“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Riigikohus ei rahuldanud EKRE kaebust e-hääletuse osas (0)
21. september 2017
Scanpix

Riigikohus ei rahuldanud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaebust Vabariigi Valimiskomisjoni (VVK) 6. septembri otsusele, millega VVK ei keelatud kohaliku omavalitsuse volikogu korralistel valimistel elektroonilist hääletamist. 

Riigikohus selgitas, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kohaselt on VVK-l õigus mitte alustada elektroonilist hääletamist, kui elektroonilise hääletamise süsteemi turvalisust või töökindlust ei ole võimalik tagada nõuetekohase hääletamise läbiviimiseks, vahendas BNS. 

Valimiskomisjonil ei ole kohustust jätta elektroonilise hääletamisega alustamata mistahes kahjuliku tagajärje saabumise võimalusele viitava teabe saamisel. VVK peab seda meedet kohaldama, kui turvariski ärakasutamine ja sellest tuleneva kahjuliku tagajärje saabumine on komisjoni hinnangul otsuse tegemise ajahetkel teadaolevatel konkreetsetel asjaoludel piisavalt tõenäoline. Seejuures peab valimiskomisjon hindama ka seda, kas turvariski ärakasutamisest tulenevad võimalikud rikkumised elektroonilisel hääletamisel võivad mõjutada hääletamise tulemust olulisel määral, märkis riigikohus.  

Riigikohus ei näinud alust kahelda valimiskomisjoni kogutud teabe piisavuses ja elektroonilise hääletamise süsteemi turvalisusele antud hinnangu adekvaatsuses. Praegu teada olevate asjaolude põhjal on turvariski tegelikuks realiseerimiseks vajalik aja ning muude ressursside kulu piisavalt suur, et isegi turvariski realiseerumisel ei ole tõenäoline selle õigusvastane ära kasutamine sellises ulatuses, mis võiks mõjutada hääletamistulemusi, märkis kõrgeim kohtuaste.  

Uute asjaolude ilmnemisel on VVK kohustatud uuesti hindama elektroonilise hääletamise turvalise läbiviimise võimalikkust ning uuesti kaaluma elektroonilise hääletamise ärajätmist. Kui komisjon tuvastab elektroonilise hääletamise toimumise ajal, et turvariski ärakasutamine võib oluliselt mõjutada elektroonilise hääletamise tulemusi, siis tuleb elektrooniline hääletamine peatada või lõpetada. Kui aga turvariski on elektroonilisel hääletamisel ära kasutatud sellises ulatuses, mis VVK arvates mõjutas või võis mõjutada juba toimunud hääletamise tulemusi oluliselt, peab VVK tunnistama elektroonilise hääletamise tulemused kehtetuks täies ulatuses või osaliselt ja korraldama kordushääletamise, märkis riigikohus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.