poolt äraostetud?”, teatasid Eesti Proviisorite Koda ja Eesti Apteekrite Liit, et avaldavad nördimust ERR-i rahvusringhäälingu uudisteportaali juhti Anvar Samosti käitumise üle. Kirjas, mille on allkirjastanud Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas ja Eesti Apteekrite Liidu juhatuse esimees Ülle Rebane iseloomustatakse Samosti käitumist “kummaliselt kallutatuks”. Ühenduste hinnangul väljendub see “apteegi omandipiiranguid puudutavates artiklites ja raadiosaadetes”, vahendas BNS.

“Vägisi jääb mulje, et Samost ei tööta mitte ERR-is, vaid hoopis Tamro apteegiketi pressiesindajana. Kas selline käitumine sobib ühele riigimeedia juhtivale ajakirjanikule?” seisab avalikus kirjas.

“Tegemist on laimu elementidega tekstiga, mille ilmselge eesmärk on survestada ajakirjanikke käsitlema teatud teemat ühele kitsale osapoolele sobival viisil,” ütles Samost avalikku kirja kommenteerides.

Kirjas väidetakse, et viimastel nädalatel on ajakirjanduses toimunud järjepidevad rünnakud proviisoriapteekide süsteemi vastu ning Samostit süüdistatakse selles, et ta “isiklikult näeb kõvasti vaeva, et seda teemat üleval hoida proviisoreid süüdistades ning alavääristades”. Avaliku kirja autorid viitavad Vikerraadio saadetele “Samost ja Ruussaar” ja ka Samosti poolt Eesti maakonnalehtedes avaldatud arvamuslugudele.

“Miskipärast jätab Samost rääkimata, et apteekidele proviisorite omandi nõude toonud ravimiseaduse muudatusi kaaluti riigikogus ja sotsiaalministeeriumis väga põhjalikult ja nende kasuks otsustati patsientide kaitse eesmärgil, kuna alates 90-ndate keskelt on Eesti apteegid üha rohkem kommertsialiseerunud, tervishoiupõhimõtted on tahaplaanile jäänud,” seisab kirjas. “Apteekrite sõltumatus on ohus ja läbi selle ka patsientide tervis. Turg on 2-3 suure tegija käes ja proviisori kutse taandareneb pidevalt.”

Ühenduste hinnangul tasakaalustab apteegi proviisorist omaniku puhul ärihuve kutse-eetika, mis ärimeestel puudub. Ka ei pea kirja autorite hinnangul paika väide, et ravimite hinnad hakkavad proviisoritest omanike korral tõusma. “Eestis on ravimite juurdehindlused seadusega piiratud ega saa suvaliselt tõusma hakata. Vastupidi, elavnev konkurents toob hoopis hindu alla ja parandab teenuse kvaliteeti. Samuti on vale, et proviisoritel puudub huvi apteekide omandamise vastu tulenevalt nende vanusest või küündimatusest. Proviisorite Koda on uurinud proviisorite valmisolekut ja see on igati piisav, et apteegireform ära teha,” seisab kirjas

Kirjas tuuakse esile, et proviisoriapteekide süsteem kehtib ka Prantsusmaal, Austrias, Ungaris ning Eestile eeskujuks olevates Soomes ja Saksamaal. Ka kehtestas Poola tänavu juunis proviisori omandinõude apteekides.

“Samostit ei huvita, et Tamro emafirma Phoenix pole miskipärast ähvardanud oma kodumaad Saksamaad nõuete esitamisega, kus apteeki saab pidada üksnes proviisor.Ida-Euroopa “lihtsameelsetega” käivad Tamrol sellised meetodid aga küll,” seisab avalikus kirjas.”Avalikkusele ehk pakub huvi ka fakt, et Eesti apteegituru suurtegijad Tamro ja Magnum proovisid apteekide omandipiiranguid vaidlustada Euroopa Komisjonis, kus nende kaebus sel kevadel aga tagasi lükati. Põhjus on väga lihtne: proviisoriapteekide süsteem on ennast Euroopas igati õigustanud ja kaitseb patsientide huve. Ei usu, et selle info kättesaamine käib Anvar Samostil üle jõu, pigem on tegemist info valikulise edastamisega.”

ERRi ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk vastas ühendustele:

“Tänan kirja eest. Tagasiside ajakirjandusliku taseme ja erapooletuse kohta on ERRile oluline.

Kahjuks ei sisalda teie pöördumine konkreetseid näiteid ajakirjaniku kallutatuse kohta. Teie avalik kiri sisaldab vaid üldist kriitikat, millele pole võimalik sisuliselt vastata. Sellise üldsõnalise kriitika põhjal ei ole mingit alust väiteks, et ajakirjanik on kellegi poolt ära ostetud.”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Pot haige
25. aug. 2017 10:44
Vaesunud Eestis peaksid ravimid olema kodanikele odavamad. Riik peaks hindasid rohkem kompenseerima ja maksuvabastama.
W.
24. aug. 2017 17:28
Kindlasti ei ole need süüdistused alusetud.