"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
RATAS: Peame turvama oma küberruumi sama hästi kui oma tänavaid (0)
06. oktoober 2017
EU2017.ee

"Eestis on meil umbes üks kübrerrünnak sekundis, see on paratamatus, meil on sellega tegelemiseks agentuurid," rääkis peaminister Jüri Ratas. "Me peame turvama oma küberrüümi sama hästi kui oma tänavaid, peame oma kodanikke kaitsma nii võrgus, kui ka võrgust väljas."

Peaminister Jüri Ratas ütles rahvusvahelisel e-valitsuse konverentsil, et jagamine ja teistelt õppimine on olnud Eesti e-valitsuse edu valemiks. “Tegime omal ajal koostööd mitmete teie riikidega, et koguda parimaid teadmiseid, et välja arendada meie e-Eesti,” rääkis ta. “Me otsime jätkuvalt õppetunde parimatelt.”

Läbipaistvus toob usalduse

Eelmisel aastal hoidis digitaalne andmesüsteem Ratase sõnul eestlastele kokku 3543 aasta võrra tööd.

Ratas rõhutas usalduse olulisust e-valitsuse toimimisel. “Peame tagama, et meie süsteem on läbipaistev ja et see kaitseb euroopalikke väärtuseid. Läbipaistvus on usalduse ehitamise jaoks esmatähtis, ei saa olla üht ilma teiseta,” ütles ta.

Ratase sõnul ei ole e-valitsuse põhiküsimus mitte tehnoloogias vaid maailmavaates. “Tehnoloogiat saab alati rakendada, aga vaid õige maailmavaatega saab hakata neid ka kasutama,” nentis ta.

Üks küberrünnak sekundis

Peaminister tunnistas, et digitaliseerumine toob endaga kaasa ka teatud riske, lisades, et need pole siiski ohjeldamatud. “Eestis on meil umbes üks kübrerrünnak sekundis, see on paratamatus, meil on sellega tegelemiseks agentuurid,” rääkis Ratas. “Me peame turvama oma küberrüümi sama hästi kui oma tänavaid, peame oma kodanikke kaitsma nii võrgus, kui ka võrgust väljas.”

Ka digitaalse ühisturu töötamiseks on Ratase sõnul möödapääsmatu e-valitsuste loomine. “Meie kodanikud on võrgus ja seal peavad olema ka meie valitsused, riik võiks olla isegi uuenduste esirinnas,” ütles ta.

Ansip: kodanikel on õigus olla nõudlik riikliketeenuste osas

Euroopa Komisjoni aseesimees Andrus Ansipi sõnul pannakse täna allkirjastatud Tallinna deklaratasiooniga alus üle-Euroopalisele digiüleminekule. “See raamistik annab igale liikmesriigile, igale regioonile ja linnale vabaduse arendada e-teenuseid nii, nagu neile sobib ja teha seda endale sobivas tempos,” märkis ta.

“Kodanikel on õigus olla nõudlik riikliketeenuste osas, eriti kui me veedame üha rohkem aega küberruumis,” sõnas Ansip. “Digitaalsest peab saama valitsuse uus normaalsus.”

Ansip rõhutas, et digiteenused peaksid kõigile ligipääsetavad olema, seda üleriigiliselt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.