"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Süüria armee valmistub riigi idaosas pealetungiks IS-i vastu (3)
09. september 2017
Scanpix

Süüria armee valmistub riigi idaosas Deir el-Zouri provintsis pealetungiks Islamiriigi pühasõdalaste vastu, samas piirkonnas liiguvad ka USA-toetatavad relvarühmitused.

Iraagi piiril asuv naftarikas Deir el-Zour on rahvusvahelise IS-i vastase sõja viimane epitsenter, vahendas BNS.

Rivaalitsevate jõudude pealetung on toonud kartusi Süüria valitsusvägede ja relvarühmituste tulevase võimaliku kokkupõrke pärast.

Võidujooks Iraagi piirile jõudmise pärast kujundab analüütikute hinnangul ka tulevase regionaaldünaamika, otsustades, kas piirkond langeb pärast islamistide lüüasaamist Ühendriikide või Venemaa ja Iraani mõjusfääri.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kommunistid Deir ez Zori
10. sept. 2017 23:27
Kurdi kommunistid - USA kasutab antud jõu iseloomustamiseks nimetust Süüria Demokraatlikud Jõud - üritavad tungida samuti Deir ez Zori läänest jätkates samas võitlust Kalifaadi vastu Raqqas. Salih Muslimi kurdi kommuniste siis toetamas USA eriväelased ja USA lennuvägi traditsiooniline kooslus võitlustes Rojavas - kurdi traditsioonis Läänes - elik Põhja Süürias. Ilmselt püütakse laiendada võimalikke mõjusfääre poliitilisteks lahendusteks tuleviku Süürias. Kurdide taotluseks siis kurdide autonoomia Rojavas elik Lääne Kurdistanis samas Iraagis kurdide taotluseks iseseisvus milleks korraldatakse referendum 25. septembril.
puhastus ümber lennuvälja
10. sept. 2017 12:24
Momendil Süüria väed druusist(üks usulahk Süürias) kindral Issam Zahreddini juhtimisel puhastavad Deir ez Zori lennuvälja ümbrust islamistidest. Kindral Zahreddin on Süürias legend mees kes kolm aastat oma Vabariikliku Kaardiväe üksuse võitlejatega kaitses islamistide poolt ümberpiiratud Deir ez Zori. Linna on saabunud abikonvoid kuid osa linnast on senini Kalifaadi võitlejate käes ning võitlus jätkub.
Murdsid piiramisrõngast läbi
10. sept. 2017 05:51
Bashar al Assadi ilmaliku Süüria väed murdsid läinud nädalal läbi sunniitide Kalifaadi vägede piiramisrõnga riigi idaosas paikneva Deir ez Zori ümber. Just äsja vabastati ka linna külje all olev lennuväli mis samuti oli islamistide piiramisrõngas. Vene lennuväe rünnakus hävitati islamistide peakorter Deir ez Zori lähistel hukkunute hulgas neli välipealikku nende hulgas Kalifaadi sõjaminister Gulmurad Halimov. Omaegne Nõukogude eriväelane nn spetsnazmees Halimov oli Tadžiki juhi elik padišahhi kommar Emomali Rahmoni erivägede juhiks ja aasta tagasi siirdus võitlema Kalifaadi vägedesse Süürias ja Iraagis. Mingite allikate alusel enamus islamiste Süürias ja eriti Deir ez Zoris on tegelt pärit Kesk Aaasiast ja Venemaalt Põhja Kaukaasiast Tšetšeeniast ja Dagestanist. Deir ez Zori vabastamine piiramisrõngast on äärmiselt oluline võit ilmalikule Süüriale ja tema liitlastele Iraanile ja Venemaale ning Liibanoni šiiitide liikumisele Hizb Allah. Kuid tulised võitlused käivad linnas edasi teatavasti nende kolme aastaga islamistid on väljaehitanud oma maa-aluse linna maa-aluste käikude ja punkritega täpselt nii nagu Raqqas mida siis momendil üritavad vabastada kurdi kommunistid oma USA liitlaste eriväelastega ja lennuväega. Võitlus mõjusfääride eest Süürias saab vaid hoogu juurde kuid samas al Assadi Süüria kindlustab oma positsioone juba seitse aastat kestvas kodusõjas. Kuid eks Saudide ja Katari rahalised võimalused on tegelt piiramatud tegu sunniitide sõjaga ilmaliku Süüria vastu. Tõsi on arusaamatu Lääneriikide viha ilmaliku Süüria riigi vastu elik kirglik soov lakkuda radikaalsete sunni muhameedlaste tagumikku.