"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
FOTOD JA VIDEO! Õpetajad said moodsa ja energiasäästliku kodu (4)
05. oktoober 2017
Albert Truuväärt

 "Kui Tallinna üürikorterite hindu vaadata, siis need on ikka väga kallid minusuguse alustava õpetaja jaoks," ütles majas uue kodu saanud Kalamaja põhikooli 1. klassi juhataja Ingrid Kaups. "Ootan juba väga sissekolimist!" Tänasel õpetajate päeval avas uutele elanikele uksed värskelt valminud Õpetajate Kodu. Majas on kokku 75 korterit, neist 40 ühetoalist ja 35 kahetoalist, kus ruutmeetri eest tuleb üüri maksta vaid 5,21 eurot kuus. Maja katus on kaetud aga roheenergiat tootvate päikesepaneelidega.

Vaata galeriid (46)

 

 

“Selle maja valmimisega näitab linn, et me hoolime oma pedagoogidest ja lastest – aidates õpetajaid aitame ka oma lapsi,” ütles abilinnapea Eha Võrk. “Tallinn toetab kooli- ja lasteaiaõpetajatele üürimaja ehitamisega meie haridustöötajaid eluasemeprobleemide lahendamisel. Samaoodi leevendasime Mustamäele munitsipaalelamu rajamisega arstide ja õdede eluasememuret.”

“Kui Tallinna üürikorterite hindu vaadata, siis need on ikka väga kallid minusuguse alustava õpetaja jaoks,” ütles majas uue kodu saanud Kalamaja põhikooli 1. klassi juhataja Ingrid Kaups. “Ootan juba väga sissekolimist! Usun, et korter on hea, ikkagi uus maja, ja küllap see on kenasti tehtud.”

Üüriturult on raske leida hea hinnaga kodu

“Kui mõelda nii enda kui ka kolleegide peale, kes siin uues majas elama hakkavad, siis on Õpetajate kodu meile ikka suur vastutulek linna poolt,” ütles Kaups. “Siin on poole odavam elada kui tavalisel üüripinnal. Mina, kes ma naudin õpetajatööd, olen väga rõõmus, et sellega kaasneb ka veel väikene hüve soodsama korteri näol. Olen pärit Hiiumaalt ja seni ka kodusaarele sisse kirjutatud, aga nüüd saan end võtta tallinlasena arvele oma uues elukohas. Paljud kolleegid on sunnitud tegema kohati isegi üle jõu käivat lisatööd, et jaksaks Tallinnas üüri maksta, mõni töötab näiteks eraõpetajana. Kõigil õpetajatel on aga niigi suur koormus, palju tunde ja õpilasi.”

Eesti haridustöötajate liidu tegevjuhi Aleksandr Tiidemanni sõnul on soodsa hinnaga kodu paljude õpetajate põhimure. “Õpetaja esimene küsimus nii linnas kui ka maal ongi tavaliselt eluaseme kohta,” ütles Tiidemann. “Ka noor õpetaja tahab kohe teada, kus ta elama hakkab. Oma eluaseme soetamiseks pole ju kõrgkooli ajal võimalik raha kõrvale panna. Omavalitsuse ehitatud elumaja aitab õpetajakutse kasuks otsustada eriti neil, kes väljastpoolt Tallinna siia mõnda kooli õpetajaks pürivad. Neil pole siin ju ka vanematekodu.”

Õpetajate kodu kui teenäitaja teistele linnadele

Tiidemanni sõnul võiks Lasnamäele kerkinud Õpetajate kodu saada teenäitajaks omavalitsustele üle Eesti. “Ei ole kuulnud, et teised linnad või vallad oma pedagoogidele midagi taolist oleks ehitanud, seepärast võiks Tallinna linna rajatud õpetajate elumaja julgelt teistele linnadele ja valdadele eeskujuks seada,” lisas ta.

Uuslinna tn 3a korterelamus on kokku 75 korterit, neist 40 ühe- ja 35 kahetoalised. Maja soklikorrusele rajati lisaks panipaikadele ka ruumid lapsevankrite ja jalgrataste hoidmiseks, pesumasinate ja -kuivatitega nn pesuköök ning mänguruum lastele. Korterid varustati köögimööbli ja -tehnikaga. Õpetajate Kodu eluruumide üüri suurus on 5,21 eurot eluruumi üldpinna ühe ruutmeetri kohta ühes kalendrikuus. “Hoones on kasutatud parimaid võimalikke energiatõhususe ja taastuvenergia tehnoloogilisi lahendusi,” ütles Võrk. “See tagab võimalikult madalad ülalpidamiskulud.”

Õpetajate Kodu kortermaja projekteerisid AS Sweco Projekt arhitektid Ahti Kooskora juhtimisel, kaasatud olid TTÜ ehitusteaduskonna spetsialistid Targo Kalamees ja Jarek Kurnitski. Ehitustöid teostasid Ramm Ehituse OÜ ja Mitt & Perlebach OÜ ehitajad, omanikujärelevalve teenust osutasid Keskkonnaprojekt OÜ insenerid. Sisustuse tarnis Kitman Thulema AS. Projekti kogumaksumus on 5,4 miljonit eurot.

Õpetajate Kodu ehitamine on üks osa 2008. aastal alguse saanud Tallinna teisest elamuehitusprogrammist, mille raames on ehitatud elamispindasid noortele peredele, linna hallatavate asutuste töötajatele, päästjatele ja politseinikele ning arstidele ja õdedele.

Tallinna linnal on abivajajate eluasemeprobleemide lahendamiseks kokku ligi 5000 korterit, lisaks üle 500 voodikoha sotsiaalmajutusüksustes. “Väga paljudele käib turuhinnaga korteri üürimine üle jõu, rääkimata eluaseme soetamiseks pangast laenu võtmisest,” tõdes Võrk. “Seetõttu peab munitsipaal- ja sotsiaalkorterite rajamine kindlasti jätkuma.”

 

 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Jah
13. nov. 2017 23:34
Tore, et Tallinnasse ei ulatu säjamängud ja raha läheb inimeste heaks ja meie pealinna arendamiseks.
Ele
13. nov. 2017 23:33
Keskerakondlik linnavalitsus teeb suurepärast tööd meie inimeste heaks. see on juba vist viies maja, mis antakse inimestele tasuta. Oen käinud külas inimesel, kes sai korteri kui endine sundüürnik. See on kolmetoaline ja köök on nagu suur saal. Väga ilus ja mugav korter.
Tallinn ehitab
6. okt. 2017 07:22
Tallinn ehitab linnamaju õpetajatele, arstidele, bussijuhtidele ja millega tegeleb Tartu. Ootab kommunismust või siis neegreid? Ons Tartu ikke linn? Vast jalad tagumiku alt välja ja tegutsema.
W.
5. okt. 2017 17:30
Ainult poliitikud ja muud asjamehed. Meeleldi oleks mõnda korterit ka silmitsenud.