"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eksperdid perevägivallast: kodust peaks lahkuma ründaja, mitte ohver (0)
01. detsember 2017
Scanpix

"Kõik politseinikud ja peaagu kõik juristid arvavad, et lahkuma peaks vägivallatseja ning talle peaks kehtestama lähenemiskeelu," märkis lähisuhtevägivalla teemalist uuringut esitlenud Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi teadur Iris Pettai. Samas on ohvrit süüdistav suhtumine jätkuvalt tõsiseks probleemiks. 66,9 protsenti ekspertidest arvas, et enda suhtes toimepandud vägivallas võib olla süüdi ka mehe kallal näägutav naine.

Eesti Avatud Ühiskonna Instituut koostöös Tartu Ülikooli õigusteaduskonnaga korraldas 2017.aastal (juuni-oktoober) üle-Eestilise lähisuhtevägivalla teemalise ekspertküsitluse, milles küsitleti prokuröre, kohtunikke, advokaate ja politseiuurijaid.

Vaja eraldi perevägivallaseadust

Raul Narits Tartu Ülikooli õigusteaduskonnast nentis uuringu esitlusel, et kogu maailmas ja ka Eestiski leiab praegu aset märkimisväärne murrang lähisuhtevägivalla vastu võitlemises ning üha enam minnakse üle normikeskselt inimesekesksele lähenemisele, mis eeldab senisest avatumat ja süsteemsemat lähenemisviisi.

Inimesele keskenduv lähenemine julgustaks ekspertide hinnangul ka ohvreid koostööle ja abi otsima.

Uuringus küsiti ekspertide käest ka nende hinnangut eraldi perevägivalda käsitleva seaduse loomisele, mis enamjaolt ka toetust leidis. “55 protsenti advokaatidest, 37 protsenti uurijatest, 40 protsenti prokuröridest ning 45 protsenti kohtunikest usub, et eraldi perevägivalla seadus muudaks Eestis perevägivalla juhtumitega tegelemise tõhusamaks,” märkis samuti uuringut tutvustanud Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi teadur Iris Pettai, kelle sõnul küsitleti kokku üle 800 eksperdi.

Lahkuma peab ründaja

Kui praegu peab pahatihti kodus lahkuma vägivalla ohver, siis uuringust selgus, et kannatanu lahkumist pooldab tegelikkuses vaid 8 protsenti juristidest ja mitte ükski politseiuurija. “Pooldatakse valdavalt ikka seda, et vägivallatseja lahkuks,” märkis Pettai. “See räägib sellest, et oodatakse häid muudatusi ja uuendusi, mis oleksid ohvri- ja turvalisuse kesksed.”

Ei saa loota, et vägivallatseja võtab end kokku

Uuringus pakuti välja ka vägivallatsejale peale politsei väljakutset 1-2 nädala pikkuse lähenemiskeelu kehtestamist, mida pooldasid kõik vastanud politseiuurijad ja millele oli vastu vaid 8 protsenti juristidest, 84 protsenti juristidest oli aga tugevalt poolt. “See tähendaks seda, et kohe tagataks turvalisus, mitte ainult ei noomitaks ja loodetaks, et vägivallatseja võtab end kokku,” sõnas Pettai.

Süüdistatakse ka ohvrit

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna professor Silvia Kaugja tõi välja uuringust kajastunud seisukohad, mis paraku näitavad, et ohvrit süüdistav suhtumine on jätkuvalt tõsiseks probleemiks. “Enamuse vastanute hinnangul peituvad peamised naistevastase vägivalla põhjused kontrollivates ja agressiivsetes meestes, kes ei suuda end vihahoos kontrollida,” märkis Kaugja, lisades, et seda pidas suureks või väga suureks mõjutajaks üle 90 protsendi vastanutest.

“Samas pidas 66,9 protsenti vastanutest sama mõjuvaks põhjuseks ka naistepoolset meeste kallal näägutamist ja 62,5 protsenti süüdistas naiste mõtlematut käitumist – enda purju joomist, võõrastega kaasa minemist. 29,6 protsenti arvas ka, et naised on rünnaku kaasa toonud provotseeriva käitumise ja paljastava riietusega.”

Kaugja sõnul teeb ohvri süüdistamisest väga tõsise probleemi ka fakt, et paljud ohvrid ei julgegi abi otsida või võtavad hiljem süüdistuse tagasi. “Probleem ongi selles, et ühiskond tervikuna leiab, et naised on ka ise oma käitumise tõttu rünnakus süüdi. Paljud ohvrid arvavad, et politsei ei võta neid lihtsalt tõsiselt,” tõdes ta.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.