"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Hasso Krull: kui lageraie ei lõppe, tähendab RMK riigimetsa mahavõtmise keskust (4)
27. oktoober 2017
Scanpix

"Lageraie tuleks täielikult keelustada," sõnas kultuuriteoreetik Hasso Krull. "Näiteks Norras on lageraie keelustatud. Kui Eesti seda ei tee, on Eesti tulevik tume." Metsa kui kapitali väärtus ei seisne selle maha võtmises, leiab Krull. Vastasel juhul võiks tema sõnul lühendi RMK lahti kirjutada kui riigimetsa mahavõtmise keskus.

Kultuuriteoreetik Hasso Krull rääkis metsandusteemalisel konverentsil riigikogus, et naftakriisi ei tasu peljata.”Seda kraami on piisavalt, et meie planeet mitu korda ära praadida,” ütles Krull.

Paraku pole tema sõnul enam endastmõistetavalt elutähtsad enam puhas õhk, mille tootjaks on suured looduslikud kooslused. Samuti puhas vesi, jõed ja järved, metsad ja sood.

Väärtus seisneb tervikus

“Elukeskkond tervikuna on looduslik kapital,” ütles Krull. “Kui hävitatakse elupaikasid, hävitatakse kellegi kodu.”

Metsa kui kapitali väärtus ei seisne selle maha võtmises. Vastasel juhul võiks Krulli sõnul lühendit RMK lahti kirjutada kui riigimetsa mahavõtmise keskuse.

“Taastuvad loodusvarad on meile kõige tähtsamad,” sõnas Krull. “Mets võiks jääda kasvama ja seda võiks metsaomanikele kompenseerida.”

Metsaomanikule võiks tema sõnul maksta metsa hoidmise eest, sest puutumatu mets kasvatab väärtust ise.

“Lageraie tuleks täielikult keelustada,” sõnas Krull. “Näiteks Norras on lageraie keelustatud. Kui Eesti seda ei tee, on Eesti tulevik tume.”

Raie asemel võiks raha teenida loodusturism

Loodusturismi ettevõtte Estonian Nature Tours tegevjuht Marika Mann tõi positiivsena välja, et 18 % riigi pindalast on kaitse all.

“See on väga imetlusväärne saavutus, mille üle välisturistid palju imestust avaldavad,” sõnas Mann. “Iga loodushuviline mujalt maailmast saab aru, et sellisesse riiki tasub reisida.”

Manni sõnul leidub Eestis palju loodusharuldusi.

“Näiteks lendoravat leidub Euroopa Liidus veel ainult Eestis ja Soomes,” sõnas Mann. “Maailmas on üle saja riigi, kes ainuüksi loodusturismi alal konkureerivad. Ainuüksi Euroopas on neid nelikümmend. Tõsiasi on see, et oleme tõusnud topp viie hulka.”

Tartu Ülikooli juhtivteadur Asko Lõhmus tõstatas küsimuse, kas riiklikku metsastatistikat saab usaldada?

Lõhmuse sõnul peab demokraatliku õigusriigi aluseks peaks olema info vaba liikumine ja usaldusväärsus, kuid praegused andmed näiteks Eesti metsasuse kohta on mõneti vasturääkivad.

Näiteks käsitleb metsaseadus praegu metsa ja metsamaad samaväärsena ning metsasuse osakaalu hindamisel lähevad arvesse ka raiesmikud.

“Mets ja metsa maa mõiste tuleb selgeks saada,” viskas Lõhmus palli seaduseandjate ridadesse. “Praegused andmed näitavad metsamajanduse mõju tegelikust väiksema.”

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

monica
30. okt. 2017 21:37
Norra ei puutu asjasse. MEIE vanad metsad on kadumas, MEIE kultuur on metsaga seotud. MEIE peame edasi elama kui kirve pritsitud rahakopikas otsas. Lageraie on keelatud paljudes kohtades, ka mitmes osariigis USA-s. Parem see kohe ära teha, sest Eestil on juba paljuski au olla tagurluse pühitseja samas kui rahvas vastu rinda taob ja end eesrindlikuks peab. Looduse hävitamine on lihtsalt mitmetasandilise vaesuse väljendus.
Demagoog
29. okt. 2017 17:56
Ja nii need legendid tekivadki! Keegi mõtleb kusagil välja, et Norra keelas lageraied ja teised "kasulikud idioodid" muudkui levitavad seda legendi. Laske aga käia! Eks kogu see metsa otsalõppemise jutt on samal tasemele - kui muudkui seda plaati käiata, jääbki suur hulk inimesi seda uskuma.
Allar
27. okt. 2017 21:42
1. Norra jutt on jamps. Lageraie on Norras lubatud ning kaitselasid on ~4,5% (Eestis 23%) 2.Puhta õhu jutt on pooleldi jamps. Paljud puidu alternatiivtooted nõuavad metsa igavest kaotamist ja karjääri asemele tegemist. 70% maailma hapnikust toodetakse ookeanites oleva taimestiku poolt. 3. "Mets võiks jääda kasvama ja seda võiks metsaomanikele kompenseerida." Ilus jamps! Eestis on üle 100 000 metsaomaniku ja mets annab leiba lauale perekondadesse, kus elab kokku ca. 150 000 eestlast. Äkki tõstaks tulumaksu kolm korda, et hakata metsaomanikele saamata tulu kompenseerima? Või on härra Krullil muid ideid, kust seda raha võtta? Loodusturism? 4."Raie asemel võiks raha teenida loodusturism." Peaaegu, et mitte jamps. Turism on väga ilus valdkond, aga iga kriisi korral on turism esimene sektor, mis ära kukub, muutes Eesti igas mõttes väga haavatavaks. Pealegi, kas turismist võiks leiba lauale saada täiendavalt 150 000 inimest? 5."Lõhmuse sõnul peab demokraatliku õigusriigi aluseks peaks olema info vaba liikumine ja usaldusväärsus, kuid praegused andmed näiteks Eesti metsasuse kohta on mõneti vasturääkivad." Kui kasvavat metsa saaks riigi tasandil lihtsalt mõõta millimeetri täpsusega, siis saaksime täpsemaid andmeid. Eesti metsaandmete kvaliteet ja metsanduslike õigusaktide kvaliteet on maailma tipp. Mõõtmise täpsuse kasvatamine läheks ühiskonnale palju kallimaks maksma, kui natuke täpsematest tulemustest saadav tulu. On juba ajalooline väljend: "Metsandus on circa värk". Õnneks on riiklikult kasutatavad metoodikad täpsemad ja pikema statistilise võrdlusbaasiga, kui viidatud uurimus.
Norra
27. okt. 2017 14:32
Mis lageraie jutt see Norra kohta on? Norra keelas ära toodete ostmise riikidest, kus kasvatatakse produkte raadamise teel. Deforestation ei ole lageraie vaid raadamine. Üleüldse on norras kaitse all 4% metsadest, ülejäänud on MAJANDUSMETSAD. Inimene võiks endale selgeks teha mingid üldised mõisted, enne kui hakkab neid tõe pähe teistele kuulutama. http://www.bbc.com/earth/story/20151104-discover-how-norway-saved-its-vanishing-forests