"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Savisaare protsessi istungil jäi tunnistaja mäluga hätta (3)
06. september 2017
Albert Truuväärt

Savisaare protsess jätkus täna süübimisega ligi 10 aasta tagusesse minevikku: kuidas rajati Tallinna 2009. a viini vorstikeste kioskikett? Tunnistaja väitel ei saanud kioskeid siiski võrrelda tavaehitustega, samas paljusid detaile ta kaugest ajast enam ei mäletanud.  

Vaata galeriid (14)

Tänase istungi juhatas sisse linnaplaneerimise ametis ehitusjärelevalve teenistuse juhatajana töötanud Rain Seieri tunnistus, mis andis, või õigemini püüdis anda ülevaate ärimees Alexander Kofkini eestvõttel Tallinna rajatud tänavatoidukioskite tagamaadest. Ehtsate viini vorstidega kauplevad kioskid avati 2009. a ja sattusid kohe peavoolumeedia kriitikatule alla, sest nende seadustamine olevat käinud tagantjärele.

Nõrga mäluga tunnistaja

Süüdistajal oli Rain Seieri tunnistajaks kutsumisel eesmärgiks näidata, et linnapea Savisaare ja abilinnapeade kaudu püüti viinerikioskite rajamist ja avamist soodustada seoses linnapea sõbraliku läbisaamisega ärimees Alexander Kofkiniga. Kuna kõnealusest kioskite rajamisest hakkab peagi täis saama 10 aastat, oli Rain Seieri tunnistus üsna ebalev ning seal kordusid järjest fraasid “ei oska öelda”, “täpselt ei mäleta”, “kes seda teab”.

“Tuli kontrollida, et ehitus vastaks ehitusnormidele, vastaks projektile,” rääkis Seier oma üldistest tööülesannetest. Küsimuse, kas kioskid vajaksid ehitus- ja kasutusluba, oli ta tõstnud ühel linnaplaneerimise ameti koosolekul. Siiski oli ettevõtlusametist arvatud, et vaja on ennekõike tänavakauplemisluba. Seier eitas prokuröri ristküsitluses, et linna juhid olnuksid huvitatud kioskite rajamise seadustamise kiirendamisest.

“Ülekuulamisel ütlesite, et nende taotluste menetlemine käis kiirendatud korras, nüüd ütlete, et mingit kiirendamist ei olnud,” puuris prokurör. Seierilt sai ta vastuse, et ei oska öelda, see oli nii ammu. Mida pikemalt ristküsitlus kulges, seda sõnaahtramaks ja sisutumaks tunnistaja oma ütlustes jäi. Küll võis tema tunnistustest aru saada linnaametnike toonast kahevahel olekut: kas kioskeid käsitleda tavaliste ehitustena, mis vajavad näiteks kasutuslube, või kergehitistena, mis neid ei vaja. Üks kioskitest Balti jaamas oli rajatud riigi maale, seetõttu sai üheks küsitluse teemaks selle maatüki munitsipaliseerimine. Prokurör uuris, kes abilinnapeadest seda korraldas, mis asjaoludel jne. Lõpuks heitis prokurör ette, et tunnistaja vastused olevat segased. Käsitleti ka hotelli Meriton juurde viivat teelõiku, mille alla jääv maa oli jäänud munitsipaliseerimata. Selle näol oli tegemist siiski linna, mitte riigi maa-ameti poolse viivitusega.

Alexander Kofkini advokaadi Aivar Pilve küsimustele vastates kostis Seier, et kuni 20-ruutmeetriseid kioskeid käsitles linn kergehitistena, mis ei vajanud selliseid lube nagu tavaehitused.

Istung jätkub järgmiste tunnistajate küsitlemisega, mille kaudu prokurör Steven-Hristo Evestus püüab tõestada Edgar Savisaare ja Alexander Kofkini omavahelise suhtluse korruptiivseid tagamaid.

Etteheited meediale

Järgmisena andis tunnistuse Tallinna ettevõtlusameti hinna ja tarbijakaitse teenistuses direktorina töötanud Aave Jürgen. “Meedia käsitlus oli väga tendentslik,” heitis ta ette, et eelläbirääkimistega konkursi tulemuste kajastamine toitlustuskioskite püstitamiseks Tallinna oli väga negatiivne. Meedia ei suhtunud Jürgeni sõnul konkurssi erapooletult. Tema sõnul korraldas linn konkursi 2008. aastal 11 toitlustuskioski paigaldamiseks Tallinnasse. Osales kolm pakkujat, kellest valis komisjon välja praegusele kohtualusele Alexander Kofkini Estkompeximi pakkumise. Jürgeni väitel oli konkursi eesmärk muuta linnapilti viisakamaks ja euroopalikumaks, sest varem oli kioskimajandus linnas olnud vilets ja kulunud välimusega. Jürgen toonitas ühtlasi, et komisjon langetas oma otsuse iseseisvalt ja ükski komisjoni mitte kuulunud inimene, näiteks linna juhtkonnast, konkurssi ei survestanud.

Pärast mõnede linnavalitsuse õigusteenistuse töötajate lühikest küsitlemist astus tunnistajapulti linnaplaneerimise ametis ehituskontrolli osakonna juhatajana töötanud Elvis Tõnnison. Tema abil tegi prokurör Evestus uue katse selgitada, kas mitte viinerimüügikioskite rajamisel kuidagi seadusest mööda ei vingerdatud.

Kioskite püstitamisel rikkumisi ei tuvastatud

“Kas kioskite püstitamise ajal rikkumisi tuvastati?” päris prokurör. “Minu teada mitte,” kostis tunnistaja. “Kas teate, miks kioskitele kasutusload tagant järele väljastati?” päris prokurör. Tunnistaja kostis taas, et kui oleks esitatud konkreetne avaldus rikkumiste kohta, olnuks ametnikel kohustus seda menetleda, aga avaldust keegi ei esitanud. Merepuiestee kioskil oli naabriga vaidlusi, meenutas tunnistaja, kuid samas polnud see vaidlus märkimisväärne. Prokurör tugines taas meediale: kas saite meedia kaudu infot mingitest kõrvalekalletest? “Me tegelesime ehituskontrollis üldiselt avaldustele reageerimisega,” kostis Tõnnison, kelle sõnul tegutseti piiratud ressursi tingimustes, seetõttu tegutseti vaid konkreetsete kaebustega, kuidneid kaebusi seoses Viini vorstikeste kioskitega ei esinenud.

“Kas tajusite mõju või mõjutust linnaametnike poolt, et peaksite jätma midagi tegemata?” küsis Alexander Kofkini kaitsja advokaat Aivar Pilv. Tõnnison eitas sellist mõju bvõi mõjutust.

Kirjeldatud tunnistuste põhjal võib seega öelda, et prokurör püüab tõestada, et viinerikioskid said kasutusload tagantjärele ja et linna otsused on teeninud teatud kitsast huvigruppi. Endistest või praegustest linnaametnikest tunnistajad väidavad omakorda, et viinerikioskite püstitamise konkurss võideti Estkompeximi poolt täiesti ausalt, linna juhid pole sinna sekkunud ja et sisuliselt ei muuda seadustamise kuupäev midagi, sest Estkompexim oli ju konkursi niikuinii võitnud.

 

 

LOE KA: 

Tunnistaja: kohviku rentimine Kofkini firmale oli igati seaduspärane

Savisaare protsessil esitles prokurör pangaarvete uurimise tulemusi

Linnaametnikud: keegi ei suunanud otsustama Meritoni kasuks

Advokaat: miks pakkus Viru hotell linnaametnikule kontserdipiletit?

Meritoni töötaja: Savisaar tasus hotellitoa eest sularahas

Linnaametnikud Savisaare protsessil: meid pole linnapea survestanud

Kaitsjad protestivad: me ei saa olla valmis iga päev 150 tunnistaja kuulamiseks

Ehitusettevõtjast tunnistaja: ei mina ega suurärimees Aswani pole Keskerakonnale raha maksnud

Massiivne jälitamine: Savisaare protsessil mängiti ette hulk salalindistusi Keskerakonna rahastamise kohta 

FOTOD! TUULBERG PEALTKUULATUD VESTLUSES: “Tehku õige otsus, mis vastab kõigile seaduse punktidele.”

ISTUNG JÄI POOLELI: Edgar Savisaar kurtis halba enesetunnet 

VIDEO, FOTOD, BLOGI! Savisaare protsessi täna viimases osas mängiti ette kapo salalindistusi

FOTOD! Kaitsjad: Pettailt saadi tunnistus vägisi, süüdistused ei põhine faktidel, vaid hinnangutel

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Nojah
6. sept. 2017 23:02
Raske on meelde jätta seda, mida teised ette ütlevad. Ehk teda sunniti süüdistust esitama. Ma tean ühte tublit poliitikut, kes keeldus Savisaart mustamast ja talle saadeti kapo kaela.
id-kaardid ebaturvalised!
6. sept. 2017 12:57
milline prokurör e-valimiste legitiimsusega tegelema hakkab?
...
6. sept. 2017 13:44
sellga võib keskerakonna tõekomisjon tegeleda...