"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna Sadam saaks IPO-ga seoses maksta riigile üle 150 miljoni euro (0)
16. november 2017
Scanpix

Tallinna Sadam emiteerib aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) puhul uusi aktsiaid, kuid maksab riigile vähemalt 123 miljoni euro suurusest jaotamata kasumist erakorraliselt dividende, millele lisanduks tulumaks.

Järgmise aasta alguses Tallinna börsile minev AS Tallinna Sadam emiteerib avalikul esmapakkumisel uusi aktsiaid ning Eesti riik aktsiaid ei müü, kuid riik plaanib võtta ettevõttest erakorraliselt dividende, ütles majandus- ja infrastruktuuriminister Kadri Simson neljapäeval ajakirjanikele, vahendas BNS.

Simson lisas, et täpne summa, mida ettevõte dividendideks maksab, on hetkel veel ebaselge, kuid selgub aktsiate avaliku pakkumise prospektis.

Tallinna Sadama eelmiste perioodide jaotamata kasum on 30. septembri seisuga 96,3 miljonit eurot ning üheksa kuu kasum veel 26,8 miljonit eurot, mistõttu oleks potentsiaalselt jaotatavat kasumit vähemalt 123 miljonit eurot, mis tõenäoliselt suureneb aasta lõpuks veelgi. Kogu kasumi välja maksmine tooks kaasa täiendava tulumaksu maksmise riigile vähemalt 30,8 miljoni euro ulatuses.

Dividendid makstaks Tallinna Sadama eelnevate perioodide jaotamata kasumi arvelt, kuid sisuliselt emissioonist saadavate rahadega. “Emissioonist saadav tulu läheks Tallinna Sadama aktsiakapitali, mis tagab piisava rahavoo ning mis tagab, et saaks maksta ka erakorralist dividendi,” ütles Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm.

Dividendid lähevad Simsoni sõnul mitte riigieealrvesse, vaid valitsuse likviidsusreservi. Dividendidelt laekuv tulumaks läheks siiski riigieelarvesse.

Tänavu maksis Tallinna Sadam riigile 48 miljoni eurot dividende, millele lisandus veel 12 miljonit eurot dividendidelt makstud tulumaksu.

Valitsus andis neljapäeval majandus- ja taristuministrile nõusoleku riigifirma Tallinna Sadam aktsiate avaliku esmase pakkumise ettevalmistuste jätkamiseks ja kiitis heaks edasised tegevused, põhimõtted ning ajakava.

Plaani kohaselt saab Tallinna Sadama aktsiatega hakata kauplema Nasdaq Tallinna börsil järgmise aasta esimeses pooles. Avalikule kauplemisele läheb kolmandik ettevõtte aktsiatest, kontrolliv enamus jääb riigile.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.