"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Remonditud koolides ootavad õpilasi rõduga võimla ja kupliga tähetorn (0)
24. august 2017
Svetlana Aleksejeva

"Õpitakse õues, õpitakse väliõppeklassides, parkides, mere ääres, linnatänaval. Olukord, kus on ainult suletud klassiruum, on täiesti muutunud," ütles GAG-i direktor Hendrik Agur kooli uut õppehoonet tutvustades. 

Vaata galeriid (74)

 

Uuel õppeaastal avab Tallinnas uksed kolm uut ja ilusat õppehoonet – Gustav Adolfi gümnaasiumi (GAG) Kotzebue maja ning võimlahoone ja Linnamäe Vene lütseumi gümnaasiumihoone. Kõigile koolimajadele antakse nädal enne õppeaasta algust veel viimast lihvi, et särasilmsed õpilased peagi neis tarkust ammutada saaksid.

GAG-i gümnaasiumi võimlahoonet restaureerides on pandud rõhku vana maja väärtuse säilitamisele. “Ka koolikeskkond ju õpetab,” nentis koolijuht Hendrik Agur, juhtides tähelepanu klasside kaunitele tammeparketist põrandatele ja kunstiklassi aknast avanevale inspireerivale vaatele. “See ei ole ainult võimlamaja, vaid siin on ka klassid ning jõusaal.”

Huvitava detailina tõi Agur välja 1912. aastal ehitatud võimla remondi käigus avastatud rõdu, millelt avaneb vaade võimlas toimuvale. “See on esimene võimlaks ehitatud võimla, siin toimus ka esimene korvpallimatš. Renoveerimist ootasime ligi 50 aastat, tore, et Tallinna linn leidis võimaluse ja vahendid, et võimla meie visioonide järgi renoveerida,” rääkis Agur. “Võimla katus ja sarikad on täiesti ainulaadsed ning ka muinsuskaitse all. Kõik tehniline osa on aga ülimodernne – saalis on spetsiaalne sportpõrand puhvritega ning teisaldatavad võrgud.”

Igal klassil oma kodu

Aguri sõnul on kooli uues algklasside majas, maadeuurija August von Kotzebue järgi nime saanud Kotzebue majas rõhku pandud sellele, et õppida saaks kõikjal, mitte ainult klassiruumis. “Õpitakse õues, õpitakse väliõppeklassides, parkides, mere ääres, linnatänaval,” selgitas Agur. “See, et on ainult suletud klassiruum, on täiesti muutunud. Uues õppehoones saab järgmisel nädalal kupli ka tähetorn, milles õpilased teleskoobi abil taevaavarustega tutvuda saavad. Koridorides on siseterviserajad, tegevus- ja istumisalad ning õpialad rühmatöödeks. Liikuda aitavad mängud, ronimis- ja rippumispaigad. Näiteks saab olema võimalus kolmandalt neljandale korrusele minna ronimisala kaudu tavalisi treppe kasutamata.”

Uue koolihoone avar aatrium on Aguri sõnul kooli südameks ja mitmete ürituste ajal on sinna oodatud ka linnarahvas. Koolihoov sisustatakse nii, et õpilastel on põnevad võimalused vahetundide aktiivseks veetmiseks õues iga ilmaga, et tekitada lastes harjumust viibida värskes õhus ja tagada päevane liikumisnorm.

Majas on 30 klassiruumi, igal klassil oma koduklass. Eraldi on koolis keelte-, käsitöö- ja tööõpetuse klassid. Kõikides klassiruumides on lisaks tavalistele tahvlitele puutetundlikud uue põlvkonna nutitahvlid. “Läbi viie sajandi tegutsenud kooli ajaloos on aasta 2017 oluline verstapost. Lisaks sellele, et pääseme ruumikitsikusest ja saame omale uue õppehoone, lõppes ka võimlamaja remont. Kogu koolipere ootab juba põnevusega septembrit, sest meie jaoks on seekord tõepoolest väga palju uut,” rääkis direktor.

Uus õppehoone tõi GAG-ile ka õppekohti juurde. Esimestes klassides hakkab seal sel aastal õppima 144 õpilast, paralleelklasse on kokku kuus, neist viis on ette nähtud piirkonna lastele ning üks ülelinnalise valikuga. Kooli õpilaste koguarv on 1265, neist 565 hakkavad õppima uues Kotzebue majas ning 700 vanalinnas asuvas õppehoones.

Võidab südameid

GAG-i uue õppehoone valmimist saatnud vastuolusid Agur lahata ei soovinud, eelistades vaadata pigem tulevikku. “Ma olen püüdnud neid mõista, aga väga raske on ratsionaalset põhjendust leida,” ütles direktor. “Minevikus sobrada pole mõtet, oleme olevikus ja vaatame tulevikku. Keskendume sellele, et pakkuda võimalikult head haridust, et meie lapsed oleks õnnelikud ja elu läheks edasi,” rääkis Agur. “Kui uus õppehoone uksed avab, suudab ta kindlasti võita ka vastaste südamed. Olen selles täiesti veendunud.”

Linnamäe Vene lütseumi gümnaasiumihoones on erilist rõhku pandud avaratele koridoridele, klassiruumidele ja võimlale, et lastel oleks ruumi vahetunnis end liigutada ja ka spordiga tegeleda. Koolil on eraldi aeroobika- ja jõusaal ning kaks sauna – üks poistele, teine tüdrukutele. “See on esimene munitsipaalgümnaasium ja me loodame väga, et sellest tuleb hea hariduskeskus,” lausus haridusameti juhataja Andres Pajula. “Siin on võrreldes riigigümnaasiumitega mõeldud hästi palju õpilaste kehalisele aktiivsusele. Paljudes riigigümnaasiumites on keskendatud eelkõige aju arendamisele, aga peab ju paika, et terves kehas terve vaim. Ei ole võimalik ajusid arendada ilma füüsilise aktiivsuseta.”

Kuigi lütseumi gümnaasiumihoones käib veel kibe viimistlustöö, on ehitajad abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul kinnitanud, et esimeseks koolipäevaks on kõik valmis. “Oleme ilusti graafikus,” tähendas ta.

Moodne kool on teistele eeskujuks

GAG-i uus maja aitab kodu lähedal koolis käia. Abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul võib uute õppehoonetega rahule jääda. 

“GAG-i algkoolihoone on uuendus meie koolivõrgus,” nentis abilinnapea. “See on uus näide sellest, kuidas saab ehitada ühte kooli lähtuvalt muutuvast õppekäsitlusest. Meie haridussüsteem areneb, hariduse sisu muutub ja areneb, ja me peame jõudma arendada ka füüsilist keskkonda. GAG-i uus õppehoone on teistele koolidele eeskujuks, kui just hariduse arenguga kaasas käiv moodne koolimaja.”

Suur ja avar koolihoone annab Kõlvarti sõnul rohkematele lastele võimaluse kodu lähedal koolis käia. “Sügisel alustab selles majas kooliteed ligi 600 last. Veel üks põhjus, miks me otsustasime projekti realiseerida, oli see, et luua selles piirkonnas täiendavalt koolikohti,” ütles ta. “Ma usun, et sellel koolil on suur tulevik ja kindlasti saavad väga paljud inimesed kogeda ja näha, mida tegelikult see projekt tähendas.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.