"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn muutub järgmisel nädalal Euroopa väitluspealinnaks (0)
20. september 2017
Scanpix

Rahvusvaheline väitluskonkurss "Jugend debattiert international" toob järgmisel nädalal Kesk- ja Ida-Euroopa 20 parimat saksa keeles väitlejat Tallinna.

Eesti pealinnas mõõdetakse oma kõneoskusi ning pannakse maha Euroopa demokraatia ja sallivuse järjekordne teetähis.

Demokraatia toimimiseks on vaja kodanikke, kes esitavad kriitilisi küsimusi, avaldavad oma arvamust, oskavad teisi kuulata ja nende arvamusega õiglaselt ning asjakohaselt ümber käia. Just need olulised oskused saavad noored eluks kaasa, osaledes seni ainsal Kesk- ja Ida-Euroopa noortele mõeldud saksakeelsel väitluskonkursil “Jugend debattiert international”. Sellel aastal toimub rahvusvaheline finaalinädal Tallinnas, langedes samale ajale Eesti eesistumise perioodiga Euroopa Liidus.

“Haarava retoorika ja veenvate argumentidega kuulajaid köita – see on otsustav. Olenemata, kas tulevikus tegutsetakse poliitika, majanduse või meedia valdkonnas, ollakse aktiivne kodanikuühiskonna liige või ka lihtsalt sõpradele huvitav vestluskaaslane – väitlusprojekt “Jugend debattiert” on ainulaadne ja põnev võimalus andekatele noortele. Ootan juba rõõmuga eelseisvat finaali!” lausus Saksa suursaadik Eestis, Christoph Eichhorn.
Seda, kui olulised on Euroopa jaoks aktiivsed ja poliitiliselt haritud noored, rõhutas 2016. aastal Prahas toimunud X rahvusvahelise finaali patroon, Tšehhi Vabariigi endine välisminister Karel Schwarzenberg: “Pidage meeles, et teie vastutate oma riikide tuleviku eest!” rõhutas ta finalistidele ja neile publiku hulgas kaasa elanud kaasõpilastele.

Konkursi “Jugend debattiert international” juures pole eriline mitte ainult see, et väitlused toimuvad saksa keeles, vaid ka see, et osalejad on pärit kokku kümnest Euroopa riigist: lisaks Eestile ka Lätist, Leedust, Poolast, Venemaalt, Sloveeniast, Slovakkiast, Tšehhist, Ukrainast ja Ungarist. Iga riigi kaks parimat sõidavad konkursiaasta lõpus ühte osalevasse riiki, kus koos õpitakse ja väideldakse, omavahel tutvutakse, eelarvamusi ületatakse ning loomulikult üldvõidu nimel ka rahvusvahelises finaalis üksteise vastu astutakse, et enam kui 2300 projektis osaleja hulgast kindlaks teha parim saksakeelne väitleja. Eestit esindavad sel aastal Elvi Tuisk ja Junianna Zatsarnaja Kadrioru Saksa Gümnaasiumist. Mõlemad suutsid aprillis toimunud kohalikus finaalis žüriid ja publikut oma suurepärastes oskustes veenda.

Väitlust kasutatakse konkursil demokraatliku vaidluse vahendina ning selle käigus tuleb järgida kindlaid reegleid, mis kindlustavad arvamuste vahetamisel lugupidamise ja õigluse. Nii näiteks ei hinnata keeleoskust ja ka teema valdamine on vaid üks kriteerium paljude hulgas.

Seega on võiduks vaja rohkemat kui valdkonnateadmisi, sest palju olulisem on teiste argumentidele vastamine, rääkida laskmine ja sobival viisil reageerimine. “Konkursil “Jugend debattiert international” osalemine õpetas mulle teiste arvamustele avatud olemist ning oma seisukohtade selgelt, kuid õiglaselt edastamist,” sõnab IX rahvusvahelise finaali osaleja František Posolda.

Rikkalik kultuuriprogramm võimaldab kõigil osalejatel Tallinna ja Eesti kultuuri paremini tundma õppida. 29. septembril Kumu Kunstimuuseumis toimuva avaliku finaali ajal on Eesti avalikkusel võimalus väitlusest osa saada, väitlejatega lähemalt tutvuda ja oma (eestlastest) lemmikutele pöialt hoida. Lisaks paljudele teistele külalistele oodatakse üritusele Riigikogu spiikrit Eiki Nestorit ning Saksa Bundestagi asepresidenti Johannes Singhammerit.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.