"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Sarapuu: Reformierakond kaitseb üle 2100 euro teenivat "lihtrahvast" (1)
17. november 2017
Scanpix

"Kahju, et Kaja Kallas võitleb kogu oma energiaga väheste inimeste eest, kes peavad kuus maksimaalselt 36 eurot juurde maksma," sõnas Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu, kelle hinnangul Kallasel on eurosaadiku 8500-eurose palgaga tõenäoliselt raske mõista, miks on vaja tulumaksuvaba miinimumi tõsta 500 euroni.

Sarapuu sõnul on Kaja Kallasel Euroopa Parlamendi saadiku 8500 eurost palka teenides tõenäoliselt raske mõista, miks on vaja tulumaksuvaba miinimumi tõsta 500 euroni, sest maailmad, milles inimesed elavad, ongi erinevad. “Mediaanpalk ehk number, millest pooled töötajatest saavad rohkem ja pooled vähem palka, on hetkel alla 900 euro. Tulumaksuvaba miinimumi tõus toob igaühele, kelle palk on kuni 1200 eurot 64 eurot kuus lisa ehk 768 eurot aastas,” rõhutas Sarapuu.

Ta tõdes, Reformierakonnas valitseb täielik mõistmatus reformi põhjuste üle, sest Eesti inimeste tegelik eluolu on meid rikkaimate riikide hulka lubada vedanute silmist mööda läinud. “Praegu kaitsevad Reformierakond ja Kaja Kallas raevukalt kuus 2100 eurot ja enam teenivat “lihtrahvast”, kes peavad maksma kuni 36 eurot kuus oma sissetulekust,” ütles Sarapuu.

Kui rikkad on Eesti pensionärid?

Fraktsiooni esimehe sõnul on arusaamatu ka mure kaotavatest pensionäridest, kes peavad riigile juurde maksma või palkama endale raamatupidajad. “Kui meie riigis on niivõrd palju pensionäre, kelle sissetulekud on üle 2100 euro kuus, siis on praegune valitsus suutnud aastaga korda saata ime. Ma oleks väga tahtnud, et nii see tõesti oleks, aga nii see ju pole!” ütles Sarapuu.

Lisaks tõi Sarapuu välja, et Kallase sõnul kiidavad kõik praegust “lihtsat” tulumaksusüsteemi, mille muutmine on tragöödia ja meie justkui ainus konkurentsieelis. “Absoluutne enamus Euroopa riikidest ja mujalt kasutab juba ammu astmelist tulumaksu. Kui see keerukus oli 90ndate alguses võib-olla tõesti probleemiks, siis praegusel arvutite ja digivõimaluste ajastul on arvutamise võimatusest rääkida rumalus. Selline saamatus oleks pigem primitiivse riigi tunnus, mis küll ei tekita meis välisinvestorite silmis suuremat usaldust,” selgitas Sarapuu.

Kadri Simson: Isegi reformierakondlased ei saa eitada, et maksureform suurendab inimeste sissetulekuid

Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni hinnangul ei ole imekspandav, et juhtivad reformierakondlased eesotsas Kaja Kallasega maksureformi lahmiva kriitikaga kostitavad. “Kui Kallas väidab, et “maksumuudatustest ei võida suurt mitte keegi”, siis nimetab ta mitte kellekski ligikaudu 85% Eestis töötavatest inimestest.”

“Reformierakonna püha lehm, ühetaoline maksusüsteem, saab 2018. aastal viimaks ümberpööratud ning see häirib neid. Reformierakonna valitud tempoga oleks tulumaksuvaba 500 euroni jõutud alles aastal 2049. Jah, uus maksusüsteem toob kaasa astmed ja erinevad maksumäärad. Kuid see toob kaasa ka olukorra, kus maksumuudatustes võidavad kõik kuni 1776 eurot kuus teenivad inimesed. Jagan peaministri arvamust, et senistest arusaamadest irdumine on ainult tervitatav, kui sellega kaasneb Eesti inimeste suurenenud sissetulek ja parem hakkama saamine,” kommenteeris Keskerakonna aseesimees Kadri Simson Kaja Kallase kriitikat.

Majandusministri sõnul ei tasu Kallasel karta, et maksumuudatuste selgitamiseks loodavad digitaalsed lahendused Eesti e-lahenduste eelarvet liigselt kulutaks. Märksa kurnavamaks võib pidada ID-kaardiga ilmnenud probleeme, mida võib pidada suuresti Reformierakonna valitsuste möödalaskmiste lappimiseks, kuid ka sellega saadakse suurepäraselt hakkama.

Kõrgepalgalinegi ei kaota palju

Simson jätkas: “Mis puudutab maksureformi mõistmist, siis soovitan Kaja Kallasel külastada maksu- ja tolliameti veebilehte. Seal on maksumuudatused põhjalikult lahti selgitatud ning minule teadaolevalt pakutakse antud keskkonnas peagi ka lahendust, kus iga inimene saab oma maksuvaba tulu nö reaalajas vaadata. Kuid juba etteruttavalt võin reformierakondlased maha rahustada. Isegi kõrgema palgaga inimene ei kaota maksureformi tõttu mingisugust kosmilist summat – jõukam vähemus maksab edaspidi 1 kuni 36 eurot rohkem tulumaksu. Usun, et taoline lisasumma ei võta kõrgema palgaga inimestel tükki küljest ja muudab ühiskonda solidaarsemaks.”

“Astmeline tulumaks on Reformierakonnale aastaid õudusunenäoks olnud, kuid seda ei tasu karta. Euroopa Parlamendi saadikuna teab Kaja Kallas hästi, et suur osa Euroopast kasutab just astmelist tulumaksu,” lõpetas Simson.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

soovitaja
17. nov. 2017 21:16
https://arvamus.postimees.ee/4312495/olaf-suuder-aidake-eelarve-tais-juua?_ga=2.41129442.1777084025.1509128534-306378047.1409497078