"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Margus Punab: kolme lapse emad peaks saama riigilt keskmist palka (1)
22. jaanuar 2018
Scanpix

"Esimene, mida saaksime teha, on teatud tingimustel võrdsustada laste sünnitamine ja kasvatamine töölkäimisega," kirjutab Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku juht Margus Punab, kes paneb ette hakata maksma alates kolmanda lapse sünnitamisest emadele keskmist palka. "Iga lisanduv laps lisaks sellele veel näiteks 25 protsenti. Selle kõrval võiks loobuda kõigist praegustest vanemapalkadest ja lastetoetustest."

“Kuna rahvas peab madalat sündimust mõistetavalt üheks olulisemaks riigi ja rahvuse püsimajäämist ohustavaks probleemiks, siis on riigi kohus siin midagi süsteemset ette võtta,” tõdeb Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku juht Margus Punab Postimehes.
 
Punabi hinnangul ei ole praegune vanemahüvitis piisavalt hästi töötav meede ning selle asemel peaks riik teisi lahendusi katsetama. “Esimene, mida saaksime teha, on teatud tingimustel võrdsustada laste sünnitamine ja kasvatamine töölkäimisega,” kirjutas Punab. “Tegemist saab olla naise eneseteostuse lisavõimalusega.”
 
Punabi arvates vääriks ühiskonnapoolset panust naised, kes on sünnitanud ja kasvatavad vähemalt kolme last. “Näiteks moel, et kolmanda lapse sünniga hakkab naine saama keskmist palka,” selgitas ta. “Justnimelt palka, mitte miskit toetust ega muud aseainet. Iga lisanduv laps lisaks sellele veel näiteks 25 protsenti. Selle kõrval võiks loobuda kõigist praegustest vanemapalkadest ja lastetoetustest.”
 
Isade toetamist Punab niivõrd oluliseks ei pea. “Tõsi on aga see, et mehe jaoks on lapse sünd ülimadala bioloogilise kulukusega ja minu arvates ei vaja see siia ilma sündiva lapse kõrval eraldi väärtustamist,” kirjutab ta. “Arvestades viimaste aastakümnete jooksul toimunud muutustega perede struktuuris on isa toetamine üldse väga küsitav.”
 
Punabi hinnangul peaks privileeg olema seotud mitte sooga vaid emadusega. “Last mittesünnitanud naine peaks seaduse ees olema täpselt samasuguste õiguste ja kohustustega kui tavaline valge heteroseksuaalne mees,” lõpetab Punab.
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
3. veebr. 2018 01:00
Õpetussõnad 31:Tubli naise ülistus 10 Tubli naine on palju enam väärt kui pärlid. Kes leiab tema? 11 Ta mehe süda loodab tema peale ja tulust ei ole tal puudust. 12 Kogu oma eluaja teeb ta mehele head ja mitte kurja. 13 Ta muretseb villu ja linu ning töötab virkade kätega. 14 Ta on kaupmehe laevade sarnane: ta toob oma leiva kaugelt. 15 Ta tõuseb, kui on alles öö, ja annab oma perele rooga ja määratud osa oma teenijaile. 16 Ta soovib põldu ja hangib selle, oma käte viljast ta istutab viinamäe. 17 Ta paneb enesele vöö kõvasti vööle ja teeb oma käsivarred tugevaks. 18 Ta märkab, et ta tulemused on head: ei kustu öösel ta lamp. 19 Ta paneb oma käed koonlapuu külge ja ta pihud hoiavad kedervart. 20 Ta avab oma pihu viletsale ja sirutab vaestele mõlemad käed. 21 Ei ta karda lund oma pere pärast, sest kogu ta perel on kahekordsed riided. 22 Ta valmistab enesele vaipu, ta riietus on linane ja purpurpunane. 23 Ta mees on tuntud väravais, kui ta istub maa vanemate hulgas. 24 Ta valmistab ja müüb särke ning annab kaupmeestele vöösid. 25 Ta riided on tugevad ja ilusad ja ta vaatab rõõmsalt tulevikku. 26 Ta avab oma suu targasti ja tema keelel on sõbralik õpetus. 27 Ta valvab tegevust kojas ega söö laiskuse leiba. 28 Ta pojad tõusevad ja nimetavad teda õnnelikuks, ja ta mees ülistab teda: 29 „Palju on tütarlapsi, kes töös on tublid, aga sina ületad nad kõik!” 30 Võluvus on petlik ja ilu on tühine, aga naine, kes Issandat kardab, on kiiduväärt. 31 Andke temale ta käte vilja ja tema teod ülistagu teda väravais!”