"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Jaanus Mutli: prokuratuur mõjutas mind neile sobilikku tunnistust andma (4)
14. september 2017
Scanpix

Tänase Savisaare protsessi istungi pealelõunases osas ilmnes ootamatult prokuratuuri soov tunnistusega kaubelda - või vähemalt nõnda tunnistaja, endine abilinnapea Jaanus Mutli seda esitles. Mutli sõnul ei mõjutanud plakatid tegelikult tema valimistulemust, sest need olid üldse väljas kohtades, kus tema ei kandideerinud. 

Tänase kohtupäeva naelaks ja ühtlasi üheks süüdistuse kirstunaelaks kujunes endise abilinnapea Jaanus Mutli tunnistus. Prokurör Steven-Hristo Evestus küsitles teda nimelt episoodide osas süüdistuse nendes punktides, mis käsitlesid linna ehk maksumaksja raha pööramist enda isiklikuks kasuks 2013. a kohalike valimiste eelsete plakatite ja teleklippide kaudu. Linn on neid plakateid ja teleklippe ise käsitlenud teavitusena, prokuratuur aga valimisreklaamina. 

Endise abilinnapea Mutli suhtes oli menetlus algatatud kahes episoodi osas: Hiiu staadioni avamise teavitus, milles 2013. a sügisel esines koos linnapea Edgar Savisaare ja toonase abilinnapea Arvo Sarapuuga, ja  laste mänguväljakute klipp, kus oli üldiselt juttu linna tööst mänguväljakute uuendamisel. Mutli sõnul lõpetati menetlus tema suhtes oportuniteedi alusel, prokuratuuri inistiatiivil.

“Kohtumisel prokuratuuris öeldi, et on võimalik menetlus minu suhtes lõpetada, kui toetaksin süüdistust, ja tehti pakkumine,” rääkis Mutli tunnistajapuldis advokaat Oliver Nääsi küsimustele vastates.

Ta oli hakanud oma aja, raha ja närvikao peale mõtlema ning otsustanud nõusse jääda.

Teisel kohtumisel oli ta prokuratuuris andnud üldiselt tõeseid vastuseid küsimustele, ainult viimasele neist, et kas Hiiu staadioni plakat oli mõjutanud tema valimistulemust, oli ta prokuratuuri näpunäitel vastanud, et mõjutas küll. 

Nüüd kohtus tunnistades  keeldus Mutli sellest ütlusest, väites, et tegelikult ei mõjutanud see tema valimistulemust, sest plakatid olid üldse väljas kohtades, kus tema ei kandideerinud. Lisaks ei langenud see teavitus kokku aktiivse kampaaniaperioodiga, mille alguseks loetakse umbes kuu enne valimisi.

“Ma tegin seda, et sest asjast välja saada,” resümeeris Mutli oma järele andmist prokuratuuri soovile.

Pärast Mutli tunnistust jätkus tema emotsionaalne kahekõne prokurör Evestusega kohtu fuajees.

Mutli ütles oma tänases tunnistuses kohtus lisaks, lasteaedade teavituskampaania kohta, et “ma ei näinud sel mingit seost valimistega.”

“Selliseid klippe on tehtud neli aastat tagasi ja tehakse ka nelja aasta pärast,” lisas ta. Mis puudutab Hiiu staadioni plakatit, siis tema sõnul oli tegemist Hiiu ja Nõmme mõistes suure investeeringuga, millest tuli kindlasti linnarahvast teavitada. “Mõttetu oleks olnud jalgpalliplakatile panna kedagi, kes inimesi ei kõneta,” põhjendas ta, miks just Savisaar plakatile pandi.

Enda asumist sel plakatil põhjendas Mutli vaid asjaoluga, et ta on ise jalgpallikohtunik ning jalgpall kui spordiala on talle alati südamelähedane olnud.

Loe ka:

Marek Jürgenson: Savisaar ei andnud seoses kioskitega meile ühtegi korraldust

 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaba vaatleja
17. sept. 2017 00:05
Loe ja imesta! Kuidas saab olla üldse võimalik, et ühes Euroopa Liitu ja NATO-sse kuuluvas väidetavalt demokraatlikus õigusriigis lokkab stalinlik kohtupraktika ja keegi ei kõssagi nagu oleks kõik kõige paremas korras?!
Nojah
15. sept. 2017 11:22
Nagunii mõjutati ka teisi. Mõnda hirmutati kapoga. Väga kaua otsiti süüdistusi. Sellega tegeleti Reformi tagatoas töö asemel. Kunagi nõuti ju ka Toobalilt valesüüdistusi ja kuna ta keeldus söödi ta poliitikast minema. Nad tahavad iga hinna eest Tallinnas võimu üle võtta ja selleks ei valita vahendeid. Kui muud ei aita koristatakse teelt neid, kes segavad võimuvõitluses.
põhjus
15. sept. 2017 20:32
Toobalilt nõuti, et ta hakkaks informaatoriks.
Oehh
15. sept. 2017 07:30
Ehk oli neid nn "mõjutatuid" teisigi, kes olid kutsutud ütlusi andma?