"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pillifondi kogu täienes enam kui 400 aasta vanuse viiuliga (0)
14. november 2017
Ann Vaida

Vladimir "Boba" Sapožninile kuulunud 17. sajandist pärit hinnalise viiuli sai kasutamiseks Frankfurdi muusika- ja esituskunstide akadeemias õppiv Hans Christian Aavik. 

Pill teenis tuntud Eesti artisti kogu tema pika karjääri jooksul. Viiuli on valmistanud Itaalia pillimeister Giovanni Paolo Maggini 1610. aasta paiku. Tegemist on pillifondi ühe kallima muusikainstrumendiga, mis anti tähtajaliseks kasutamiseks Frankfurdi muusika- ja esituskunstide akadeemias õppivale Hans Christian Aavikule.

“Perekond Sapožnin on teinud muusikasõpradele harukordse kingituse, andes Eesti üht tuntumat interpreeti teeninud ajaloolise instrumendi noorele viiuldajale kasutamiseks,” ütles Eesti Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru. “See annab talle võimaluse maailmatasemel edukalt esineda ning klassikalise muusika austajatele erakordseid elamusi pakkuda.”

David Oistrahhi unistus

“Perekonnalegend räägib, et kui Moskvas ringreisil olnud vanaisale seda viiulit müügiks pakuti, laenas Boba omaaegsetelt NSV Liidu tippinterpreetidelt päevaga selle ostmiseks raha kokku. Kui teine kuulus viiuldaja David Oistrahh sellest järgmisel päeval kuulis, proovinud ta sundida viiulit müünud meistrit tehingut tagasi pöörama ja seda pilli talle müüma. Raha oli siiski juba makstud ja pilli omanikuks jäi vanaisa Boba,” rääkis pilli jõudmisest perekonda Vladimir Sapožnin.

Ajaloolisi keelpille on maailmas hinnanguliselt säilinud vaid 7000 ringis ning kaheksa neist asuvad nüüd tänu erainvestoritele ja Kultuurkapitalile Eestis. Sellisel pillil mängimine on hädavajalik, et lüüa läbi rahvusvahelises tippkonkurentsis orkestrandi, kammermuusiku või solistina.

Aitavad imelapsi

Pillifondi kollektsiooni pillid kuuluvad erainvestoritele, kes annavad need fondi vahendusel tähtajaliselt muusikute kasutusse. Eesti Pillifondi pillide hulka kuulub viis viiulit, altviiul ja kaks tšellot. Vanimad fondi pillid pärinevad 17. sajandist. Tänu paar aastat tegutsenud fondile saavad juba kaheksa andekat muusikut kasutada maailma tippklassi kuuluvaid keelpille, mille soetamiseks neil muidu raha puuduks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.