"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tehissaared Paljassaare lahes teeniks koolidele lisaraha (1)
23. oktoober 2017
Erakogu

Kasiinosaar teeniks lisaraha koolidele ning hoiaks töös ka konverentsisaart ja tasuta tivolisaart peredele.

Möödunud nädalal võttis linn vastu planeeringu, mis lubab riigikogulase Märt Sultsi ammuse idee järgi rajada Paljassaare lähedale merre kolm tehissaart. “Juba homme kohtun arhitektiga, et määrata kindlaks detailplaneeringu avalikustamise aeg,” lausus Sults. “Kui väga hästi läheb, saame detailplaneeringu jõuludeks kehtestatud. Nüüd saan alustada ka konkreetsemaid läbirääkimisi investoritega.”

Kogu projekt kannab nimetust “Arctic Islands” ehk “Arktilised saared”. Sultsi sõnul on ta veidi pettunud, et seni räägitakse ainult kasiinosaarest, kuigi tegelikult on see vaid üks osa suuremast kultuurisaarte ideest. Tema ise nimetabki kavandatavaid rajatisi kultuurilaidudeks. Räägitu ja kirjutatu põhjal võib jääda ka mulje, et projekti eesmärk on ehitada suur ja inetu rahaauk, kus raha tegemiseks vahendeid ei valita. Sultsi sõnul see aga nii ei ole. “Tahtsime teenida koolidele täiendavat raha, sellest ideest sai kõik alguse,” on Sults algusest peale kinnitanud. “Tahame anda koolidele arenemisvõimaluse, et riikliku struktuuri kõrval oleks olemas sõltumatu erastruktuur, mille rahastamisotsuseid ei saaks keegi kõrvalt mõjutada.”

Meelitaks turiste

Igal laiul oleks oma ülesanne. “Pahelisuse ehk kasiinosaarele tuleb täislaks meelelahutust täiskasvanutele,” selgitas Sults. “Seal on kasiinod, poed, hotellid, totalisaatorid ning kõik muu, mis üldse pähe tuleb. Kõik, mis on seaduslik ja annab seaduslikuks teha, on seal seinast seina olemas. Kui inimesel on taskus raha ja ta tahab seda kulutada, siis seda seal ka võimaldatakse.”

Idee kohaselt peaks kasiinosaarest saama Põhjamaade Las Vegas, mis hakkab siia meelitama rahakaid turiste Rootsist, Soomest, Norrast, Venemaalt ja kaugemaltki.

Investorid juba olemas

Raha teenimise kõrval hakkab kasiinosaar Sultsi arvates puhastama Tallinna “kõiksugu halbadest asjadest”. “Kasiinosaar on hästi piiratud ja hästi kontrollitav, nii et saarest kaugemale pahe ei pääse,” selgitas Sults. “See tase, mida selles projektis pakutakse, on lausa ulmeline ja niivõrd kõrge, et Tallinna linnas praegu olemasolev pahe lihtsalt sureb välja. Kui sa oled kord juba head taset saanud, siis enam kehvemat ei taha.”

Kasiinosaarelt saadavast tulust hakatakse peale hariduse osaliselt rahastama ka kahe ülejäänud tehissaare tegevusi. Ühte neist saartest nimetatakse konverentsisaareks ja teist tivoli- ehk lastesaareks. Konverentsisaarele tuleb 10 000 inimesele mõeldud kontserdi- ja konverentsikeskus, mille saab kiiresti ja lihtsalt väiksemateks eraldi ruumideks jagada. Peale konverentside saab saarel korraldada suuri kontserte, selleks on olemas kõik tehnilised võimalused ja vahendid. Põhimõtteliselt võivad artistid Eestisse saabuda kaks kätt taskus, sest kohapeal on kogu vajalik tehnika olemas.

Konverentsisaare kõrval paikneb tivolisaar peredele, kuhu pääseb tasuta ja kus lisaks teemapargile ja vabade kunstide nautimisele võib imetleda ümbrust 200-300 meetri kõrguselt vaaterattalt.

Sults tunnistas, et keskkonnamõjude uuringud, projekteerimine, ehitusjooniste tegemine, ehitusloa taotlemine ja muud asjaajamised võtavad veel aega, kuid ideaalsel juhul loodab ta kahe aasta pärast kopa vette lüüa ja ehitusega alustada.

Ligikaudsete arvestuste järgi minevat kolme saare ehitus maksma 200-300 miljonit eurot ja Sultsi sõnul on olemas ka investorid, kes kannatamatult ootavad, millal saaks käised üles käärida ja tööle kallale asuda. “Praegu ei saa ma investorite nimesid avalikustada,” ütles Sults. “Tegemist on ühe Londonis tegutseva Inglise investeerimisfirmaga. Nad on ikka väga tugevasti mul küljes olnud, mul on terve aasta ora pidevalt tagumikus olnud.” Sults avaldas lootust, et kolme aastaga saab ehitusse paigutatud sajad miljonid tasa teenida ja neljandal peaksid saared juba kasumit tootma.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

KKKK
24. okt. 2017 16:31
Sultsi uus muinasjutt. Linn hakkab teenima.