"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
OTSE! Minister Iva: jätkusuutlik hoolekandesüsteem peab arvestama kõigi vajadustega (0)
13. oktoober 2017
Aron Urb

"Vananev ja vähenev rahvastik pole ainult Eestile iseloomulik nähtus – see on katsumuseks ka teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele," ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. "Meie rahvastik vananeb, hooldust vajavate inimeste arv suureneb ning koormus hoolekandesüsteemile seega kasvab."

Täna jätkub Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses MEKTORY kahepäevane konverents “Üleminek kogukonnapõhisele hoolekandele – eeldus väärikaks ja iseseisvaks eluks”, kus liikmesriigid vahetavad mõtteid, ideid ja praktikaid, kuidas edendada Euroopa Liidus üleminekut institutsionaalselt hoolduselt kogukonnapõhisele toele. Eesmärk on pakkuda uusi lähenemisi kogukonnateenustele üleminekuks ja rahastamiseks ning toetada inimõiguste ja sotsiaalpoliitika arengut.

 

“Vananev ja vähenev rahvastik pole ainult Eestile iseloomulik nähtus – see on katsumuseks ka teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele,” ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. “Meie rahvastik vananeb, hooldust vajavate inimeste arv suureneb ning koormus hoolekandesüsteemile seega kasvab. Jätkusuutliku hoolekandesüsteemi tagamisel peame silmas pidama, et teenused oleksid inimese vajadustest lähtuvad ja kõigile kättesaadavad, sest inimene peab saama abi seal, kus ta elab – kodus või selle lähedal. Õigus väärikale ja iseseisvale elule on puutumatu. Seda põhimõtet tuleb austada ja kaitsta. Nende väärtuste tunnustamisele aitab kaasa vastutustundlik ja kõiki osapooli kaasav poliitika.”

Sotsiaalkaitseministri sõnul on üleminek institutsionaalselt kogukonnapõhisele hoolekandele olnud mitmeid aastaid ka Eestis oluliseks teemaks, eelkõige suurte erihoolekandeasutuste kaasajastamise valguses. “On selge, et suuri hoolekandeasutusi ei saa kaotada enne, kui on olemas iseseisvat elamist toetavad teenused. Oluline on arvestada kõikide inimeste erivajadustega ning tagada neile vajalik tugi, et inimesed saaksid elada täisväärtuslikku elu,” ütles minister Iva. “Konverentsil arutleme, mida Eestis ja teistes riikides selles valdkonnas on tehtud ning millised on tulevikuideed. Nii on kõigil võimalus üksteise headest praktikatest, õnnestumistest ja ka eksimustest õppida. Kogemuste, ekspertiisi ning uuringute ja teadustööde tulemuste jagamine on siinkohal hindamatu väärtusega.”

Konverentsil toimuvad arutelud on aluseks Euroopa Liidu Nõukogu järelduste koostamisele. Järeldustega tutvustatakse teema olemust, selle tähtsust ühiskonnas ning tehakse ettepanekud liikmesriikidele ja Euroopa Komisjonile, kuidas kogukonnateenustele üleminekut toetada. Konverentsil osalevad lisaks Euroopa Komisjoni esindajatele ja Euroopas tegutsevatele esindusorganisatsioonidele ka kõikide liikmesriikide ja Kanada vastava valdkonna eksperdid. Konverents on osa Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise programmist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.