"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti ja Luksemburgi majandusministrid allkirjastasid leppe 10,5 miljoni euro eest energiastatistika vahetamiseks (0)
07. november 2017

Lepingule kirjutasid alla majandus- ja taristuminister Kadri Simson ning Luksemburgi Suurhertsogiriigi asepeaminister ja majandusminister Étienne Schneider.

Müüdavad kogused on fikseeritud 2018. ja 2020. aastal toimuvate tehingute kohta, kokku mahuga 700 GWh, hinnaga 15 eurot/MWh – kogusummas 10,5 mln € . Lisaks on kokku lepitud tingimused, et Luksemburgil oleks võimalik ostetavaid koguseid suurendada.

Eesti taastuvenergia osakaal on täna juba niivõrd kõrge, et ületab meie EL ees võetud sihttaset (25%). See suur osakaal moodustub ennekõike soojusmajandusest (kaugküttes ja kodumajapidamisest kasutud küttepuit). Luksemburgiga sõlmitud tehing moodustab ca. 1/3 meie iga-aastasest ülejäägist aastatel 2018 ning 2020.

Täpsema info leppe kohta leiab MKM-i kodulehelt.

Taastuvenergia tootjad tervitavad Eesti ja Luksemburgi vahel sõlmitud energiastatistika ülekande lepingut

Eesti Taastuvenergia Kojasse koondunud taastuvenergia tootjad ja arendajad tervitavad täna Eesti ja Luksemburgi vahel sõlmitud energiastatistika ülekande lepingut.

Taastuvenergia Koja juht Rene Tammist selgitas, et EL taastuvenergia direktiivi kohaselt võivad EL liikmesriigid oma taastuvenergia eesmärgi täitmiseks teha koostööd, kasutades selleks nii statistikakaubandust, ühiseid toetusmeetmeid kui ka ühisprojekte. Riigid nagu Eesti, kes on oma 2020 aasta taastuvenergia eesmärgid juba täitnud, saavad aidata täita teiste riikide vastavaid kohustusi.

Tammist leidis, et Eesti on minevikus olnud väga edukas nn rohelises kaubanduses, peamiselt tänu kasutamata saastekvoodi ühikute ehk AAU’de (Assigned Amount Units) müügile. Eestil peaks proovima AAU-de müügi edu korrata taastuvenergia koostöömehhanismide rakendamise abil. Referentslepingu allkirjastamine Eesti ja Luksemburgi poolt loob selleks head eeldused. “Eesti taastuvenergia tootjatel ja arendajatel on võimekus ja huvi taastuvenergia koostöömehhanismides edukaks osalemiseks,” lisas Tammist

Tammist tõi ka välja, et riik ja energiatootjad on asunud taastuvenergia koostöömehhanismide edendamiseks koostööle, sest Riigikantselei eestvedamisel on moodustatud Valitsuse majandusarengu komisjoni ekspertrühm, mis töötab Eestile välja plaani, kuidas Euroopa Liidu taastuvenergia statistikakaubanduses edaspidi osaleda.

Eesti Taastuvenergia Koda on asutatud 13. mail 2011. aastal taastuvenergia tootjate ja mittetulundusühingute poolt, et aidata kaasa taastuvenergia laiemale kasutuselevõtmisele Eestis. Koja pikaajaliseks sihiks on täielik üleminek taastuvate allikate kasutamisele energiamajanduses.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.