"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Modernne tsirkus ühendab trikid, teatri ja sotsiaalkommentaari (0)
26. november 2017
Scanpix

"Tänapäeva üksikus maailmas vajavad kõik kohta, kuhu kuuluda - poliitilisest ekstremismist joogaklubideni," ütles Balti- ja Põhjamaade moodsa tsirkuse truppe ühendava Baltic Nordic Circus Network koordinaator Lisa B. Frank. "Tsirkusel on võimalus olla samuti ühendajaks - anda võimalus kuhugi kuulumiseks nendele, kellel seda kohta muidu pole."

Rootsis, Stockholmi lähistel on Subtopia-nimelises kultuurilinnakus toimus moodsa tsirkuse mess Subcase, mis viis kokku artistid ja etenduste korraldajad. Messil kohtusid oma ala professionaalid, kes üritavad vastust leida küsimusele, kus on moodsa tsirkuse koht ühiskonnas.

Modernne tsirkus ühendab endas akrobaatika ja muud traditsioonilised tsirkusetrikid ning muusika- ja helikunsti aga ka terava sotsiaalse narratiivi.

“Me oleme kõik jutuvestjad,” tõdes tsirkusetrupi eestvedaja Vicki Amedume Suurbritanniast. “Me oleme kõik kaasatud loomisakti nii meie oma elude kui kogukondade sees. Jutuvestmine on viis oma keerulisest elust selgust saada – nii saame enda kogemused ka teistele lähemale tuua.”

Tallinnas ja paljudes teisteski paikades keelatud loomatsirkustega modernset tsirkust kodumaise tsirkusefestivali HOOG eestvedaja Anu Tähemaa sõnul ei maksa. “Modernsel tsirkusel on väga pikk ja kirju traditsioon. Nad lahkavad oma etendustes tihti ka sotsiaalseid probleeme ja tegemist on eelkõige kunstiga,” märkis ta. “Võrdlus loomatsirkustega võib moodsa tsirkuse artistidele olla lausa solvav.”

Lina B. Frank, Baltic Nordic Circus Networki koordinaator märkis, et tsirkus aitab leida ühist keelt nii riikideüleselt, kui kogukondade sees. “Balti ja Põhjamaad on küll sarnaste tõekspidamiste ja väärtushinnangutega, kuid erinevused poliitilises kliimas määravad, millised muutused ühiskonnas toimuvad, kes ja milliseid otsuseid langetab ning millised projektid saavad toetuse,” sõnas Frank. “Meie eesmärgiks on muuta meie erinevused tugevusteks ja teha kindlaks iga riigi eelised ning nende kaudu koos edukad olla – tahame väljajäetud sisse tuua ning teha nõrga tugevaks.”

“Me tahame kõik kuhugi kuuluda,” jätkas Frank. “Tänapäeva üksikus maailmas vajavad kõik kohta kuhu kuuluda – poliitilisest ekstremismist joogaklubideni. Tsirkusel on võimalus olla samuti ühendajaks – anda võimalus kuhugi kuulumiseks nendele, kellel seda kohta muidu pole.”

Tsirkusega põgenemine annab Franki sõnul võimaluse publikuna etenduse ajaks argimuredest pääseda aga ka kogu kogukonna probleemidele lõplikke lahendusi leida. “Tsirkus on ristteel – kas oleme valmis suurema kaasavuse nimel loobuma oma eksklusiivsusest? Kas me suudame päästa maailma, üks inimene korraga?” tõstatas Frank küsimused.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.