"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
BFM teeb sõltuvusi käsitleva filmi noortelt noortele (0)
19. november 2017
Scanpix

Teemadeks on interneti, sotsiaalmeedia ja nutiseadmete sõltuvus, narkootikumid, alkohol, tubakas, kohvi, suhkur, ravimid ning adrenaliini tekitavad ekstreemsed tegevused.

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut (BFM) alustab veebruaris projektiga “Sõltuvus,” mille tulemusena valmib sõltuvusteemaline film noorte jutustustest noortele, vahendas BNS.

Projekt “Sõltuvus” on uudse lähenemisega sotsiaalkampaania, mis lähtub põhimõttest noorte inimeste lood noortest inimestest jutustatuna noorte inimeste poolt, kirjutas BFM projekti toetamise taotluses hasartmängumaksu nõukogule.

Kampaania keskseks elemendiks on BFM-i filmitudengite poolt tehtud lühifilmide kassett, mis koosneb kuuest, veatult kokku sobivast lühifilmist moodustades nii pooleteisetunnise terviku noorte lugudest tänapäevaste sõltuvuste teemal. Filmi esilinastus on planeeritud 2019. aasta 1. septembrile

Teemad, millele projekt keskendub, on interneti, sotsiaalmeedia ja nutiseadmete sõltuvus, narkootikumid, alkohol, tubakas, kohvi, suhkur ja lihtsasti kättesaadavad ravimid ning adrenaliini tekitavad ekstreemsed tegevused.

Tervise Arengu Instituudi uuringutest selgub, et kuigi noorte kokkupuuted suitsetamise ja alkoholi tarvitamisega on mõnevõrra vähenenud, oleme võrdluses teiste riikidega siiski esimeste hulgas noorte varajase alkoholi tarvitamise ja purju joomine poolest, märkis BFM taotluses.

Kasvavaks probleemiks on narkootikumide, sealhulgas kanepi tarvitamine ning suurenenud on korduvalt elu jooksul narkootikume tarvitanud noorte hulk ja aktiivsete tarvitajate osakaal.

Suurenenud on ka vaimse tervise probleemide levik noorte seas – noored on enam kogenud depressiivseid episoode, uinumisraskusi ja üleväsimust. Laste vaimset tervist mõjutab üha enam ka internet ja internetis viibitud aeg kui ekraaniaeg -televisioon, arvuti ja muud elektroonilised seadmed.

Ligikaudu pooled 11-15-aastased noored veedavad koolipäevadel ekraani taga viis või enam tundi, probleemiks on liigne internetikasutus kui internetisõltuvus.

Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli koostöös läbi viidud laste internetisõltuvuse uuringu “Digilaps” tulemused näitavad, et kuigi lapsi, keda võiks otse sõltlaseks pidada, on vähe, on ometi ka tavalistel lastel liigne internetikasutus seotud nii kehvemate koolitulemuste, tervise kui ka probleemsemate peresuhetega.

Projekti maksumus on 99 000 eurot, hasartmängumaksu nõukogult taotleb BFM 20 000 eurot.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.