"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lindström: seeniorite kodu on paljude eakate jaoks parim variant (1)
28. oktoober 2017
Scanpix

"Pean Tallinna ideed seeniorite maja ehitada väga tervitatavaks ja positiivseks algatuseks," rääkis Kouvola tervisekeskuse peaarst Ingmar Lindström. "See on väga hea mõte!" Majas elaksid eakad eraldi korterites, kuid samas tegutseksid ka sotsiaalnõustaja, koduõde, söökla ja kohvik, seal oleks puhkeruumid, saaks lasta pesu pesta ning vajadusel söögi tuppa tellida.

“Hooldekodude tüüpe on Soomes väga erinevaid ja valik oleneb inimese olukorrast ja vajadustest,” ütles Lindström. “Kas vajatakse pidevat abi ja pidevat õe juuresolekut või ei. Tihti vajatakse õe juuresolekut 24 tundi ööpäevas ja hooldekodusse tullakse haiglast pärast tõsisemat haigust.  Hooldekodu vajavad samuti need, kes tulevad sinna terviseseisundi halvenedes kodust.”

Samas on Lindströmi sõnul palju neid eakaid, kes järjepidevat meditsiinilist hooldust ei vaja, kuid omapäi kodus hakkama saada ikkagi keeruline.

“Eakatele üüritakse ruumid, kus kõik teenused on tagatud nagu hotellis,” sõnas Lindström. “Seda võib nimetada ka seeniorite majaks. Selle elanikud saavad suhteliselt hästi hakkama, kuid oma kodustes tingimustes jääb turvalisusest nii enda kui teiste jaoks vajaka. Seepärast seeniorite kodu on nende jaoks parim variant. Nad elavad nagu omas kodus, kuid ka meditsiiniõde on vajadusel kohapeal abiks. Näiteks aitab retseptiravimite ostul.”

Ideed ehitada seeniorite maja tüüpi hoone ka Tallinna peab Lindström heaks ideeks.

“Eestis on see valdkond seni olnud just mitte väga populaarne teema, seepärast pean Tallinna algatust seeniorite maja ehituseks väga tervitatavaks ja positiivseks algatuseks,” ütles Lindström. “See on väga hea mõte!”

Lindström töötan praegu peaarstina Kouvola linna tervisekeskuses, mis vajaks tema sõnul viitteist arsti praeguse kümne asemel.

“Arstide puudus on ka Soome probleem,” ütles Lindström. “Meil ongi enamus arste välismaa taustaga, eestlaste kõrval on venelasi ja ukrainlasi. Tervisekeskuses on koduõendus, nõuandla arstid ja valvearstid.”

Arstid soovitavad elustamisõpetust jagada juba põhikoolis.

“Kindlasti peaks elustamisõpe olema juba koolides. Absoluutselt!” kinnitas Eesti erakorralise meditsiini arstide seltsi juhatuse liige Ago Kõrgvee. “Me Tartus oleme juba neli aastat teinud oktoobris üle-euroopalisel südame taaskäivitamise päeval kampaaniat, kus koolitame tuhandeid inimesi avalikes kohtades. Õpetame mulaažide abil, mida peaks kliinilise surma kahtluse korral  tegema. Meil on positiivne tagasiside, et need inimesed, kes sellisel moel koolitust on saanud, on seda ka rakendanud.”

Kõrgvee sõnul on tihti otsustavad just esimesed minutid, kus kiirabi veel kohale pole jõudnud.

“Koolituse andmine annab ennekõike kodanikujulgust mitte mööda minna, vaid astuda ligi ja alustada abi andmist,” sõnas Kõrgvee. “Selle inimese seisukohalt on ülitähtis, et alustatakse abi andmist enne kiirabi saabumist, sest kiirabi võib ka kõige kiiremal sõidul võib hiljaks jääda. Vaatamata edukale elustamisele võib hilinemisega kaasneda ajukahjustus. Sellepärast peame ülioluliseks, et praktilise elustamiskoolitusega algust teha juba põhikooli viimases klassis.  Siis me kasvatame selliseid julgeid ettevõtlikke tulevasi kodanikke, kellele me võime tõepoolest loota, kui keegi abi vajab.”

Sama meelt on Tallinna perearstide seltsi juhatuse esinaine Reet Laidoja.

“Kindlasti! Need ju, kes käivad autojuhi koolituse läbi, selle õpetuse saavad. Miks mitte siis ka töökohtades esmane elustamistehnika inimestele selgeks teha. Tegelikult on see meie kõigi kohustus, osata esmaseid elustamisvõtteid. Aine võiks sisse viia ka tavakoolidesse terviseõpetuse raames. Tihti on inimestel hirm aitamise ees, kuid abi andmisega hullemaks olukord ei muutu. ABC on suhteliselt lihtne – hingamisteed tuleb lahti hoida ja tuleb teha südamemassaazi. Suust suhu hingamine ei ole enam aktsepteeritud, seda elustaja enda seisukohalt. Kui pole spetsiaalseid vahendeid, võib tekkida nakkusoht.”

Eraldi korterid tulevad ka sotsiaalmajja

• Lähiajal lähevad kapitaalremonti Sõpruse pst 5 ja Paagi 10 asuvad sotsiaalmajad.

• Seni oli Paagi tänaval mitme toa peale ühine pesemisruum ja köök. Remondi käigus muutuvad hooned energiasäästlikuks ning sinna tulevad eraldi kööktoad koos pesunurgaga.

• Majja tuleb praeguste ühisköökide ja avarate fuajeede arvelt kortereid juurde. Esimesele korrusele saab edaspidi ka ratastooliga.

• Laieneb ka Sõpruse pst maja sotsiaalkeskus.

 

Linn pakub eakatele ka häirenuppu ja koduhooldust

• Linn pakub eakale ka hooldekodu toetust, kui vanainimene või tema sugulased ei suuda koha eest maksta. Toetuse saamiseks tuleb esitada taotlus oma linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnale. Kui näiteks Iru hooldekodus pole vaba kohta, saab elanik soovi korral minna mujal Eestis asuvasse hooldekodusse.

• Kodus olles kehva tervise tõttu abitusse olukorda sattuda võivatele eakatele ja puuetega inimestele pakub linn häirenuppu. Seadmete paigalduse ja hoolduse eest tasub linn, teenuse kasutamise eest eakas ise. Nupu saamiseks tuleb pöörduda Tallinna hoolekande keskusse.

• Toimetulekuraskustes linlased võivad saada linna abil päevas ühe täisväärtusliku toiduportsjoni, nt suppi vm sooja toitu. Lõunat saab süüa sotsiaalkeskuses kohapeal või taotleda sotsiaalhoolekande osakonnalt toidu kaasavõtmiseks talongid.

• Päevakeskused pakuvad eakatele huvitegevust ja mitmesuguseid sotsiaalteenuseid, näiteks saab kasutada dušši ja sauna. Päevakeskused korraldavad lisaks huvialaringidele ka põnevaid üritusi. Sotsiaalteenuse kasutamine ja huviringidest osavõtt on tasuline, igal sotsiaalkeskusel on oma teenuste hinnakiri.

• Eakatele, puudega inimestele ja toimetulekuprobleemidega lastega peredele pakub linn koduteenust, mis tähendab abi igapäevatoimetustes. Sõltuvalt majanduslikust olukorrast on teenused osaliselt või täielikult tasuta, abivajaduse otsustab linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond. Tasuta on koduteenused neile, kelle sissetulek jääb kehtivast palga alammäärast allapoole.

• Mäluhäiretega eakatele pakub linn päevahoidu, mis on mõeldud peredele, kes ei saa dementset eakat üksi koju jätta. Eakate päevahoid võimaldab neil kodus edasi elada, nende lähedastel tööl käia ja neile puhkust anda. Lisaks päevasele hooldusele pakutakse neile mälutreeninguid, tegevusi füüsilise tervise säilitamiseks, võimalusi puhkuseks ja suhtlemiseks. Teenuse vajalikkust hindab perearst või psühhiaater ja seda saab kasutada pikemaajaliselt, üksikutel päevadel või tundidel nädalas.

• Kõigist teenustest ja nende osutajatest annab ülevaate linna koduleht tallinn.ee


Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Võib-olla
29. okt. 2017 14:03
Minu meelest oleks seenioride jaoks parim variant kui nad saaksid nii suurt pensini, et neil oleks koduabiline ja medtöötajad külastaksid kodu. See viimane teenus oleks muidugi tasuta. Kodu on parim koht vana inimese jaoks. Muidugi ka pere abi on tähtis.