"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Juhtkiri: sõbrale külla sagedamini (0)
22. september 2017
Scanpix

Naabrimees tõstis üllatunult kulmud kõrgele, kui kohtusime bussipeatuses. "Ma mõtlesin, et sina sõidad ainult autoga," põristas ta nagu pisut peljates, et on üks ootajate seast. 

Seletasin siis talle, et linna ei lähe ma põhimõtteliselt autoga, kui seal tuleb viibida rohkem kui paar tundi. Esiteks on parkimine kallis ja teiseks on kahju ajast, mil pead ainiti teisi liiklejaid põrnitsedes muudkui pidurdama ja siis jälle gaasi andma. Bussis saad selle asemel rahulikult oma nutitelefonist uurida, mida uut on sõbrad Facebooki sokutanud. On hea, et tavaliselt saab ka istuma.

Tallinlased andsid juba teist aastat järjest Turu-uuringute AS-i küsitluses linna ühistranspordile hindeks viiepalliskaalal üle nelja. Enne oli olnud koolipoisi kombel hindeks ikka kolm pluss. Üks hea tuttav ütles, et tema lausa naudib bussisõitu, sest nii huvitav on vaadata kaasinimesi, keda muidu nii lähedalt ei näegi. Tänaval nad ju ainult korra vilksatavad vastu tulles ning suuri poesabasid ka enam ei ole, kus juttu saaks puhuda. Sama meelt oli IT-guru Linnar Viik, kes ütles, et ühissõidukites näeb päris inimesi, bussi juhib juht ja ise ei pea liiklusele mõtlema.

Muuhulgas tuleb värskest uuringust välja, et nüüd ka lennujaama viiv tramm on linlaste üks lemmik – kiire, vaikne, puhas, mugav.

Paraku pole kõik veel sellisele arusaamisele jõudnud. Ärimees Jüri Mõis lubas kunagi linnapeana trammirööpad üles võtta, ning viimasel arvamusfestivalil lausus ta, et tasuta ühistransport on väga halb. Sotsiaalkindlustus on tema sõnul riiklik ülesanne ja tasuta bussid vajalikud Lasnamäe inimestele. Tuleb siiski tunnistada, et samamoodi meeldib tasuta bussisõit Nõmme jt linnaosade elanikele.

Pole midagi halba selles, kui Tallinn rikka omavalitsusena on tasuta sõitudega inimestele appi tulnud. Avardunud liikumisvõimalused lubavad inimestel palju paremini oma eluga hakkama saada, tööl ja teatris käia ning üksteisele külla sõita. Nii võib öelda, et tasuta ühistransport parandab suhteid.

Niisiis jätkem pühapäeval auto koju ning mingem autovaba päeva üritustele kesklinna!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.