"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Nõmmel pääses neljaliikmeline pere napilt vingusurmast (0)
23. oktoober 2017
Scanpix

Tallinnas Nõmmel pääses neljaliikmeline perekond möödunud nädala lõpus napilt vingusurmast, kui naine, mees ja nende kaks last ärkasid vingu täis korteris enne, kui mürgine gaas oleks toonud traagilised tagajärjed.

Häirekeskus sai ööl vastu pühapäeva kell 1.15 teate, et Nõmmel Ilvese tänaval ärkas perekond halva enesetunde peale, vahendas BNS.

Kiirabi tegi kindlaks, et kahel täiskasvanul ning kahel lapsel on vingumürgitus ning nad toimetati haiglasse. Nõmme päästekomando päästjad tegid mõõtmistulemuste abil omakorda kindlaks, et gaasiboileriga korteris on vingugaasi kontsentratsioon õhus üle normi. Akende õhutamisega saadi õhk kodus taas puhtaks.

Nõmme päästekomando pealik Andur Soo ütles, et korterisisese gaasipaigaldise nõuetele vastavuse ja hooldamise eest vastutab korteriomanik, gaasiseadmete ja gaasipaigaldistega seotud tegevuste ohutuse üle teeb riiklikku järelevalvet Tehnilise Järelevalve Amet.

“Kui kodus on gaasiveesoojendi, soovitab päästeamet kindlasti elamisse soetada õhust vingugaasi (CO) taset mõõtev vinguandur. Kui teil on kodus gaasiveesoojendi ning te tunnete näiteks peale vannis või duši all käimist uimasust ja iiveldust, soovitame kindlasti gaasiseadmed üle kontrollida selleks volitatud gaasiseadmete eksperdil. Kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, on ta äärmiselt ohtlik ja võib inimese tappa või põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Kõige täpsema info gaasilekete ja käitumisjuhiste kohta saaks tõenäoliselt Eesti Gaasilt,” ütles Soo.

Päästeamet tuletab meelde, et alates 1. jaanuarist 2018 on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on sellisteks gaasil töötavad veesoojendid. Nimetatud õigusaktiga muudetakse vingugaasiandur kohustuslikuks gaasikütte olemasolul, kuigi mõistlik on vastav andur paigaldada kõikidesse eluruumidesse, kus asub põlemisprotsessiga seotud seade, nagu näiteks puuküttel toimiv ahi, kamin või pliit.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit ega vastupidi. Suitsuandur paigaldatakse teadupärast lakke, vingugaasianduri jaoks on õige koht seinal hingamisteede kõrgusel, magamistoas hoopistükkis voodi kõrgusel.

Vingugaasiandureid on mitmesuguseid – kui gaasiboiler on vannitoas, tuleb näiteks veenduda, et vingugaasiandur sobib paigaldamiseks niisketesse ruumidesse. Vingugaasist põhjustatud õnnetusi on olnud väga traagilisi, eelmisest aastast meenub lausa kolm üliraskete tagajärgedega õnnetust lastega, mis on seotud gaasiveesoojendite kasutamisega. Koduohutuse pealt kokku hoida ei tasu üheski võtmes, vingugaasiandur näiteks jõuluvana kingikotis on ilmselgelt üks mõistlikumaid investeeringuid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.