"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vaata, mida peaks arvestama töö- või eraautot liisides (1)
15. jaanuar 2018
Scanpix

Aasta alguses jõustuvad erinevad maksumuudatused, nende hulgas ka palju vastakaid arvamusi tekitanud sõiduautode erisoodustusmaks. Kumb on ikkagi mõistlikum – kas auto liisimine füüsilise või juriidilise isiku alt?

Tulumaksuseaduse muudatuse tulemusena asendatakse ettevõtte autode maksustamise erisoodustuse süsteem auto võimsusest ja vanusest sõltuva arvestusega ning kaovad ära ka sõidupäevikud erasõitudeks kasutatavate autode puhul.

Maksumuudatuste kohaselt ei sõltu erasõitude maksumus mitte läbitud erasõidukilomeetritest sõidupäeviku alusel, vaid sõiduauto võimsusest. Ainsaks võimaluseks erasõitude deklareerimiseks jääb kilovatipõhine maksubaasi arvestus. Seda olenemata sellest, kas ja kui palju de facto erasõite ettevõtte sõiduautoga tehti.

“Kui tööandja võimaldab uut sõiduautot edaspidi erasõitudeks kasutada, siis on erisoodustuse deklareerimisel maksubaasiks 1,96 EUR kW kohta ning aluseks võetakse liiklusregistris märgitud andmed. Tulu- ja sotsiaalmaksukohustus kokku on ca 1,3 EUR ühe kilovati kohta kuus, kui maksubaasiks on 1,96 EUR kW kohta. Selle tulemusena muutub alla 130 kW võimsusega sõiduautode erisoodustuse hind praegusest madalamaks ning üle 130 kW võimsusega sõiduautodel kõrgemaks” sõnas PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius. Kuna ajas varade väärtus üldjuhul väheneb, siis väheneb üle viie aasta vanuste autode maksustamine 25% võrra.

Rahandusministeeriumi varem avaldatud hinnangul on võimsuspõhine arvestus parim lahendus, et suurendada seost erakasutusest saadava hüve ja erisoodustuse maksubaasi vahel ning säilitada samas süsteemi lihtsus, sõiduki turuhinnast lähtumine oleks keerukas ja administreerimine liialt koormav.

Kuivõrd uue süsteemi tulemusena muutuvad väiksema mootorimahuga juriidilise isiku auto kasutamise kulud madalamaks kui füüsilise isiku puhul, soovitab ettevõtete autoparke haldava AVIS Eesti esindaja Hardi Isok ettevõtetel autot liisida endiselt juriidilise isiku alt. “Kui võtame saja kilovatise sõiduki kuumaksega 350 eurot, siis juriidilise isiku puhul on sellise sõiduki kulud (kuutasu, käibemaks, erisoodustusmaks, kütus) kokku 679,5 eurot ja eraisikule autokompensatsiooni maksmise korral 794,76 eurot. Ettevõttel on oluliselt soodsam auto jätta juriidilise isiku nimele, maks ära maksta ja seadusemuudatuse tulemusena pääseda kohustuslikust sõidupäeviku täitmisest,” tõdes Isok, lisades, et seadusemuudatuse eesmärk on juriidiliste- ja eraisikute hüvesid maksustada võrdselt, mitte juriidilise isiku kahjuks.

“Kui tööandja ei võimalda sõiduautot erasõitudeks kasutada, siis peab ta sellest teavitama Maanteeametit, kes teeb selle kohta liiklusregistrisse vastava märke, mis on avalik teave. Sellistel, vaid töösõitudeks kasutatavate autode puhul peab tööandja Rahandusministeeriumi hinnangul tagama, et neid ei kasutata ettevõtlusega mitteseotud eesmärgil. Kui liiklusregistris vastav märge puudub, siis loetakse sõiduauto segakasutuses olevaks,” selgitas Lentsius. Samuti ei tule erisoodustusmakse tasuda liiklusregistrist ajutiselt kustutatud sõidukitelt.

Täisteenusliisingu ettevõtte AVIS Eesti esindaja toob näitlikustamiseks esile kalkulatsiooni:

100 kW sõiduk kuumaksega 350 € (200 € finantskulu ja 150 € teenusmakse) ja kütusekulu 150 € kuus. Kilometraažist sõltuvad kulud sisalduvad kuumakses.

Juriidiline isik (tööandja maksab erisoodustusmaksu):

  1. Kuutasu 350 €
  2. Käibemaks tehingutelt 350 €+150 € (50% käibemaksu saab tagasi küsida) 50 €.
  3. Erisoodustusmaks 129,85 €  – baassumma, millelt arvutatakse erisoodustusmaksu on 1.96×100=196 €. Tegelik kulu ettevõttele on 129,85 eurot (arvutuskäik 196*20/80 = 49 + sotsiaalmaks (196+49)*33%=80,85 €, kokku 49+80,85=129,85 €)
  4. Kütus 150 €

Kokku 679,5 €  

Juriidiline isik (tööandja hüvitab töötajale sõidukompensatsiooni ja hüvitab töötajale sõidukiga tekkivad kulud, sõidupäeviku kohustusega)

  1. Kuutasu 350 €
  2. Käibemaks tehingutelt (350+150) 100 €
  3. Kütus 150 €

Kokku töötaja kulu: 600 €

Kui eraisik liisib ise seda autot, siis tuleb arvestada, et kompensatsiooni saab maksta sõiduautole, mis on M1 ja M1G kategooria sõidukid.

335 eurot on tööandja maksimaalne maksuvaba hüvitise piir, kui töötaja täidab sõidupäevikut ja sõidab kalendrikuus vähemalt 1050 km ametisõite.

Töötaja kulud kokku on aga 600 eurot, millelt ettevõte saab maksuvabalt hüvitada 335 eurot. Töötaja omakuluks jääb 265 eurot.

Kui nüüd töötaja soovib, et talle hüvitataks 265-eurone lisaväljaminek, on kulud järgnevad:

Tööandja kulu kokku     459,76 € (arvestatud on 0.- eurot tulumaksuvabamäär)

Sotsiaalmaks                    113,39 €

Töötuskindlustusmaks   2,75 €

Sama auto maksab juriidilisele isikule ja sõidupäeviku täitmisel 335+459,76=794,76 €.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
27. jaan. 2018 21:38
Teine Moosese raamat 24:9 Seejärel Mooses, Aaron, Naadab, Abihu ja seitsekümmend Iisraeli vanemaist läksid üles, 10 ja nad nägid Iisraeli Jumalat: tema jalge all oli nagu safiiridest tehtud põrand - otsekui taevas ise oma selguses. 11 Aga ta ei tõstnud oma kätt Iisraeli laste ülemate vastu, vaid need võisid Jumalat vaadata ning süüa ja juua. Teine Moosese raamat 33:9 Ja iga kord, kui Mooses oli läinud telki, laskus pilvesammas alla ning seisis telgi ukse kohal; ja ta kõneles Moosesega. 10 Ja kui kogu rahvas nägi pilvesammast seisvat telgi ukse kohal, siis kogu rahvas tõusis üles ja nad kummardasid igaüks oma telgi uksel. 11 Ja Issand kõneles Moosesega palgest palgesse, nagu räägiks mees oma sõbraga. Siis Mooses tuli tagasi leeri, aga tema teener Joosua, Nuuni poeg, noor mees, ei lahkunud telgist. Teine Ajaraamat18:18 Aga Miika ütles: „Seepärast kuulge Issanda sõna! Ma nägin Issandat istuvat oma aujärjel ja kogu taeva sõjaväe seisvat temast paremal ja vasakul pool. Taaniel 7:13 Ja ma nägin öistes nägemustes, vaata, taeva pilvedega tuli keegi, kes oli Inimesepoja sarnane. Ja ta saabus Elatanu juurde ning viidi tema ette. 14 Ja temale anti valitsus ja au ning kuningriik; ja kõik rahvad, suguvõsad ja keeled teenisid teda. Tema valitsus on igavene valitsus, mis ei lakka, ja tema kuningriik ei hukku.