"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Tunnistaja protsessil: Savisaart oli teavituses näha vaid kuus sekundit (0)
05. oktoober 2017
Scanpix

"Mõõtsin stopperiga aega, Savisaart oli teiste ametnikega näha vaid kuus sekundit," rääkis ettevõtlusameti juhataja Kairi Teniste täna Savisaare protsessil prokuratuuris sügavat huvi tekitanud teavitusest, milles linn andis teada korda tehtud mänguväljakutest. Tema sõnul oli tegemist teavituse, mitte reklaamiga, kuigi prokuratuur käsitleb seda omastamisena.

“Kõik tuli teha selleks, et projekt valmiks suve lõpuks, kui lapsed lasteaeda lähevad,” väitis ettevõtlusameti juhataja Kairi Teniste Savisaare protsessil, et lasteaedade mänguväljakute korrastamine polnud seotud 2013. a sügiseste valimistega. Tema sõnul oli linnapea Savisaare juures töönõupidamisel kokku lepitud, et kui mänguväljakud saavad valmis, siis sellest ka rahvast teavitatakse. Ta suhtles sellel teemal  reklaamiasjatundja Paavo Pettaiga, kes valimiste eel tavaliselt tegeles keskerakonna kampaania korraldamisega, valimiste vahelisel ajal aga linnapea ja linnavalitsuse nõustamisega maine- ja reklaamiküsimustes.

“Kui Savisaart oleks näidatud suures plaanis ja tal oleks olnud seljas näiteks keskerakonna logoga fliis, siis oleks see olnud punane joon,” rääkis Teniste, milline võinuks välja näha see teavitus reklaamina. “Mõõtsin stopperiga aega, Savisaart oli teiste ametnikega koos näha kuus sekundit.”

Teniste hinnangul oli tegemist üldiselt suure kordaminekuga, et 130 Tallinna lasteaiad, ehk sisuliselt kõik said uued mänguväljakud. Mäletatavasti hukkus 2011. a novembris Lasnamäel ohtlikul nõukogude-aegsel redelil turnides laps, seega käis Kairi Teniste ise lapsevanemana ühel nõupidamisel linnapea juures välja mõtte, et kõik mänguväljakud tuleks korda teha.

Laia diapasooniga istung

Tänasel Savisaare protsessi istungil tuisati üldiselt läbi paljude süüdistusepisoodide, alates Hiiu staadioni plakatist ja Kultuurikatla ühest ehitushankest ning lõpetades eelviidatud lasteaedade mänguväljakute teavitusega.

Juba eile oleks pidanud kohtus tunnistuse andma Tallinna endine abilinnapea Arvo Sarapuu. Haigestumise tõttu ei tulnud ta ka täna kohtusse. Selle asemel luges prokurör ette 12. oktoobril 2016 kahtlustatavana üle kuulatud Arvo Sarapuu ütlused. Kahtlustatavaks oli ta kuulutatud omastamises isikute grupis, ja seda süüdistusepisoodis, mis puudutab Hiiu staadioni teavitust. Prokuratuur käsitleb seda teavitust, millele olid paigutatud muusikainstrumentidega linnajuhid Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu ning linnaametnik ja jalgpallitreener Jaanus Mutli, 2013. a sügiseste kohalike valimiste valimisreklaamina rahva raha eest, ehk omastamisena.

Sarapuu end oma ütlustes süüdi ei tunnistanud. Ta seletas üle kuulanud ametnikule pikalt, kuidas käib linnavalitsuses otsustamine teha korda mõni objekt, nagu Hiiu staadion.

“Hiiu staadioni renoveerimisest oli räägitud seitse aastat,” rääkis Sarapuu oma tunnistuses, viidates avalikkuse ja volikogu opositsiooni tugevale survele see staadion korda teha. “Spordiobjektide üle käib kogu aeg äge vaidlus,” nentis Sarapuu oma ütlustes. Ta lisas, et jalgpalliklubi Nõmme Kalju tahtnuks tulla tagasi oma kodustaadionile, kus mängimine oli murukatte lagunemise tõttu võimatuks osutunud. Seega väitis ta, et kindlasti ei olnud nii, et linnavõim oleks kuidagi spetsiaalselt hakanud staadioniga tegelema eelseisvaid valimisi silmas pidades.

Mis puudutas teavituskampaanias osalemist, milles Sarapuu oli kitarriga pandud Edgar Savisaare ja Jaanus Mutliga staadioni avapeole kutsuvale plakatile, siis Sarapuu sõnul plakatil olnud isikud reklaami sisu ega kujundust ei otsustanud.  “Reklaamikampaania oli reklaamibüroo teha,” ütles Sarapuu, kelle sõnul arutati Hiiu staadioni avamise reklaamimist koos toonase reklaamimeistri Raimond Kaljulaidiga. Tuleks teha äge innovatiivne reklaam, mäletas Sarapuu üldist seisukohta. Kaljulaidi kui reklaamispetsi poole pöörduti, kuna Sarapuu kinnitusel oli Savisaare ja Kaljulaidi vahel pikk ja usalduslik suhe. “Mulle anti kitarr, sest olen varem kitarri mänginud,” ütles Sarapuu.

Hanke võitja oli esitanud valeandmeid

Edasi süveneti kohtus Kultuurikatla riigihankesse, kuulates üle rida tunnistajaid.

Prokuratuuri nägemuse kohaselt olevat spordimehe, purjetaja ning eduka ehitusettevõtja Aivar Tuulbergi ehitusfirma selle hanke võitnud seetõttu, et Tuulberg olevat Savisaarele tasunud algul 50 000 eurot altkäemaksu, ja hiljem on süüdistusse lisatud veel 30 000 väidetavalt Tuulbergilt saadud eurot.

Süüdistuses seisab, et 2014. aasta novembris pöördus Aivar Tuulberg Tallinna linnavalitsuses linnapea töökabinetis toimunud kohtumise käigus Savisaare poole palvega, et ta korraldaks Kultuurikatla kommunikatsioonisüsteemide ja võrkude ehitushankest ühispakkujate Antifire Tuleohutuslahendused OÜ ja OÜ Tafrix pakkumuse kõrvaldamise. Nõnda sai SA Tallinna Kultuurikatel sõlmida hankelepingu ühispakkujatega OÜ Astlanda Ehitus ning Ehitusfirma Rand ja Tuulberg AS, mille üheks omanikuks oli Aivar Tuulberg ise.

Kohus kuulas täna ära mitmete nende ehitusfirmade juhtide tunnistused, kes olid pidanud riigihankel Tuulbergi ehitusfirmale alla vanduma.

“Meie pakkumine vaidlustati meist järgmise pakkuja poolt, see tähendas, et jäime tööst ilma,” kurtis üks tunnistajatest Kaido Kurvits, ehitusettevõtte Tafrix juhatuse liige. Tema sõnul oli Tafrixi ülesanne pakkuda kaaspakkujale riigihankel Antifire Tuleohutuslahendused OÜ-le referentsi, mis maakeeles tähendab, et kui üks ehitusettevõte üksinda ei vasta hanke tingimustele, või majanduslikust võimsusest jääb vajaks, siis kahekesi koos nad vastaksid.

Kohtus selgus, et põhjus, miks Tafrix ja Antifire hankelt välja kukkusid, oli siiski üsna banaalne ning Tuulbergil poleks olnud mõtet oma eurosid tuulde loopida.

Nimelt oli Tafrix ühe Karulaugu t ehituse saanud valmis hiljem, kui ta riigihanke võitmiseks oli deklareerinud. Viimase objekti valmimine pidi mahtuma viie viimase aasta sisse, mis Tafrixi ja Antifire puhul nii ei olnud, vaid jäi paar aastat hiljemaks. Kuna konkurent, ühispakkuja  Astlanda ja Rand ja Tuulberg esitas vaidlustuse, avastati hanke tellija poolt viga võitja esitatud andmetes ja võit libiseski käest. Kolmas pakkuja, Riilto, aga taandus hankelt, sest tema pakkumine oli ebarealistlikult väikese hinnaga.

Tunnistaja, Antifire Tuleohutuse OÜ juhatuse liikme  Andrus Nurga sõnul aga ootamatult hoopis kaotajaks osutunud võitja otsust ei vaidlustanud, sest see olnuks rahaliselt kulukas.

Kas riigihanget saab “sättida”?

Kohtualune Aivar Tuulberg on mullu novembris Postimehes kirjutanud: “Väite, et 50 000 eurot oli jõudnud Savisaareni vastutasuks selle eest, et linn korraldas sihtasutuse Tallinna Kultuurikatel remonditööde konkursi võidu Astlanda Ehituse ning Rand ja Tuulberg ASi ühispakkumisele, saab esitada üksnes isik, kes riigihangetega pole kokku puutunud. Ehituse riigihange on avalik protsess, kõik materjalid on avalikud. Siin ei ole võimalusi tegeleda “korraldamisega”. Kui pakkuja esitab hankes valeandmeid, tuleb ta kõrvaldada. Vastasel korral tulnuks hankijana tegutsenud sihtasutusel maksta väärteotrahvi.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.