"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEOD! REKORDTULEMUS: Mihhail Kõlvart sai 24712 häält! (2)
16. oktoober 2017
Svetlana Aleksejeva

"Iga kandidaadi hea tulemuse taga seisab tugev erakond," ütles erakordselt suure häältesaagiga Mihhail Kõlvart. Tallinnas võitis ülekaalukalt Keskerakond, kes sai 44,4 protsenti häältest.

Keskerakonna suurim häältemagnet Tallinnas oli Mihhail Kõlvart. Häältesaagilt teine oli Raimond Kaljulaid 5534 häälega.

Erakondade valimispeod:

Vaata galeriid (220)

Taavi Aas kogus esialgsete tulemuste järgi 5505 häält, eelmistel kohalikel omavalitsuste valimistel sai ta veidi üle 200 hääle. “Olen ääretult tänulik kõikidele neile valijatele, kes on otsustanud mulle oma hääle anda,” ütles Aas.

“Teistel erakondadel oli sellevõrra lihtsam, et nad said väga suuri asju lubada,” märkis Aas, kelle sõnul pidi Keskerakond olema oma lubadustes realistlikum ja kindlustama, et kõik oleks eelarvest ka teostatav.

Kõlvart: hea tulemuse taga on tugev erakond

“Iga kandidaadi hea tulemuse taga seisab erakond,” ütles Kõlvart, kelle sõnul oli loogiline, et Keskerakonna esinumber kõige suuremas linnaosas saab palju hääli. Kõlvarti hinnangul oli Keskerakonna kampaania kõige aktiivsem ja tõi neile hääli juurde.

Valimisheitluse juures tundis Kõlvart puudust sisulistest aruteludest. “Väga vähe oli sisulist debatti, rohkem oli vastandamist ja üldideoloogilist vestlust. Loodan, et riigikogu valimistel on suund rohkem sisulisele debatile,” märkis ta.

 

Toomla: madal aktiivsus on üllatav

Kogenud valimisvaatlejale Rein Toomlale pakuvad tema enda sõnul seekordsed valimised mitmeid üllatusi. “Esimene oli muidugi valimisaktiivsus. See langus, mis nüüd üle Eesti oli – 5 protsendipunkti, oli ikka täiesti arvestatav langus,” märkis ta. “Tallinnas veel eriti – siin oli ta enam kui 10 protsendipunkti.”

“Kui muu Eesti võis olla pettunud näiteks haldusreformis kuidagimoodi ja see kajastus väheses valimisaktiivsuses, siis Tallinna puhul ei saa seda mitte kuidagi väita,” ütles Toomla.

Positiivne oli Toomla hinnangul e-valimiste suurem osalus.

Valimiskampaaniate suurimaks probleemiks oli Toomla hinnangul, see, et kohalike omavalitsuste tasandil kiputi rääkima riigiasjadest. “Teisalt, kui nendest ka ei räägitaks, oleks ka nagu midagi viga. 25 aastat tagasi oli möll suurem, selles tähenduses on kampaaniad muutunud igavamaks, vaoshoitumaks. Tundub, et erakondadel on ka vähem raha – proovitakse läbi saada just selle summaga, mis neile riik annab,” rääkis Toomla, kelle sõnul olid näiteks 20 aastat tagasi eraettevõtjatelt saadud rahad kohati palju suuremad.

TTV stuudios jälgisid valimisi politoloog Rein Toomla, kolumnist Jakko Väli, saadet juhivad Vambola Paavo ja Revo Raudjärv.

Keskerakond rebis ette

Kella 22 paiku juhtis Tallinnas ülekaalukalt Reformierakond, kellel oli pea kaks korda rohkem hääli kui Keskerakonnal. Tund aega hiljem oli Keskerakond end ette rebinud.

“Reformil on praeguse seisuga antud hääli 27 tuhat ja tsipakene peale, see on juba praegu rohkem, kui eelmisel korral. Loetud on alles väga vähe. Reformierakond võib juba hetkel olla rahul, samas see mandaatide arv – 32 hakkab üha langema ja langema,” kommenteeris Toomla kell 22. 

Valimisaktiivsus on varasemast väiksem

Tänavu osales kohalike omavalitsuste valimistel 53,2 protsenti valimisõiguslikest elanikest, möödunud valimiste ajal oli see näitaja 57,6 ja 2009. aastal 60,4 protsenti.

Toomla sõnul on keeruline öelda, miks aktiivsus nõnda madal on. “Kui räägime kohalikest valimistest, siis e-hääletajaid oli rohkem 50 tuhat kui neli aastat tagasi, ka noori tuli juurde,” märkis ta. “Tänu jumalale, et see alla 50 ei langenud.”

Väli hinnangul oli tulemus aga normaalne ning anomaalia oli pigem vahepealne üle 60 protsendi küündinud aktiivsus.

Talvik mõistab peibutusparte hukka

Stuudiost astus läbi ka Artur Talvik, kelle hinnangul võiks suurim muutus edaspidi olla peibutuspartide ära jätmine. “Küsimus on ikkagi selles, et näiteks Taavi Rõivas oli sel ajal, kui ta need e-hääled sai, riigikogu asespiiker, ta ei oleks kindlasti tulnud kohalikke asju ajama,” märkis Talvik, kelle sõnul on palju ka teisi kandidaate, kes oma “päevatöö” kõrvalt ei suudaks kohalike omavalitsuste tegevuses osaleda.

Reformi edu ainult esialgne

E-hääletuse võitis ülekaalukalt Reformierakond, mis võttis üle-Eestiliselt antud 185 871 elektrooniliselt antud häälest 29,7 protsenti ehk 55 220 häält.

Antud e-häältest 52 960 oli erinevate valimisliitude poolt, selgub ametlikust statistikast.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond sai 13,6 protsenti e-häältest ehk 25 283 häält, IRL 10,1 protsenti ehk 18 855 häält ja Keskerakond 10,1 protsenti ehk 18 722 häält

EKRE võttis e-häältest 6 protsenti ehk 11 219 häält, Rohelised 1,3 protsenti ehk 2369 häält, üksikkandidaadid 0,6 protsenti häältest ehk 1105 häält ja Eestimaa Ühendatud Vasakpartei 0,1 protsenti ehk 138 häält.

Toomla hinnangul on Reformierakonna tugev tulemus e-hääletusest vaid esialgne ning teised erakonnad rebivad end neile peagi järele.

Mitu häält saab Aas?

Toomla juurdles, et Aas võib Mustamäel korrata Jüri Ratase nelja aasta tagust kaheksa tuhande hääle saaki. “Kolmik on Raivo Aeg, Martin Helme ja Taavi Aas,” märkis Toomla.

Väli uskus, et Aas kogub viis tuhat häält vähemalt, kuna ta oli kampaanias aktiivne ning ka Ratase puhul oli sama lähenemine töötanud.

Kas skandaal mõjutab tulemusi?

“Politoloogiliselt on see uskumatu asi – saame kontrollida skandaali mõju siis, kui skandaal toimub kaks päeva enne valimisi,” rääkis Toomla.

Toomla märkis, et uuringufirmade järgi on reformierakonna toetus Tallinnas 15 protsenti. “Tekib intriig – kas toetus on langenud? Siis tekib küsimus, et kas tõesti on seal Rõivase skandaal taga,” ütles ta.

Kolumnist Jakko Väli aga märkis, et skandaali avaldamine kaks päeva enne valimisi võib mängida hoopis Rõivase kasuks. “Venitamine oli sihilikult tehtud, kuna Rõivas kogub 90 protsenti oma häältest e-hääletuse teel,” ütles ta.

Lasnamäel läheb teravaks

TTV teleajakirjanik Vambola Paavo ennustas Mihhail Kõlvartile Lasnamäel edu. “Ma prognoosiks kuskil 25-30 tuhande vahel.”

Rein Toomla sõnul on Edgar Savisaare kandideerimist valimisliidust keeruline seletada, Väli nimetas seda aga lihtlabaseks kättemaksuks. Väli uskus, et Kõlvart saab 20 tuhat häält kätte. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

....
16. okt. 2017 15:50
Kõlavlt on 5. kolonni sitavares
Eve
16. okt. 2017 09:35
Kõlvart tegi ka palju tööd, oli kogu aeg nähtav. Ma alati imetlesin, et kuidas suudab ja oskab üks noor mees nii palju teha meie pealinna inimeste heaks. Palju õnne.