"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Üleeuroopaline kampaania juhib tähelepanu rinnavähiohule (0)
14. oktoober 2017
Scanpix

Pühapäeval toimub juba kümnendat aastat Europa Donna ehk Euroopa Rinnavähiühenduse algatatud üleeuroopaline rinnatervisepäeva teavituskampaania, millega soovitakse tütarlastele ja naistele meelde tuletada tervislike eluviiside tähtsust rinnavähiennetuses ning rinnavähi varajase avastamise võimalusi.

Sellel aastal on kampaania moto “Tervislikud eluviisid”, teatas Vähiliit. Olles füüsiliselt aktiivne, säilitades normaalset kehakaalu ja toitudes tervislikult, on võimalus rinnavähi tekkeriski oluliselt vähendada, vahendas BNS.

Rinnavähk on paljudes maailma maades kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel – seda ka Eestis, kus diagnoositakse aastas vähiregistri andmetel üle 728 uue rinnavähijuhu. Viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10 protsenti. See tähendab, et 100 000 elaniku kohta avastatakse 104 juhtu. Väga oluline on et naised hooliksid ka ise oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi, perearsti ja kontrolliksid ise oma rindu – viimast soovitatavalt üks kord kuus.

Uuringud Euroopas näitavad, et 50–69-aastastel naistel, kes osalevad mammograafia sõeluuringutes, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35 protsenti. EL-i 28 liikmesriigis tekib rinnavähk ühel naisel 8-st enne 85. eluaastat.

Eestis käivitus üleriigiline rinnavähi sõeluuringuprojekt 2002. aastal. Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. Uuringus osalemine annab võimaluse rinnavähk avastada juba varases staadiumis.

Oluline on, et ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk ei anna endast varajases staadiumis märku.

Rindade enesevaatluseks saab abivahendina salvestada iPhone’i ja Androidi nutitelefonidesse eestikeelse, põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakenduse.

Vähiliit tuletab meelde, et 25-33 protsenti rinnavähijuhtudest tuleneb liigsest kehakaalust ning passiivsest eluviisist. Väga oluline on täiskasvanueas säilitada kehamassiindeksit vahemikus 18,5–24,9.

Ka ainult üks alkohoolne jook päevas tõstab rinnavähki haigestumise riski 5 protsenti.

On leitud selge seos hormoonasendusravi kasutamise ja rinnavähi tekke vahel. Tuginedes piisavale hulgale uuringutele, on IARC seisukohal, et pikaajaline hormoonasendusravi kasutamine põhjustab rinnavähki.

Kombineeritud östrogeeni-progesterooni suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamist seostatakse rinnavähi tekkeriski suurenemisega eelkõige noorte naiste seas. Suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutavatel naistel on 15-25 protsendi võrra kõrgem risk haigestuda rinnavähki kui neil, kes pole suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kunagi kasutanud.

Rinnavähirisk väheneb esmasrasedusega nooremas eas ehk alla 30 eluaasta, sünnituste arvu tõustes ja pikemaajalisema rinnaga toitmise tulemusel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.