"Esimene, mida saaksime teha, on teatud tingimustel võrdsustada laste sünnitamine ja kasvatamine töölkäimisega," kirjutab Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku juht Margus Punab, kes paneb ette hakata maksma alates kolmanda lapse sünnitamisest emadele keskmist palka. "Iga lisanduv laps lisaks sellele veel näiteks 25 protsenti. Selle kõrval võiks loobuda kõigist praegustest vanemapalkadest ja lastetoetustest."
Margus Punab: kolme lapse emad peaks saama riigilt keskmist palka (1)
22. jaanuar 2018

“Kuna rahvas peab madalat sündimust mõistetavalt üheks olulisemaks riigi ja rahvuse püsimajäämist ohustavaks probleemiks, siis on riigi kohus siin midagi süsteemset ette võtta,” tõdeb Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku juht Margus Punab Postimehes.
Punabi hinnangul ei ole praegune vanemahüvitis piisavalt hästi töötav meede ning selle asemel peaks riik teisi lahendusi katsetama. “Esimene, mida saaksime teha, on teatud tingimustel võrdsustada laste sünnitamine ja kasvatamine töölkäimisega,” kirjutas Punab. “Tegemist saab olla naise eneseteostuse lisavõimalusega.”
Punabi arvates vääriks ühiskonnapoolset panust naised, kes on sünnitanud ja kasvatavad vähemalt kolme last. “Näiteks moel, et kolmanda lapse sünniga hakkab naine saama keskmist palka,” selgitas ta. “Justnimelt palka, mitte miskit toetust ega muud aseainet. Iga lisanduv laps lisaks sellele veel näiteks 25 protsenti. Selle kõrval võiks loobuda kõigist praegustest vanemapalkadest ja lastetoetustest.”
Isade toetamist Punab niivõrd oluliseks ei pea. “Tõsi on aga see, et mehe jaoks on lapse sünd ülimadala bioloogilise kulukusega ja minu arvates ei vaja see siia ilma sündiva lapse kõrval eraldi väärtustamist,” kirjutab ta. “Arvestades viimaste aastakümnete jooksul toimunud muutustega perede struktuuris on isa toetamine üldse väga küsitav.”
Punabi hinnangul peaks privileeg olema seotud mitte sooga vaid emadusega. “Last mittesünnitanud naine peaks seaduse ees olema täpselt samasuguste õiguste ja kohustustega kui tavaline valge heteroseksuaalne mees,” lõpetab Punab.
inimkonnale
3. veebr. 2018 01:00