"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VAATA ISE: Tallinnasse tuleb kolm spordilinnakut (9)
27. september 2017
Albert Truuväärt

Rajatavate spordiparkide puhul keskendutakse abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul tänavaspordile, sest harrastajate hulk üha kasvab ja võimalusi ei ole veel üleliia palju. "Uute parkide loomisel kaasasime ka Tallinna Noortevolikogu ning ekstreemspordi pool valmis koostöös Linnasilma MTÜga, Eesti Rulaliidu ja Simple Sessioni eestvedajatega, et arvestada sihtgrupi vajadusi ja soove."

Tallinna linn jätkab tasuta sporditegemise võimaluste loomise ja mitmekesistamisega, rajades uued spordipargid Kesklinna, Lasnamäele ja Mustamäele.

Vaata galeriid (11)

Keegi ei saa tõsimeeli väita, et linnas pole tasuta sporditegemise võimalusi, kuid see ei tähenda, et nende võimaluste avardamiseks enam ruumi pole. Tallinnal ongi plaan rajada veel rohkem spordiparke ja -väljakuid.  Suured tööd lähevad tuleval aastal lahti Kivila ja Koidu pargis, Vilde teel ning Miina Härma tänaval.

See, et linn teeb uusi spordiparke juurde, on spordiharrastajate arvates väga teretulnud, sest rahva spordiharrastamine on meil soomlastega võrreldes ikka veel vähem arenenud ja meie inimesed alles õpivad välispordiparke kasutama.

Uued spordipargid sobivad paljudele

“Uute spordiparkide keskseks ideeks on mängulisus ja võimalikult lai atraktsioonide valik,” ütles linna spordi- ja noorsooameti juhataja asetäitja Ain Kivi. “Spordipargid peaksid sobima rulatajatele, triki- ja tõukeratturitele, kuid ka lihtsalt mänguliseks vaba aja veetmiseks ja üldfüüsiliseks treeninguks. Kuna me tahame teha omanäolisi ja linnaruumi sobivaid betoonist ekstreemspordiparke, mitte kopeerida tüüplahendusi, siis on tegemist uudse lähenemisega. Seni on rulaparkide puhul kasutatud pigem vineerist tüüplahendusi, mis on suhteliselt sarnased ja mille kasutusiga on piiratud,” selgitas Kivi.

Kõigi rajatavate spordiparkide peale kokku on tuleva aasta linnaeelarve projektis ette nähtud 850 000 eurot.

Vilde teele kavandab linn 600 m2 suuruse trikipargi. Umbes kolmandik elemente selles peavad olema algajatele, pooled keskmisele tasemele ja viiendik väga heal tasemel harrastajatele. Arvestatud on nii rulaga, BMX-iga, tõukerattaga kui ka rulluiskudega sõitjatega. Kivila parki aga tuleb 500 m2 suurune trikipark, kus atraktsioonid kavandatakse samade põhimõtete järgi mis Vilde tee pargiski. Koidu spordiparki tuleb betoonist 200 m2 suurune rulapark. Lisaks plaanib linn järgmisel aastal ehitada Pirita, Stroomi ja Harku randa välivõimlemisväljakud, kuhu tulevad võimlemiskangid, rööbaspuud, rippredelid jne.

“On igati tänuväärne, et rulatamist ja tänavaspordi erinevaid distsipliine on meie pealinna avaliku ruumi disainimisel selle lahutamatu ning tervikliku osana nägema ja mõistma hakatud, mida siiani Eesti linnade korraldamisel ja planeerimisel peamiselt ignoreeritud on,” ütles Rulaliidu esindaja Risto Kozer.

“Kõnealuste spordiparkidega algab pealinna ruumilises planeerimises teatud mõttes uus ajastu,millest siiani vaid unistatud on ning mille disaini peamisteks koostisosadeks valdkonnaspetsialistide professionaalne nõu on. Märksõnadena võib esile tuua esteetilise ja kestliku betooni, valdkondadevahelise ruumikasutuse, mitte monofunktsionaalse kataloogikauba, mida siiani Tallinna rulaparkide disainimisel ja ehitamisel kasutatud on.

“Kaasava planeerimise ja disaininõu tulemusena sünnivad terviklikud ja orgaanilised 21. sajandi linnaruumi osad, mida on võrdlemisi silmakirjalik triviaalseteks rulaparkideks nimetada. Hetkel veel on Tallinnas puudu sisehall, nagu enamustes Baltimaade ja Skandinaavia linnades, mis soodustaks kindlasti meie rulatajate jõudmise võimalusi Tokyo 2020 Olümpiamängudele,” lisas Kozer.

Algatus tuli noorte endi poolt

“See uute parkide mõte sai alguse 2015. aasta lõpus, kui minu juurde tulid Tallinna Noortevolikogu endise koosseisu liikmed koos ekstreemspordialade esindajatega,” meenutas abilinnapea Mihhail Kõlvart. “Noored kurtsid, et Tallinnas puuduvad korralikud ekstreemspordi rajatised, kus oleksid vastupidavad ja sobivad betoonist elemendid. Nad tegid ka ettepanekuid, kuidas selline park võiks välja näha. Aga tuli välja, et see projekt kujunes paju keerulisemaks, kui meile esialgu tundus,” nentis Kõlvart.

“Meil tuli uusi mõtteid, kuidas see uus spordipark võiks olla huvitavam, rohkemate võimalustega, ühesõnaga- mitmekesisem.”

Ja tänaseks ongi kavandatavate spordiparkide võimalused muutunud suuremaks kui ainult rulasõitjate rajad. “Jutt ei ole enam ainult ekstreemspordialadest vaid juurde on tulnud street workout ja barkuur ning ka lauatennisest ja tänavakorvpallist. Ehk siis tekib selline tõepoolest suur spordipark.”

Selliseid parke ongi linnal esialgu plaanis teha. “Selleks meil on juba olemas nii projekt kui ka ehitusluba ja kahe nädala jooksul me kuulutame välja ka riigihanke nende projektide realiseerimiseks,” ütles Kõlvart. “Teadaolevalt sellise kvaliteediga betoonist rulaparke Eestis seni rajatud ei ole ning eriti hea meel on selle üle, et tegemist ei ole pelgalt spordiväljakutega, vaid korrastatud ja kauni pargialaga, kus on suurt rõhku pandud nii haljastusele, valgustusele kui pargiinventarile.”

Mustamäe park kõige mahukam

Mustamäele kunagise Kännu Kuke taga paikneva koolihoone staadioni serva E. Vilde tee 69 ehitatav spordipark on neist kolmest kõige mahukam. “Seal on kõike alates väikelaste mängualast kuni tõsise tänavatreeningu harrastajatele mõeldud seadmeteni;” kinnitas Ain Kivi. “Koidu tänavale, Vilde teele ja Kivila tänavale rajatavad spordipargid on varustatud selliste alade ja varustusega, et seal saavad harjutada erines vanuses ja erinevate oskusega huvilised,” jätkas ta. Tallinna Humanitaargümnaasiumi vastas olevasse parki Koidu 112 rajatava spordipargi maht on Kivi sõnul kõige väiksem ja selle ehitusega õnnestub võib-olla algust teha juba sellel aastal. Skate plaza stiilis parki tulevad korvpalliplats, lauatennise lauad ja rulapark.

“Lähteülesanne nägi ette, et rulapark peab olema projekteeritud selliselt, et seal saaksid sõita ja harjutada erineva vanuse ja tasemega trikitajad. Trikitajate all on silmas peetud eelkõige tõukerattureid, rulatajaid ja BMX-trikirattureid ning rulluisutajaid. Kui nii ekstreemseid huvisid ei ole, siis saab mängida korvpalli, lauatennist, lauajalgpalli ja suurepärased tingimused luuakse ka street workout-i ja parkuuri harrastamiseks,” selgitas Kivi.

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sk8
16. juuli 2018 21:07
millal see vilde tee 69 avamine on huvitav?
Tanel
21. juuli 2018 12:58
Oktoobris peaks valmis olema https://www3.tallinn.ee/est/mustamae/Uudis-Vilde-teel-algab-skate-pargi-ehitus
Marten
12. okt. 2018 13:04
Millal täpselt
Priit
29. sept. 2017 19:49
Loodan, et need on idee kavandid ja pargi disaini lihvitakse veel tublisti nii sisult kui keskonda sobitumiselt. Aga väga tore ettevõtmine ja jõudu ning jaksu et see ellu viia. Meeletu töö on tehtud. Nukid
Martin
28. sept. 2017 15:17
Parkouri osa on kindlalt üle pingutatud, samuti on Kivila rulapark selgelt hädine, kui seal peaks sõita saama ka trikiratturid... Mõistlikum oleks parkouri elementide arvelt rulaparki vähe sisukamaks muuta - eriti on puudus nn. "fly box'ist" ehk vähe suuremast hüppekast, samuti võiks leiduda vähemalt üks suurem quarter.
Street bruh
28. sept. 2017 17:18
Selleks mine spoti v õika skateparki,tegu on Street plazaga ja sinna pole mingeid nilbelt suuri quartereid vaja kus sa ringi huugad 100ga
dr.Greenthumb
28. sept. 2017 22:26
Parkouri osa Lasnas on vaja ja võimalikult suur, see on parim Loodusliku valiku viis ever, pool lasna osse hakkavad seal koguma ja ennast sodiks kukkuma, sest keegi ei keela ja oskusi samuti nagu kaitsevahendeid koos mõistusega nendel pole ;)
Steez boi
13. juuni 2018 18:56
Street bruh-il on täiega õigus. Olen oodanud ühte korraliku street plazat downrailidega, MIDA PARGI SÕITJAD OMA NEON FAM KIIVRITEGA RIKKUMA EI HAKKAKS!
martinfag
19. aug. 2018 19:49
bmx mine sõida spot of tallinnas...või reisi aastasse 2005