"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
FOTOD! Tallinna Kammerorkester kohtus oma esimese dirigendi Tõnu Kaljustega (0)
08. detsember 2017
Rene Jakobson

Tõnu Kaljuste asutas Tallinna Kammerorkestri 1993. aastal eesmärgiga luua keelpilliorkester, milles mängimine oleks muusikute põhitöö. 

Vaata galeriid (8)

25. hooaega tähistav Tallinna Kammerorkester andis kontserdi koos oma esimese dirigendi Tõnu Kaljustega. Kontserdil kõlas Arthur Honeggeri 2. sümfoonia, Johann Sebastian Bachi “Fuugakunst” ning inglise keelpillimuusika.

Tõnu Kaljuste asutas Tallinna Kammerorkestri 1993. aastal eesmärgiga luua keelpilliorkester, milles mängimine oleks muusikute põhitöö. 

Tõnu Kaljuste: “Võib öelda, et unistused on tihti suuremad kui võimalused. Kunagi plaanisin Eesti Filharmoonia Kammerkoori juurde oratooriumite tarvis suuremat koori ning Tallinna Kammerorkestri keelpillidele lisaks ka puhkpille. Koori ning orkestri ühisnimetajaks mõtlesin Eesti Kammerfilharmooniat. Praegu on mul hea meel, et nüüd on Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori koostöö jälle uut hoogu saamas ning mine tea, järsku on tuleviku tähtede seis soodsam. Tore oleks, kui kollektiivid saaksid suure proovisaaliga ühise kodu, kus tingimused vastaksid nende tasemele. Nad väärivad parimat.”

Tallinna Kammerorkestri tegevust korraldab täna Tallinna Filharmoonia ning orkester on üks vähestest õnnelikest Eesti muusikakollektiividest, kellel on oma proovisaal, ruumid individuaalseks tööks ja erinevate võimalustega kontserdisaalid. Seda kõike vanalinna ühes väärikamas hoones – Mustpeade Majas.  Orkestri olmelised tingimused on viimastel aastatel oluliselt paranenud ja tänuväärse algatusena kinkis Tallinna linn orkestrile sünnipäevaks 25 000 eurot pillide soetamiseks.

25 aastat Tallinna Kammerorkestrit

Meenutab Tallinna Kammerorkestri tegevprodutsent Kaido Kelder:

“Tõnu Kaljuste asutas Tallinna Kammerorkestri 1993. aastal ning oli selle peadirigent lühikese vahepausiga kuni 2001. aastani. Orkestri koostöö Kaljustega kestab tänaseni, nendevaheline läbisaamine ja laval esinemine on alati olnud heas mõttes väga loominguline. Orkestri jaoks on Eestis tehtud koostööprojektidest seni olulisemad Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni “Aadama Passiooni” ettekanne Noblessneri valukojas, osalemine Nargenfestivalil ja kõigil Pärdi päevadel. Oluline osa Eesti muusika paremikust – Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa, Veljo Tormise, Arvo Pärdi looming on jõudnud orkestri repertuaari just tänu Kaljustele.

Aastateks 1995–1996 kutsus Kaljuste orkestri peadirigendiks Juha Kangase, kellel on oluline mõju Tallinna Kammerorkestri arenemisel kõrgetasemeliseks keelpilliorkestriks. Kangas tõi orkestri repertuaari juurde keelpilliorkestrite tippteoseid, muuhulgas oli just tema see, kes tutvustas orkestrile Läti kultushelilooja Pēteris Vasksi loomingut. Olles samal ajal ametis ka Põhjamaade parima Keski-Pohjanmaa Kammerorkestri dirigendina, organiseeris Juha Kangas orkestrite ühiskontserte Eestis ja Soomes. Ta oli Tallinna Kammerorkestri kunstiline nõustaja ka aastatel 2001–2003 ning on teinud orkesteriga koostööd hiljemgi. 

Järgnenud kümnendil kureeris orkestri tegevust Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Eri Klas. Koostööd tehti paljude nimekate külalisdirigentidega, sealhulgas John Storgårdsi, Pietari Inkineni, Okko Kamu, Jaakko Kuusisto, Alexander Rudini, Lev Klõtskovi, Florian Dondereri, Dmitri Sitkovetskiga; samuti hinnatud Eesti dirigentidega nagu Neeme Järvi, Olari Elts, Paul Mägi, Arvo Volmer, Kristjan Järvi, Vello Pähn, Jüri Alperten, Mihkel Kütson, Anu Tali, Mihhail Gerts, Kristiina Poska, Andres Mustonen jpt.

2013. aastal sai Tallinna Kammerorkestri peadirigendiks Risto Joost. Temaga kohtus orkester esimest korda 2000ndate alguses, ja just läbi uue Eesti muusika. Lisaks esines Risto Joost ka orkestri ees lauljana – kontratenorina. Uue muusika esitamine on selles koostöös jätkuvalt aktuaalne, koos Risto Joostiga on orkester esitanud heliloojate nagu Ülo Kriguli, Toivo Tulevi, Tõnu Kõrvitsa, Jaan Räätsa, Helena Tulve, Rene Eespere loomingut. 

Koos esimese dirigendi Tõnu Kaljustega on Tallinna Kammerorkester osalenud arvukates rahvusvahelistes muusikaprojektides. Kaljuste on viinud orkestri kokku paljude tuntud dirigentidega, teiste hulgas eelpoolmainitud Juha Kangas Soomest, Terje Tønnesen Norrast, Richard Tognetti Austraaliast. Koos Kaljustega on orkester andnud kontserte pea kõigis Euroopa suuremates kontserdisaalides, aga ka USAs Carnegie Hallis ja Kennedy Centre’is, Jaapanis, Mehhikos ning esinenud suurtel muusikafestivalidel. Koos Kaljustega on orkester osalenud kümnekonna plaadi salvestamisel plaadifirmale ECM. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.”

Tõnu Kaljuste asutas Tallinna Kammerorkestri 1. aprillil 1993. Sünnipäeva puhul toimuvad 2018. aasta märtsis ja aprillis pidunädalad – igal nädalal on kavas uus omanäoline kontsert ning 7. aprillil 2018 toimuvat galakontserti juhatavad kõik aastate jooksul orkestrile olulised dirigendid: Jaakko Kuusisto, Juha Kangas, Tõnu Kaljuste ja Risto Joost.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.