“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
Toidupanga juht: kiirelt riknevad toiduained jõuavad toidupanka liiga hilja (0)
23. jaanuar 2018
Scanpix

"Toidupoed müüvad "kõlblik kuni" toidukaupa viimase hetkeni ning annetavad selle toidupangale alles hilisõhtul," ütles Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn, kelle sõnul annetasid Eesti kaupmehed eelmisel aastal küll 1,2 miljonit kilo toitu. "Me saame samal päeval aeguvaid tooteid abivajajateni toimetada kuni kella 12ni öösel, see jätab meile aega ainult 1-2 tundi."

Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn nentis tänasel riigikogu maaelukomisjoni toidu raiskamise vähendamisele pühendatud istungil, et  olukord on nii Eestis, kui Euroopas jätkuvalt üpris kehv. “Euroopas läheb igal aastal raisku 88 miljonit tonni toitu,” sõnas ta.

Toidu raiskamine reostab loodust

Boerefijn rõhutas, et raiskuläinud toidul on ka laiem keskkonda kahjustav mõju. “Üks kilo toitu, mis läheb prügimäele, toodab seal 2 kilo CO2-e,” ütles ta. “Eesti kaupmehed annetasid eelmisel aastal 1,2 miljonit kilo toitu, tänu meie tööle hoiti ära 2,4 miljoni kilo CO2 tekkimine.”

Maaeluministeeriumi esindaja Meeli Lindsaar nentis, et toitu raisates raiskame tegelikult mitmeid erinevaid ressursse. “Raiskame toorainet, vett, energiat, samas ka maakasutust, väetisi ja tööjõudu,” loetles ta. “Toidukadude mõju on palju laiem kui ainult lõppmõju.”

Külmkapist otse prügikasti

Suurimaks toiduraiskajaks on Eestis kodumajapidamised. “Me ei oska kauplustes teha proportsionaalseid otsuseid,” tõdes Toidupanga vabatahtlik Indrek Kaing. “Paneme ostetud toidu külmkappi ja sealt otse prügikasti.”

Koduse toiduraiskamise lahendusena pakuti välja teavitustöö jätkamist, eriti inimeste õpetamist vahet tegema märgistustel “parim enne” ja “kõlblik kuni”. “Kõige olulisem on ennetus,” ütles maaelukomisjoni  liige Aivar Kokk. “Veebilehed peavad olema loetavad, et kõik nendest aru saaksid.”

Siiski tuleb suurel hulgal toiduraiskamist ette ka toidupoodides, praamidel, toitlustusasutustes ja muudes säärastes kohtades.

Toit jõuab liiga hilja abivajajateni

Üheks suurimaks takistuseks nii Toidupanga tööle kui toiduraiskamise vähendamisele laiemalt on Boerefijni sõnul tõsiasi, et toidupoed müüvad “kõlblik kuni” toidukaupa viimase hetkeni ning annetavad selle toidupangale alles hilisõhtul. “Me saame samal päeval aeguvaid tooteid abivajajateni toimetada kuni kella 12ni öösel, see jätab meile aega ainult 1-2 tundi,” rääkis Boerefijn, kelle arvates võiks riik pakkuda kaupmeestele motivatsiooni annetada aegumisele lähenevat toitu varem.

Lisaks on suureks probleemiks ka toidu annetamise ebamugavus – paljudel kauplustel on lihtsalt odavam ja lihtsam toit ära visata. “Toidupoodidel puudub personal,kes saaks tegeleda toidupankadele annetamiseks vajalike toimingutega – kaalumisega, dokumentide koostamisega,” selgitas Toidupanga juht.

Külmutamisega võidaks kuni kaks kuud

Ühe lahendusena aegumisele läheneva liha raisku minemise vältimiseks pakkusid Toidupank ja Eesti Kaupmeeste liit välja liha kauplustes kiirkülmutamise, millega saaks selle roiskumist kuni kaks kuud edasi lükata. “Toidupangal on abi vaja ka külmaautode soetamiseks, kaupluste annetused kasvaksid siis mitu korda. Praeguse ühe autoga ei saa isegi ühes ketis ülejäävat toitu ära viia,” märkis kaupmeeste liidu esindaja Nele Peil.

Peil juhtis tähelepanu ka sellele, et riknemisohus puu- ja juurvili annetatakse juba praegu tihti loomakasvatajatele, kuid selle protsessi muudab keerulisemaks ebavajalik bürokraatia. “Puu- ja juurvilja loomasöödaks andmiseks on vaja jäätmekäitlusluba,” ütles ta. “Siin oleks abi ka reeglite leevendusest, et ei oleks tegu jäätmetega ja annetamine oleks lihtsam.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.