"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Helilooja Arvo Pärdile pühendatud nädalavahetusel esinevad Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor Belgias (1)
24. jaanuar 2018
Rene Jakobson

Kontserdil kõlavad Arvo Pärdi suurteos "Te Deum" ning belgia helilooja, dirigendi ja tšellisti Jean-Paul Dessy "Requiems" esiettekanne.

Helilooja Arvo Pärdile pühendatud nädalavahetusel esinevad Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor 27. jaanuari õhtul Flagey kontserdimajas Belgias.

Kontserdil kõlavad Arvo Pärdi suurteos “Te Deum” ning belgia helilooja, dirigendi ja tšellisti Jean-Paul Dessy “Requiems” esiettekanne. “Dessy on spirituaalne helilooja, kelle uudisteos räägib inimese hinge teekonnast ja tuleb esitamisele kuues erinevas keeles, kultuuriline keeletraditsioon liigub Aasiast Euroopasse” ütles esiettekannet juhatav dirigent Risto Joost. Flagey kontserdimaja korraldab kahe aasta tagant Baltic Sea Festivali, valides igaks festivaliks välja ühe Baltimaa, mille kultuuri tutvustamisele keskendutakse. Seekordne festival on pühendatud helilooja Arvo Pärdile ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Festivalile eelneb Tallinna Kammerorkesteri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori esinemine Arvo Pärdi autoriõhtul Hollandi ühes olulisemas kultuurikeskuses De Oosterpoort 25. jaanuaril. Kontserdil kõlavad “Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, “Aadama itk”, “Fratres” ja “Te Deum”, orkestri ees soleerib Tallinna Kammerorkestri kontsertmeister Harry Traksmann.

Kontserdid toimuvad EV 100 raames:

25. jaanuaril kell 20:15 Arvo Pärdi autoriõhtu Hollandi ühes olulisemas kultuurikeskuses De Oosterpoort. Esinevad Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, solist Harry Traksmann (viiul), dirigent Risto Joost.

27. jaanuaril kell 20:15 Flagey kontserdimajas (Belgia) Baltic Sea festivalil. Esinevad Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Risto Joost.

Tallinna Kammerorkestri asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Kahe aastakümne jooksul on sellest kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud esineja paljudel kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui romantismiajastu muusika, oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded.

Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Orkestri peadirigent on Risto Joost.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas. EFK asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste, kes oli koori kunstiline juht ja peadirigent kakskümmend aastat. Aastail 2001–2007 jätkas tema tööd inglise muusik Paul Hillier ning aastail 2008–2013 oli kunstiline juht ja peadirigent Daniel Reuss. Alates septembrist 2014 on koori kunstiline juht ja peadirigent Kaspars Putniņš.

Koori repertuaar ulatub gregooriuse laulust ja barokkmuusikast kuni 21. sajandi teosteni. Eriline koht on selles juba aastaid olnud eesti heliloojate loomingul (Arvo Pärt, Veljo Tormis, Erkki-Sven Tüür, Galina Grigorjeva, Toivo Tulev, Tõnu Kõrvits, Helena Tulve) ja selle tutvustamisel maailmas. Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

inimkonnale
27. jaan. 2018 21:44
https://www.youtube.com/watch?v=XmH6GJn1ZCw Tema Tulemine ei ole kaugel! Vaatake ainuüksi Kauni Looja Kätetööd! On mida vaatada,ja see on alles kõiges algus! https://www.youtube.com/watch?v=khySM1YBQvA&feature=share Psalmid (Laulud) 96:Rahvaste kuninga ja kohtuniku au 1 Laulge Issandale uus laul, laulge Issandale, kõik maailm! 2 Laulge Issandale, kiitke tema nime, kuulutage päevast päeva tema päästet! 3 Jutustage paganate seas tema au, tema imeasju kõigi rahvaste seas! 4 Sest Issand on suur ja väga kiidetav ja tema on kardetavam kui kõik muud jumalad. 5 Sest teiste rahvaste jumalad on ebajumalad, aga Issand on teinud taeva. 6 Aulikkus ja auhiilgus on tema palge ees, võimsus ja ilu on tema pühamus. 7 Rahvaste suguvõsad! Andke Issandale, andke Issandale au ja võimus! 8 Andke Issandale tema nime au, tooge annetusi ja tulge tema õuedesse! 9 Kummardage Issandat pühas ehtes, kõik maailm värisegu tema palge ees! 10 Öelge paganate seas: Issand on kuningas! Siis maailm jääb kindlaks, ei see kõigu. Tema mõistab rahvastele õiglast kohut. 11 Taevad rõõmustagu ja maa ilutsegu, kohisegu meri ja mis seda täidab! 12 Hõisaku väljad ja kõik, mis seal on! Siis rõkatagu rõõmust kõik metsapuud 13 Issanda palge ees, sest tema tuleb! Sest ta tuleb kohut mõistma maailmale. Ta mõistab kohut maailmale õiguses ja rahvaile oma ustavuses.