"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Politsei: info väidetavast intsidendist Harku vallas osutus vääraks (0)
26. november 2017
Scanpix

Politsei teatel osutus väärinfoks väidetav intsident tundmatutest meestest, kes reedel Harku vallas kooliealist last valges kaubikus kinni hoidsid.

Politsei kontrollis laekunud kuriteoteadet, mis ei osutunud tõeseks, teatas Põhja prefektuuri pressiesindaja Marie Aava täna.

“Asusime kohe, kui meieni jõudis info vahejuhtumist, asjaolusid välja selgitama ning töö vältas kogu nädalavahetuse. Täna (pühapäeval) võin kinnitada, et reedel sotsiaalmeedias kirjeldatud vahejuhtum aset ei leidnud,” ütles Aava.

“Selles veendumiseks viisime läbi hulga menetlustoiminguid, analüüsime infokilde ning suhtlesime asjaosalistega. Alustatud kriminaalmenetlus lõpetatakse. Püüame perele igakülgselt toeks olla, et infomüra tagajärgede gatoime tulla,” lisas ta.

Aava rõhutas, et on oluline, et igasuguse kahtluse korral teavitatakse alati esimesena politseid.

“Inimeste soov kogukonna liikmeid kodukohas toimuvast informeerida on mõistetav, kuid nii alarmeerivad postitused tuleks väga hoolikalt läbi mõelda. Sotsiaalmeedias levib info kiiresti ja kaugele. Vigade ja ebatäpsuste korrigeerimine sotsiaalmeedias on keeruline, kui mitte võimatu, eriti kui info on levinud ka massimeediasse.”

“Kõige suurem oht ongi, et liikvele läheb kontrollimata info ning seda kõike enne, kui politsei jõuab asja uurima hakata. Tasub meeles pidada, et kui tegu ongi tõese infoga võimalikust kuriteost, võib sotsiaalmeedias levitatud info uurimist segada. Kui info osutub vääraks või moonutatuks, võib heas usus tehtud hoiatamise asemel sattuda löögi alla inimeste turvatunne, sest kogukonna liikmete seas hakkab levima paanika ja hirm,” ütles Aava.

“Seetõttu soovitame alati sellise infoga pöörduda oma (piirkonna-) politseiniku või näiteks veebikonstaabli poole. Politseinikud saavad infot kontrollida ning seejärel on võimalik koos otsustada, kas ja kuidas vajadusel ka kogukonna liikmeid hoiatada,” lausus ta.

Politsei soovitab sotsiaalmeedias info levitamisele ja jagamisele eelnevalt veenduda informatsiooni tõesuses, postitaja taustas ja motiivides. Lisaks tuleks veenduda informatsiooni värskuses, sest vahel juhtub, et tegu on aastate taguse looga, mida ei peaks uuesti tähelepanu alla tooma, ütles Aava.

“Määrava tähtsusega on sotsiaalmeedias see, kuidas ja milliste sõnadega teavet jagame. Vajadusel küsi veebikonstaablilt nõu Facebookis,” lisas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.