"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ratas sooviks Balti- ja Põhjamaade ühist andmevahetusplatvormi (0)
15. jaanuar 2018
Scanpix

Peaminister Jüri Ratase hinnangul võiks Eesti ja Soome vahel algatatud ühine andmevahetusplatvorm laieneda kõigile Balti- ja Põhjamaadele.

“Meil oli täna ka juttu digitaalsest ühiskonnast ja sellest, kuidas 29. septembri (Euroopa Liidu digitipp)kohtumise valguses Eesti ja Taani saaksid teha kahepoolset koostööd andmete vahetamise osas. Ja miks mitte näha seda koostööd veel laiemalt Põhjamaade ja Balti riikide vahel,” ütles Ratas esmaspäeval peetud pressikonverentsil pärast kohtumist oma Taani kolleegi Lars Løkke Rasmussen, vahendas BNS.

“Seda enam, et Eesti ja Soome X-tee liidestamine on juba töös,” lisas peaminister Ratas, kelle sõnul ühendab Eestit ja Taanit “tugev digigeen”.

Euroopa Komisjon on avaliku ja erasektori koondarvestuses hinnanud Taani digitaalselt kõige arenenumaks riigiks Euroopa Liidus, Eesti on üheksandal kohal.

Juunis asutasid Eesti ja Soome X-tee arendamiseks MTÜ nimega Nordic Institute for Interoperability Solutions (NIIS) ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut ning see hakkab paiknema Tallinnas.

Loodud ühingu eesmärk on tagada e-riigi infrastruktuuri kvaliteet, jätkusuutlikkus ja rahvusvahelise koostöö toimimine. X-tee on Eesti e-riigi üks olulisemaid tugisambaid, mille laitmatu ja jätkusuutliku toimimise abil on võimalik tagada riigi infosüsteemi funktsioneerimine.

X-tee on turvaline infosüsteemide andmevahetuskiht, mis võimaldab andmekogudel ja registritel omavahel turvaliselt ning teatud volituste piires suhelda. X-tee abil vahetab andmeid ligikaudu 1000 Eesti asutust ning selle nähtavaks osaks on näiteks eesti.ee portaali kaudu kättesaadavad teenused.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.